ES CS EN

Situación actual en el mundo

Situación actual según los países<

Últimas noticias del día 26.2.2021<

Países más visitados

Alemania 1 detalle

Platnost informací od 18.10.2020

Níže naleznete platné informace týkající se cestování a přechodu hranic mezi Českou republikou a Německem.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace naleznete na webových stránkách MZV.

Aktuální pravidla pro vycestování z ČR do zahraničí a otevřené hraniční přechody ČR naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

2.VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Od  25.9.2020 zařadilo Německo celou ČR mezi rizikové státy/oblasti z hlediska výskytu koronaviru. 

Bližší informace pro cestovatele z ČR naleznete v článku Celá Česká republika je zařazena na seznam rizikových oblastí pro Německo na webu Velvyslanectví ČR ve Berlíně.

3. DOPRAVA

VLAKOVÁ a AUTOBUSOVÁ: pro zjištění četnosti spojů sledujte stránky Německých drah a dalších dopravců (jako např. FlixbusRegiojetEurolines aj.).

LETECKÁ:  O aktuálním stavu letecké dopravy se informujte u svých aerolinií. Sledujte také webové stránky příslušných letišť (letiště Frankfurt nad Mohanempřípadně letiště Berlín-Tegel či Berlín - Schönefeld a další).

NÁKLADNÍ: Informace k nákladní dopravě viz: https://www.mzv.cz/berlin/cz/obchod_a_ekonomika/aktuality/nakladni_doprava_do_nemecka_pokracuje_i.html

4. OPATŘENÍ: 

V jednotlivých spolkových zemích obecně platí povinnost nosit roušky k zakrytí dýchacích cest zpravidla v hromadné dopravě a uzavřených prostorách.

Odkaz na informace ohledně konkrétních opatření zavedených ve spolkové zemi Berlín naleznete:

https://www.berlin.de/corona/massnahmen/abstands-und-hygieneregeln/

Odkaz na informace ohledně konkrétních opatření zavedených ve spolkové zemi Brandenburg naleznete:

https://bravors.brandenburg.de/verordnungen/sars_cov_2_umgv

Odkaz na informace ohledně konkrétních opatření zavedených ve spolkové zemi Brémy naleznete:

https://www.gesetzblatt.bremen.de/fastmedia/832/2020_10_07_GBl_Nr_0109_signed.pdf

Odkaz na informace ohledně konkrétních opatření zavedených ve spolkové zemi Hamburg naleznete:

https://www.hamburg.de/verordnung/

Odkaz na informace ohledně konkrétních opatření zavedených ve spolkové zemi Hessen naleznete:

https://www.hessen.de/fuer-buerger/corona-hessen/verordnungen-und-allgemeinverfuegungen

Odkaz na informace ohledně konkrétních opatření zavedených  ve spolkové zemi Mecklenburg-Vorpommern naleznete:

https://www.regierung-mv.de/service/Corona-FAQs/#hinweisequarantaenemassnahmen

Odkaz na informace ohledně konkrétních opatření zavedených ve spolkové zemi Niederschachsen naleznete:

https://www.niedersachsen.de/Coronavirus/antworten_auf_haufig_gestellte_fragen_faq/alltagsmaskenpflicht-in-niedersachsen-antworten-auf-haufig-gestellte-fragen-187161.html

Odkaz na informace ohledně konkrétních opatření zavedených ve spolkové zemi Nordrhein-Vestfalen naleznete:

https://www.land.nrw/sites/default/files/asset/document/2020-10-16_coronaschvo_ab_17.10.2020_lesefassung.pdf

Odkaz na informace ohledně konkrétních opatření zavedených  ve spolkové zemi Schleswig-Holstein naleznete:

https://www.schleswig-holstein.de/DE/Landesregierung/I/_startseite/Artikel2020/III/201002_neue_verordnungen_corona.html

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Stránky Ministerstva vnitra SRN

Stránky Ministerstva zahraničí SRN

Stránky Velvyslanectví SRN v Praze

Stránky Generálních konzulátů ČR v DrážďanechMnichově a Konzulátu ČR v Düsseldorfu

Stránky Zemského úřadu Berlín

Válido:

a partir de 18.10.2020

Fuente

Austria 1 detalle

Platnost informací od 4.12.2020

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Od 31.10.2020 zařadilo Rakousko Českou republiku mezi rizikové oblasti z hlediska výskytu koronaviru.  Znamená to, že osoby přijíždějící z ČR jsou povinny od 31.10.2020 při vstupu do Rakouska předložit lékařsky potvrzený test o neinfikovanosti koronavirem (negativní PCR test na SARS-CoV-2) , který nesmí být starší 72 hodin. 

Od  19.12.2020 se předpokládá zpřísnění podmínek pro vstup do Rakouska ze zemí, kde 14denní incidence překračuje hranici 100 případů na 100 tis. obyvatel  - tedy  včetně ČR.  Cestující budou muset jít na 10 dní do karantény. Po pěti dnech mohou absolvovat PCR test, v případě negativního výsledku bude karanténa ukončena. Výjimky budou platné např. pro pendlery, obchodní cesty apod. Zpřísněná pravidla budou platit min. do 10. ledna 2021. Příslušný předpis, jímž mají být podmínky pro vstup do Rakouska zpřísněny,  nebyl zatím publikován.

Informace naleznete na webových stránkách MZV.

Aktuální pravidla pro vycestování z ČR do zahraničí a otevřené hraniční přechody ČR naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ RAKOUSKA A TRANZIT:

Od 31.10.2020 zařadilo Rakousko Českou republiku mezi rizikové oblasti z hlediska výskytu koronaviru.  Znamená to, že osoby přijíždějící z ČR jsou povinny od 31.10.2020 při vstupu do Rakouska předložit lékařsky potvrzený test o neinfikovanosti koronavirem (negativní PCR test na SARS-CoV-2) , který nesmí být starší 72 hodin. 

Pokud jej cestovatelé nemají, musí se sami izolovat ve vhodném ubytování (na vlastní náklady) a do 48 hodin požádat o provedení  testu na koronavirus. V případě negativního výsledku testu bude karanténa ukončena.

Bližší informace pro cestovatele z ČR naleznete v článku "Od 31.10.2020 zařadilo Rakousko ČR mezi rizikové oblasti z hlediska výskytu koronaviru" na webu Velvyslanectví ČR ve Vídni.

Přílety do Rakouska

Osoby, které přilétají na vídeňské letiště Schwechat z kterékoliv země kromě zemí a destinací uvedených níže v odstavci 2, jsou povinny bezodkladně odcestovat do ČR a vyplnit a podepsat formulář pro vstup a tranzit (německy: https://bit.ly/3aLE0Tr> nebo  anglicky: https://bit.ly/3aK4moW. V takovém případě nemají povinnost předkládat v Rakousku PCR test na koronavirus, ani jít v Rakousku do karantény. Za bezodkladné odcestování se považuje odjezd nejbližším vlakem či autobusem nebo autem.

Povinnost bezodkladně odcestovat z Rakouska se nevztahuje na osoby, které přiletěly do Vídně z  Austrálie, Belgie (s výjimkou regionů Bruxelles-Capitale / Brussels Hoofdstedelijk Gewest, Valonsko), Bulharska (s výjimkou regionů Blagoevgrad, Burgas, Dobrich, Gabrovo, Jambol, Kardzhali, Montana, Plovdiv, Rasgrad, Shumen, Sliven, Smoljan, Sofia, Stara Zagora, Targovishte, Varna), Dánska, Estonska, Finska, Francie (s výjimkou regionů Île-de-France a Provence-Alpes-Cote d’Azur), Chorvatska (pouze regiony Brod-Posavina, Istrien, Koprivnica-Križevci, Osijek-Baranja, Šibenik-Knin, Varaždin, Zadar), Irska, Islandu, Itálie, Japonska, Kanady, Kanárských ostrovů, Korejské republiky, Kypru, Lichtenštejnska, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Monaka, Německa, Nizozemska, Norska, Nového Zélandu, Polska, Portugalska (s výjimkou Lisabonu a regionu Norte), Řecka, San Marina, Slovenska, Slovinska,  Švédska, Švýcarska, Uruguaye, Vatikánu a Velké Británie (s výjimkou regionů East Midlands, North East, Yorkshire a The Humber) a které mají v těchto zemích bydliště nebo obvyklý pobyt, na rakouské občany a na osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku. Tyto osoby mohou po příletu do Rakouska  např. přespat ve Vídni nebo cestovat k dalšímu pobytu na libovolné místo v Rakousku. Musí však hodnověrně doložit (forma není předepsána), že v uplynulých 10 dnech nepobývaly jinde než v Rakousku či v jedné z výše uvedených zemí/destinací, jinak platí povinnost  test/karanténa. Za "hodnověrné doložení" je v praxi  považováno ústní prohlášení cestovatele v případě náhodné kontroly.


Osoby, které přijíždějí z ČR na vídeňské letiště za účelem odletu nebo za účelem odvozu osoby blízké přilétající na letiště, nepotřebují test na Covid-19 za předpokladu, že cestu na letiště, popř. zpět  z letiště na hranice s ČR absolvují  na rakouském území bez zastávky 
(výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC je přípustné).

V ostatních případech (s dalšími výjimkami) je potřeba předložit atest o neinfikovanosti koronavirem, který nesmí být starší 72 hodin. Pokud jej cestovatelé nemají, musí se sami izolovat ve vhodném ubytování, které nesmí opustit po dobu 10 dní. To neplatí, pokud je zajištěno jejich bezodkladné vycestování z Rakouska. Za tímto účelem  jsou přiletěvší povinni vyplnit a podepsat formulář pro vstup a tranzit (německy: https://bit.ly/3aLE0Tr> nebo  anglicky: https://bit.ly/3aK4moW .

Možnost PCR testů nabízí i vídeňské letiště Schwechat, a to všem zájemcům, nejen pasažérům tohoto letiště. Bližší informace ZDE a rovněž na stránkách letiště Schwechat.

 

Vstup na území Rakouska pozemní cestou

Rakousko zrušilo hraniční kontroly na hranicích s  Českou republikou, Německem, Lichtenštejnskem, Švýcarskem, Slovenskem a Itálií, v příhraničí však může docházet k namátkovým kontrolám.  Při příjezdu z  Austrálie, Belgie (s výjimkou regionů Bruxelles-Capitale / Brussels Hoofdstedelijk Gewest, Valonsko), Bulharska (s výjimkou regionů Blagoevgrad, Burgas, Dobrich, Gabrovo, Jambol, Kardzhali, Montana, Plovdiv, Rasgrad, Shumen, Sliven, Smoljan, Sofia, Stara Zagora, Targovishte, Varna), Dánska, Estonska, Finska, Francie (s výjimkou regionů Île-de-France a Provence-Alpes-Cote d’Azur), Chorvatska (pouze regiony Brod-Posavina, Istrien, Koprivnica-Križevci, Osijek-Baranja, Šibenik-Knin, Varaždin, Zadar), Irska, Islandu, Itálie, Japonska, Kanady, Kanárských ostrovů, Korejské republiky, Kypru, Lichtenštejnska, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Monaka, Německa, Nizozemska, Norska, Nového Zélandu, Polska, Portugalska (s výjimkou Lisabonu a regionu Norte), Řecka, San Marina, Slovenska, Slovinska,  Švédska, Švýcarska, Uruguaye, Vatikánu a Velké Británie (s výjimkou regionů East Midlands, North East, Yorkshire a The Humber) se neuplatní  povinnost testu/karanténních opatření rakouského ministerstva zdravotnictví na osoby přijíždějící z těchto zemí/destinací, které mají v těchto zemích bydliště nebo obvyklý pobyt, a na rakouské občany a osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku. Uvedené osoby musí (podobně jako u příletů) hodnověrně doložit, že v uplynulých 10 dnech nepobývaly jinde než v Rakousku či v jedné z výše uvedených  zemí/destinací, jinak platí dosavadní pravidla (test/karanténa). Za "hodnověrné doložení" je v praxi  považováno ústní prohlášení cestovatele v případě náhodné kontroly.

 

Tranzit přes Rakousko pro osoby, které cestují z jiných než shora uvedených zemí/destinací

 Osoby, které Rakouskem z jiných než shora uvedených  zemí/destinací pouze projíždějí, nemusí předkládat negativní test PCR na Covid-19 test, ani jít do karantény, pokud průjezd proběhne BEZ ZASTÁVKY (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC je přípustné)  a je zajištěn také výjezd ze země (že chcete zemí pouze tranzitovat, dokládáte např. dostatkem paliva v nádrži). Cestující jsou povinni vyplnit a podepsat formulář pro vstup a tranzit (německy: https://bit.ly/3aLE0Tr> nebo anglicky: https://bit.ly/3aK4moW.

Občané, kteří přilétají na vídeňské letiště Schwechat, jsou povinni bezodkladně odcestovat do ČR. V takovém případě nemají povinnost předkládat v Rakousku PCR test na koronavirus, ani jít v Rakousku do karantény.


3. VSTUP Z RAKOUSKA NA ÚZEMÍ ČR

Podmínky vstupu do ČR naleznete na stránkách MV ČR  a na stránkách MZV ČR.

Všem osobám, včetně občanů ČR, vstupujícím na území ČR, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech v Rakousku či na území dalších států, které nejsou v ČR na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19, ukládá před vstupem na území České republiky povinnost:

- oznámit tuto skutečnost, a to vyplněním elektronického Příjezdového formuláře, uvedeného na webové adrese  www.prijezdovyformular.cz , vzdáleným přístupem, krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště nebo ohlašovaného pobytu,  
                                       
- předložit na vyžádání doklad o vyplnění elektronického Příjezdového formuláře (oznámení) při hraniční nebo pobytové kontrole a

- do 5 dnů od vstupu na území České republiky se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Občané Evropské unie, včetně občanů ČR, a občané třetí země s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v některém členském státě Evropské unie mohou povinnost podrobit se na vlastní náklady RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, uvedenou v předchozí větě, splnit předložením negativního výsledku RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV2, který byl proveden v členském státě Evropské unie a není starší než 72 hodin; výsledek testu se předkládá bezprostředně po vstupu na území České republiky místně příslušné krajské hygienické stanici v návaznosti na odeslání shora zmíněného elektronického příjezdového formuláře.
 
Shora uvedené neplatí:

a) pro pracovníky mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem,

b) pro občany Evropské unie, včetně občanů České republiky, a cizince s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v Evropské unii, kteří tranzitují do 12 hodin přes Českou republiku, nebocestují do nebo z České republiky na dobu nepřesahující 24 hodin,

c) pro akreditované členy diplomatických misí v České republice včetně soukromých služebních osob, držitele diplomatických pasů cestujících do České republiky za služebním účelem a úředníky mezinárodních organizací registrované u Ministerstva zahraničních věcí, pokud jejich pobyt na území nepřekročí 14 dní,

d) pro osoby mladší 5 let,

e) pro občany České republiky, občany Evropské unie a jejich rodinné příslušníky s bydlištěm v České republice a pro cizince s oprávněním k pobytu nad 90 dnů vydaným Českou republikou, kteří se v rámci zájezdu s cestovní kanceláří nebo přes cestovní agenturu zdržovali pouze v regionech uvedených v seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19,

f) pro přeshraniční pracovníky, žáky a studenty, kteří za účelem výkonu práce nebo vzdělávání pravidelně alespoň jednou týdně oprávněně překračují státní hranici s Českou republikou do nebo ze sousedního státu.

Všem shora uvedeným osobám, včetně těch, které cestují do nebo z České republiky na dobu nepřesahující 24 hodin, se zakazuje volný pohyb na území celé České republiky po dobu pobytu na území České republiky, maximálně však po dobu 10 dní, nebo do doby předložení výsledku RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2 anebo do doby ukončení karanténního opatření, s výjimkou:

a) cest do zaměstnání a pohybu v rámci výkonu zaměstnání a cest k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, včetně cest do vzdělávacích institucí a pohybu v rámci výkonu této činnosti;

b) cest nezbytně nutných k obstarávání základních životních potřeb, k zajištění péče o děti, k zajištění péče o zvířata, využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, doplnění pohonných hmot,

c) cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb,

d) cest za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí,

e) cest zpět do místa svého bydliště,

f) pohřbů.

Tento zákaz se nevztahuje na osoby mladší 5 let.


Podrobnější informace a aktuální seznam zemí s nízkým rizikem nákazy virem Covid-19 naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR .

Formuláře potrzení  pro vstup na území ČR naleznete na  https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx


4. DOPRAVA:

VLAKOVÁ a AUTOBUSOVÁ: pro zjištění četnosti spojů sledjte stránky Rakouských drah a dalších dopravců (např. Regiojet).

LETECKÁ:  O aktuálním stavu letecké dopravy se informujte u svých aerolinií. Sledujte také webové stránky letiště Schwechat.


5. OPATŘENÍ: 

Karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území Rakouska.

Od 31.10.2020 zařadilo Rakousko Českou republiku mezi rizikové oblasti z hlediska výskytu koronaviru. Znamená to, že osoby přijíždějící z ČR jsou povinny při vstupu do Rakouska předložit lékařsky potvrzený test o neinfikovanosti koronavirem (negativní PCR test na SARS-CoV-2),  který nesmí být starší 72 hodin.

Od 17.10.2020 platí nové vzory  formulářů pro atest o absolvování testu s negativním výsledkem, formulář, ve kterém se cestující v případě, že nemá test, zaváže ke karanténě, či pro cesty ze zdravotních důvodů.

Pokud jej cestovatelé nemají, musí se sami izolovat ve vhodném ubytování (na vlastní náklady) a do 48 hodin požádat o provedení  testu na koronavirus. V případě negativního výsledku testu bude karanténa ukončena.

Bližší informace pro cestovatele z ČR naleznete v článku "Od  31.10.2020 zařadilo Rakousko ČR mezi rizikové oblasti z hlediska výskytu koronaviru" na webu Velvyslanectví ČR ve Vídni.

Osoby, které v Rakousku onemocní virem Covid-19 nebo přijdou s nakaženou osobou do styku, musí tuto skutečnost neprodleně nahlásit lékaři v daném místě nebo místně příslušnému hejtmanství, popř. obecnímu úřadu, a to způsobem, který zabrání dalšímu šíření infekce, to znamená zejména telefonicky. V případě pobytu v ubytovacím zařízení oznámí podezření na onemocnění též ubytovateli.

O dalším postupu rozhodne příslušný lékař. V případě nekomplikovaného průběhu onemocnění není hospitalizace nutná. Podle konkrétních podmínek lékař stanoví formu karantény, která může probíhat jak v ubytovacím zařízení, tak v jiném zařízení. Náklady na pobyt ve speciálním zařízení během úředně nařízené karantény hradí  rakouský stát.

Se souhlasem lékaře a za jím stanovených podmínek může být turista převezen do své vlasti. Doporučuje se za tímto účelem uzavřít pojištění.

Příslušné kontakty za účelem konzultace postupu při podezření na onemocnění virem Covid 19 naleznete ZDE.

 

K 4. prosinci 2020 je v Rakousku evidováno přes 107 000  aktivních případů nakažených koronavirem. Aktuální čísla nakažených koronavirem v Rakousku naleznete ZDE.

Platí povinnost nosit roušky či jiné zakrytí nosu a úst ve všech obchodech, na trzích v uzavřeném i otevřeném prostoru, při poskytování služeb, na úřadech, v bankách, na poštách a u benzínových pump, ve školách (mimo třídy) a všude, kde dochází ke styku se zákazníky, dále v hromadných dopravních prostředcích (metro, tramvaje, autobusy), v taxi a při spolujízdách, pokud osoby nesdílejí společnou domácnost, a při akcích v uzavřeném prostoru.  Roušky jsou povinni nosit též návštěvníci zdravotnických a lázeňských zařízení a pečovatelských domů. Povinnost nosit roušku nemají děti do 10 let za předpokladu, že jsou doprovázeny dospělou osobou (pokud jsou děti samy povinnost roušky platí),  a osoby, u kterých to ze zdravotních důvodů nelze vyžadovat. Místo roušky je možné použít i šál, nebo šátek zakrývající nos a ústa. Je nutné dodržovat odstup mezi osobami minimálně 1 m.

Od úterý 17. 11. do neděle 6. 12. 2020 zavadí Rakousko  lockdown. Od 17. 11. 0:00: 1) budou zavřeny všechny obchody s výjimkou těch, které jsou nezbytné pro zajištění základních potřeb (potraviny, drogerie, pošty, banky, lékárny), 2) nebude povoleno poskytovat služby, které vyžadují fyzický kontakt se zákazníkem (kadeřnictví apod.), 3) všechny školy přejdou na distanční výuku,  4)  zaměstanci mají pracovat z domova, pokud to je možné, 5) platí omezení vycházení  24 hod. denně.   Opustit bydliště je možné :- při nezbytných cestách do práce, na vzdělávací aktivity či na úřední jednání - při obstarávání nezbytných základních potřeb denního života - k pomoci druhým- k fyzickému/psychickému zotavení (procházka, aktivní pohyb). 

Z důvodu opatření proti šíření viru  covid-19  budou v Rakousku zprovozněny sjezdovky, včetně lanovek a vleků, až od 24.12. 2020, resp. při dodržení hygienicko epidemiologických opatření (roušky, rozestupy) bude možné od 24.12.lyžovat. Ubytování v hotelech a penzionech, jakož i  stravování uvnitř restaurací  bude povoleno až od 7.1.2021. Od  19.12.2020 se předpokládá zpřísnění podmínek pro vstup do Rakouska ze zemí, kde 14denní incidence překračuje hranici 100 případů na 100 tis. obyvatel  - tedy  včetně ČR.  Cestující budou muset jít na 10 dní do karantény. Po pěti dnech mohou absolvovat PCR test, v případě negativního výsledku bude karanténa ukončena. Výjimky budou platné např. pro pendlery, obchodní cesty apod. Zpřísněná pravidla budou platit min. do 10. ledna 2021. Příslušný předpis, jímž mají být podmínky pro vstup do Rakouska zpřísněny,  nebyl zatím publikován.

 


 

6. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Webová stránka Ministerstva sociálních věcí, zdravotnictví a ochrany spotřebitele ZDE

Webová stránka Rakouské agentury pro zdraví a výživu (AGES) ZDE

Informace k problematice koronaviru lze rovněž získat na zvláštní infolince Rakouské agentury pro zdraví a výživu (AGES):  0800 555 621, s předvolbou z ČR +43 800 555 621.

Pokud jste v Rakousku a obáváte se, že vykazujete příznaky nákazy koronavirem, volejte, prosím, rakouskou zdravotní linku 1450.

Kromě celostátních opatření mohou zemští hejtmani rozhodnout o zpřísnění opatření v jednotlivých spolkových zemích: zkrátit otevírací dobu, na veřených místech zakázat konzumaci alkoholu a zavést povinnost zakrytí dýchacích cest, zavést omezení ve školách či  vyhlásit regionální karanténu.

 

NEJČASTĚJI KLADENÉ OTÁZKY:

1. Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?

Český občan může do Rakouska přicestovat  při splnění níže uvedených  podmínek.

2. Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

Od 31.10.2020 zařadilo Rakousko Českou republiku mezi rizikové oblasti z hlediska výskytu koronaviru (od 28.9.2020 tomuto režimu, resp. níže uvedeným opatřením již podléhá hl. město Praha). Znamená to, že osoby přijíždějící z ČR jsou povinny při vstupu do Rakouska předložit test o neinfikovanosti koronavirem (negativní PCR test na SARS-CoV-2),  který nesmí být starší 72 hodin. 

Pokud jej cestovatelé nemají, musí se sami izolovat ve vhodném ubytování (na vlastní náklady) a do 48 hodin požádat o provedení  testu na koronavirus. V případě negativního výsledku testu bude karanténa ukončena.

Od  19.12.2020 se předpokládá zpřísnění podmínek pro vstup do Rakouska ze zemí, kde 14denní incidence překračuje hranici 100 případů na 100 tis. obyvatel  - tedy  včetně ČR.  Cestující budou muset jít na 10 dní do karantény. Po pěti dnech mohou absolvovat PCR test, v případě negativního výsledku bude karanténa ukončena. Výjimky budou platné např. pro pendlery, obchodní cesty apod. Zpřísněná pravidla budou platit min. do 10. ledna 2021. Příslušný předpis, jímž mají být podmínky pro vstup do Rakouska zpřísněny,  nebyl zatím publikován.

Bližší informace pro cestovatele z ČR naleznete v článku "Od 31.10. 2020 zařadilo Rakousko ČR mezi rizikové oblasti z hlediska výskytu koronaviru" na webu Velvyslanectví ČR ve Vídni..

Při příjezdu/příletu z  Austrálie, Belgie (s výjimkou regionů Bruxelles-Capitale / Brussels Hoofdstedelijk Gewest, Valonsko), Bulharska (s výjimkou regionů Blagoevgrad, Burgas, Dobrich, Gabrovo, Jambol, Kardzhali, Montana, Plovdiv, Rasgrad, Shumen, Sliven, Smoljan, Sofia, Stara Zagora, Targovishte, Varna), Dánska, Estonska, Finska, Francie (s výjimkou regionů Île-de-France a Provence-Alpes-Cote d’Azur), Chorvatska (pouze regiony Brod-Posavina, Istrien, Koprivnica-Križevci, Osijek-Baranja, Šibenik-Knin, Varaždin, Zadar), Irska, Islandu, Itálie, Japonska, Kanady, Kanárských ostrovů, Korejské republiky, Kypru, Lichtenštejnska, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Monaka, Německa, Nizozemska, Norska, Nového Zélandu, Polska, Portugalska (s výjimkou Lisabonu a regionu Norte), Řecka, San Marina, Slovenska, Slovinska,  Švédska, Švýcarska, Uruguaye, Vatikánu a Velké Británie (s výjimkou regionů East Midlands, North East, Yorkshire a The Humber) se neuplatní  povinnost testu/karanténních opatření rakouského ministerstva zdravotnictví na osoby přijíždějící/přilétající  z těchto zemí/destinací, které mají v těchto zemích bydliště nebo obvyklý pobyt, a na rakouské občany a osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku. Uvedené osoby musí (podobně jako u příletů) hodnověrně doložit, že v uplynulých 10 dnech nepobývaly jinde než v Rakousku či v jedné z výše uvedených  zemí/destinací. Za "hodnověrné doložení" je v praxi  považováno ústní prohlášení cestovatele v případě namátkové kontroly.

V ostatních případech (s dalšími výjimkami) je potřeba předložit atest o neinfikovanosti koronavirem, který nesmí být starší 72 hodin, čas provedení testu se také nově uvádí v potvrzení o jeho absolvování. Pokud jej cestovatelé nemají, musí se sami izolovat ve vhodném ubytování (na vlastní náklady), které nesmí opustit po dobu 10 dní. To neplatí, pokud je zajištěno jejich bezodkladné vycestování z Rakouska.

3. Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?

Osoby, které Rakouskem pouze projíždějí, nemusí předkládat atest o neinfikovanosti ani jít do karantény, pokud průjezd proběhne BEZ ZASTÁVKY (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC je přípustné) a je zajištěn také výjezd ze země (že chcete zemí pouze tranzitovat, dokládáte např. dostatkem paliva v nádrži). Cestující jsou povinni vyplnit a podepsat formulář pro vstup a tranzit (německy: https://bit.ly/3aLE0Tr>, anglicky: https://bit.ly/3aK4moW. 

Toto neplatí pro  osoby cestující přes Rakousko z Austrálie, Belgie (s výjimkou regionů Bruxelles-Capitale / Brussels Hoofdstedelijk Gewest, Valonsko), Bulharska (s výjimkou regionů Blagoevgrad, Burgas, Dobrich, Gabrovo, Jambol, Kardzhali, Montana, Plovdiv, Rasgrad, Shumen, Sliven, Smoljan, Sofia, Stara Zagora, Targovishte, Varna), Dánska, Estonska, Finska, Francie (s výjimkou regionů Île-de-France a Provence-Alpes-Cote d’Azur), Chorvatska (pouze regiony Brod-Posavina, Istrien, Koprivnica-Križevci, Osijek-Baranja, Šibenik-Knin, Varaždin, Zadar), Irska, Islandu, Itálie, Japonska, Kanady, Kanárských ostrovů, Korejské republiky, Kypru, Lichtenštejnska, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Monaka, Německa, Nizozemska, Norska, Nového Zélandu, Polska, Portugalska (s výjimkou Lisabonu a regionu Norte), Řecka, San Marina, Slovenska, Slovinska,  Švédska, Švýcarska, Uruguaye, Vatikánu a Velké Británie (s výjimkou regionů East Midlands, North East, Yorkshire a The Humber) , které mají v těchto zemích bydliště nebo obvyklý pobyt, a rakouské občany a osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku. Tyto osoby  NEMAJÍ povinnost předkládat atest o neinfikovanosti, ani NEMUSÍ tranzitovat bez zastávky. Tyto osoby však musí (podobně jako u příletů) hodnověrně doložit (forma není předepsána), že v uplynulých 10 dnech nepobývaly jinde než v Rakousku či v jedné z  výše uvedených zemí/destinací, jinak platí dosavadní pravidla (test/karanténa). Za "hodnověrné doložení" je v praxi  považováno ústní prohlášení cestovatele v případě náhodné kontroly.

Osoby, které přilétají na vídeňské letiště Schwechat, jsou povinny  bezodkladně odcestovat do ČR a za tímto účelem  vyplnit a podepsat formulář pro vstup a tranzit (německy: https://bit.ly/3aLE0Tr> nebo anglicky: https://bit.ly/3aK4moW . V takovém případě nemají povinnost předkládat v Rakousku PCR test na koronavirus, ani jít v Rakousku do karantény.

Povinnost bezodkladně odcestovat z Rakouska se nevztahuje na osoby, které přiletěly z Austrálie, Belgie (s výjimkou regionů Bruxelles-Capitale / Brussels Hoofdstedelijk Gewest, Valonsko), Bulharska (s výjimkou regionů Blagoevgrad, Burgas, Dobrich, Gabrovo, Jambol, Kardzhali, Montana, Plovdiv, Rasgrad, Shumen, Sliven, Smoljan, Sofia, Stara Zagora, Targovishte, Varna), Dánska, Estonska, Finska, Francie (s výjimkou regionů Île-de-France a Provence-Alpes-Cote d’Azur), Chorvatska (pouze regiony Brod-Posavina, Istrien, Koprivnica-Križevci, Osijek-Baranja, Šibenik-Knin, Varaždin, Zadar), Irska, Islandu, Itálie, Japonska, Kanady, Kanárských ostrovů, Korejské republiky, Kypru, Lichtenštejnska, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Monaka, Německa, Nizozemska, Norska, Nového Zélandu, Polska, Portugalska (s výjimkou Lisabonu a regionu Norte), Řecka, San Marina, Slovenska, Slovinska,  Švédska, Švýcarska, Uruguaye, Vatikánu a Velké Británie (s výjimkou regionů East Midlands, North East, Yorkshire a The Humber) a které mají v těchto zemích bydliště nebo obvyklý pobyt, na rakouské občany a na osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku. Tyto osoby však musí hodnověrně doložit (forma není předepsána), že v uplynulých 10 dnech nepobývaly jinde než v Rakousku či v jedné z výše uvedených  zemí/destinací, jinak platí dosavadní pravidla (test/karanténa). Za "hodnověrné doložení" je v praxi  považováno ústní prohlášení cestovatele v případě náhodné kontroly.

4. Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky?

Nutno respektovat aktuální opatření, týkající se cestování v době pandemie Covid-19.

5. Na co si mám dát pozor? (uvést případná specifika dané země, např. povinnost nošení roušek, atd.).

Platí povinnost nosit roušky či jiné zakrytí nosu a úst ve všech obchodech, na trzích v uzavřeném i otevřeném prostoru, při poskytování služeb, na úřadech, v bankách, na poštách a u benzínových pump, ve školách (mimo třídy) a všude, kde dochází ke styku se zákazníky, dále v hromadných dopravních prostředcích (metro, tramvaje, autobusy), v taxi a při spolujízdách, pokud osoby nesdílejí společnou domácnost, a při akcích v uzavřeném prostoru.  Roušky jsou povinni nosit též návštěvníci zdravotnických a lázeňských zařízení a pečovatelských domů. Povinnost nosit roušku nemají děti do 10 let za předpokladu, že jsou doprovázeny dospělou osobou (pokud jsou děti samy povinnost roušky platí),  a osoby, u kterých to ze zdravotních důvodů nelze vyžadovat. Místo roušky je možné použít i šál, nebo šátek zakrývající nos a ústa. Je nutné dodržovat odstup mezi osobami minimálně 1 m.

Od úterý 17. 11. do neděle 6. 12. 2020 zavadí Rakousko  lockdown. Od 17. 11. 0:00: 1) budou zavřeny všechny obchody s výjimkou těch, které jsou nezbytné pro zajištění základních potřeb (potraviny, drogerie, pošty, banky, lékárny), 2) nebude povoleno poskytovat služby, které vyžadují fyzický kontakt se zákazníkem (kadeřnictví apod.), 3) všechny školy přejdou na distanční výuku,  4)  zaměstanci mají pracovat z domova, pokud to je možné, 5) platí omezení vycházení  24 hod. denně.  Opustit bydliště je možné :- při nezbytných cestách do práce, na vzdělávací aktivity či na úřední jednání - při obstarávání nezbytných základních potřeb denního života - k pomoci druhým- k fyzickému/psychickému zotavení (procházka, aktivní pohyb). 

6. Jaké jsou podmínky pro návrat osoby s českým občanstvím do ČR, která má ale bydliště v Rakousku?

Od 9. listopadu 2020 od 00:00 hod. se všem osobám, včetně občanů ČR, vstupujícím na území ČR, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech v Rakousku či na území dalších států, které nejsou v ČR na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19, ukládá před vstupem na území České republiky povinnost:

- oznámit tuto skutečnost, a to vyplněním elektronického Příjezdového formuláře, uvedeného na webové adrese  www.prijezdovyformular.cz , vzdáleným přístupem, krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště nebo ohlašovaného pobytu,  
                                       
- předložit na vyžádání doklad o vyplnění elektronického Příjezdového formuláře (oznámení) při hraniční nebo pobytové kontrole a

- do 5 dnů od vstupu na území České republiky se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních.
 
Shora uvedené neplatí:
a) pro pracovníky mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem,
b) pro občany Evropské unie a cizince s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v Evropské unii, kteří tranzitují do 12 hodin přes Českou republiku, nebocestují do nebo z České republiky na dobu nepřesahující 24 hodin,
c) pro akreditované členy diplomatických misí v České republice včetně soukromých služebních osob, držitele diplomatických pasů cestujících do České republiky za služebním účelem a úředníky mezinárodních organizací registrované u Ministerstva zahraničních věcí, pokud jejich pobyt na území nepřekročí 14 dní,
d) pro osoby mladší 5 let,
e) pro občany České republiky, občany Evropské unie a jejich rodinné příslušníky s bydlištěm v České republice a pro cizince s oprávněním k pobytu nad 90 dnů vydaným Českou republikou, kteří se v rámci zájezdu s cestovní kanceláří nebo přes cestovní agenturu zdržovali pouze v regionech uvedených v seznamu zemí nebo jejich částí s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19,
f) pro přeshraniční pracovníky, žáky a studenty, kteří za účelem výkonu práce nebo vzdělávání pravidelně alespoň jednou týdně oprávněně překračují státní hranici s Českou republikou do nebo ze sousedního státu.

Všem shora uvedeným osobám, včetně těch, které cestují do nebo z České republiky na dobu nepřesahující 24 hodin, se zakazuje volný pohyb na území celé České republiky po dobu pobytu na území České republiky, maximálně však po dobu 10 dní, nebo do doby předložení výsledku RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2 anebo do doby ukončení karanténního opatření, s výjimkou:

a) cest do zaměstnání a pohybu v rámci výkonu zaměstnání a cest k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, včetně cest do vzdělávacích institucí a pohybu v rámci výkonu této činnosti;

b) cest nezbytně nutných k obstarávání základních životních potřeb, k zajištění péče o děti, k zajištění péče o zvířata, využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, doplnění pohonných hmot,

c) cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb,

d) cest za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí,

e) cest zpět do místa svého bydliště,

f) pohřbů.

Tento zákaz se nevztahuje na osoby mladší 5 let.


Podrobnější informace a aktuální seznam zemí s nízkým rizikem nákazy virem Covid-19 naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR .

Válido:

a partir de 4.12.2020

Fuente

Croacia 1 detalle

Platnost informací od 2.12.2020

V návaznosti na rozhodnutí vlády České republiky o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR ze dne 23.4.2020. přinášíme aktuální informace týkající se možností cestování do Chorvatska.
 

Nejčastější otázky a odpovědi (dále rozvedeno v jednotlivých kapitolách):

1. Mohu do Chorvatské republiky vstoupit bez udání důvodu?

Ano. Občané České republiky nemusí při vstupu na území Chorvatské republiky prokazovat důvod cesty.

2. Potřebuji pro vstup do země negativní test na COVID-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

Štáb civilní ochrany Chorvatské republiky dne 30. 11. 2020 rozhodl o dočasném omezení při překračování státní hranice a vstupu na území. Opatření  vstoupilo v platnost dne 01. 12. 2020 a platí do 15. 12. 2020, s možností dalšího prodloužení.

Omezení se mj. vztahuje na občany Evropské unie, tedy i občany České republiky, pro které platí, že pokud cestují do Chorvatska z území některého z rizikových států, mezi které patří i ČR, musí při vstupu na území Chorvatska předložit negativní PCR test ne starší 48 hodin. V opačném případě se může nechat testovat na území Chorvatské republiky a do výsledku testu strpět izolaci.

Mezi výjimky mj. patří přeshraniční pracovníci, zdravotní personál nebo osoby tranzitující, které se nezdrží se na území Chorvatské republiky déle než 12 hodin.

Podrobné informace a celé znění uvedeného rozhodnutí naleznete na stránkách Vlády Chorvatské republiky.

 

3. Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?

Občané České republiky mohou tranzitovat přes Chorvatsko (do 12 hodin) bez nutností testování.

Čeští občané mohou pobývat na území Chorvatské republiky, po splnění výše uvedených podmínek testování, bez časového omezení.

4. Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky?

Ano. Konkrétní podmínky závisí na druhu vykonávané činnosti a sdělí je Ministerstvo vnitra Chorvatské republiky.

5. Na co si dát pozor?

V současné době je při pobytu v Chorvatsku nutno dbát obecných epidemiologických pravidel, zejména se snažit o  minimální kontakt  s jinými osobami.

6. Jaké jsou podmínky pro návrat osoby s českým občanstvím do ČR, která má ale bydliště v Chorvatsku? Jaké jsou podmínky pro návrat českých občanů z Chorvatska?

Od 09.11.2020, s ohledem na přesun Chorvatska do skupiny Červená na Seznamu států s ohledem na riziko nákazy COVID-19– cestující z Chorvatska (jak cizinci, tak čeští občané) budou muset před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

 


 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Aktuální informace o podmínkách vycestování z ČR naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky 

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Štáb civilní ochrany Chorvatské republiky dne 30. 11. 2020 rozhodl o dočasném omezení při překračování státní hranice a vstupu na území. Opatření  vstoupilo v platnost dne 01. 12. 2020 a platí do 15. 12. 2020, s možností dalšího prodloužení.

Omezení se mj. vztahuje na občany Evropské unie, tedy i občany České republiky, pro které platí, že pokud cestují do Chorvatska z území některého z rizikových států, mezi které patří i ČR, musí při vstupu na území Chorvatska předložit negativní PCR test ne starší 48 hodin. V opačném případě se může nechat testovat na území Chorvatské republiky a do výsledku testu strpět izolaci.

Mezi výjimky mj. patří přeshraniční pracovníci, zdravotní personál nebo osoby tranzitující, které se nezdrží se na území Chorvatské republiky déle než 12 hodin.

Podrobné informace a celé znění uvedeného rozhodnutí naleznete na stránkách Vlády Chorvatské republiky.

K zajištění plynulého provozu na hraničních přechodech a zkrácení čekací doby je doporučené veškeré potřebné údaje vyplnit před cestou prostřednictvím formuláře na webové stránce entercroatia.mup.hr.

Formulář je k dispozici v několika potřebných jazykových mutacích včetně české. Po vyplnění formuláře dostanou cestovatelé potvrzení  nahlášení cesty a zároveň všechny potřebné informace pro pobyt v Chorvatsku.

I nadále bude stále možné všechny potřebné informace nahlásit přímo na hraničních přechodech.

Během pobytu v Chorvatsku musí přicestovavší osoby dodržovat pravidla stanovená Chorvatským ústavem veřejného zdraví, což zahrnuje především:

 1. omezení kontaktů s jinými osobami na nutné minimum a minimalizovat riziko přenosu viru;
 2. během 14 dní od vstupu na území Chorvatska si v ranních hodinách musí měřit teplotu a je-li tato vyšší než 37,2 stupně Celsia nebo pokud se osoba bude cítit nemocná či pozorovat symptomy nemoci, musí telefonicky kontaktovat svého místního praktického lékaře a pokud jej nemá, pak místně příslušného epidemiologa.

Odpovědi na časté dotazy týkající se vstupu do Chorvatska Ministerstvo vnitra Chorvatské republiky zpracovalo v anglickém a německém jazyce a tyto informace jsou dostupné na jejich webových stránkách v kategori UZG COVID.


3. DOPRAVA:

Městská hromadná doprava funguje standardním způsobem. Vnitrostátní doprava funguje v omezeném režimu.

Ve všech prostředcích veřejné dopravy (včetně trajektů) je přikázána povinnost nošení roušky/ústenky/respirátoru.


4. OPATŘENÍ:

Úřad veřejného zdraví Chorvatské republiky (Hrvatski zavod za javno zdravstvo) vytvořil plán opatření pro případ výskytu onemocnění COVID-19 u zahraničních  turistů. Tento plán je podrobně popsán v samostatném článku COVID 19: Postup při nakažení během pobytu v Chorvatsku.

Nejnovější vlna opatření vstupuje v platnost od soboty 28. 11. a zahrnuje následující:

-    zákaz konání všech veřejných akcí a shromáždění, na nichž by bylo přítomno více než 25 osob na jednom místě;
-    na soukromých shromážděních a slavnostech smí být přítomno max. 10 osob; výjimkou jsou svatby, které jsou úplně zakázané, a pohřby, kde smí být až 25 osob, ale nesmí si vyjadřovat soustrast fyzickým kontaktem;
-    veřejné akce, shromáždění a slavnosti všeho typu se smí konat pouze do 22 hod.;
-    povinnost všech prodejen omezit počet nakupujících tak, aby splňoval podmínku min. 4m2 na osobu; u vstupu do prodejen musí být uvedeno, jaký je maximální limit nakupujících;
-    povinné nošení roušky venku všude tam, kde nelze dodržet fyzickou vzdálenost min. 1,5 m;
-    na povolených shromážděních musí být zajištěn prostor o rozloze zajišťující min. 4m2 na osobu;
-    povinnost pravidelné desinfekce společných prostor v budovách;
-    u vchodu do prostor, kde se koná shromáždění či obřad, musí být jasně uvedeno, jaký je maximální povolený počet přítomných a organizátoři jsou povinni zajistit pravidelné větrání, dodržování limitu počtu přítomných (1 osoba na 4m2) a dodržování relevantních opatření, doporučení a nařízení Chorvatského závodu veřejného zdraví;
-    maximální povolené obsazení prostředků veřejné hromadné dopravy je 40 %;
-    zákaz provozu prodejen pekařských produktů po 22 hod.;
-    zákaz prodeje alkoholu od 22 do 6 hod.;
-    zákaz provozu casin a sázkových kanceláří;
-    zákaz provozu restaurací, kaváren, barů (s výjimkou těch, které se nachází v prostorách hotelů, kempů a studentských kolejí, které však smí obsluhovat pouze ubytované); povolená výjimka je pro rozvoz potravin, drive-in a prodej u vchodu, tj. bez vstupu do provozovny;
-    zákaz provozu fitness center, sportovních rekreačních center a s určitými výjimkami i zákaz konání sportovních soutěží a tréninků;
-    jazykové školy a teoretická část výuky v autoškolách smí probíhat pouze online;
-    zákaz konzumace potravin v kinech;
-    zákaz konání amatérských kulturních představení a vybraných dalších kulturních akcí (sborový zpěv apod.);
-    zákaz konání trhů, veletrhů a jiných hospodářských a turistických akcí a událostí, kde se prodávají, vystavují či ukazují výrobky (včetně např. vánočních trhů);
-    doporučení konání mší prostřednictvím TV, rádia či jinak, aby byla věřícím umožněna participace na mši bez vstupu do náboženských objektů;
-    povinnost zaměstnavatelů zabránit vstupu na pracovní místo pracovníkům, kteří mají zvýšenou teplotu a dýchací potíže; omezit dle možností fyzický kontakt mezi pracovníky; je-li to možné, zavést práci z domova, klouzavou pracovní dobu a/nebo práci ve směnách či ve skupinách; minimalizovat počet fyzických schůzek; pravidelně větrat prostory, kde se pracovníci nacházejí.

V platnosti zůstává povinné nošení roušek ve většině veřejných vnitřních prostor, včetně prostředků hromadné dopravy; roušku tak musí nosit:
- pracovníci zdravotnických zařízení a osoby, které přichází navštívit pacienty (jsou-li návštěvy povoleny);
- pracovníci zařízení sociální péče, která poskytují ubytovací služby, a návštěvníci klientů těchto zařízení;
- řidiči, další pracovníci v prostředcích veřejné dopravy a cestující ve veřejné hromadné dopravě (cestujícímu bez roušky nesmí být dovolen vstup do dopravního prostředku a pokud se v prostředku cestující bez roušky již nachází, řidič nesmí zahájit jízdu);
- zaměstnanci v obchodech a zákazníci během pobytu v prodejně;
- zaměstnanci v pohostinství, kteří vstupují do kontaktu s hosty nebo jsou zapojeni do přípravy a roznášení jídla a nápojů;
- hosté v pohostinských zařízeních, pokud nesedí na svých místech a nekonzumují jídlo či nápoje;
- zaměstnanci obchodních společností, zařízení a institucí, které pracují s veřejností a veřejnost, která přichází do těchto společností, zařízení a institucí (pozn. ZÚ: např. pošty či banky);
- zaměstnanci ve službách, kde vstupují do blízkého kontaktu s klienty (pozn. ZÚ: např. kadeřnictví);
- zaměstnanci v úřadech, kde nelze zajistit vzájemnou vzdálenost min. 2 metry;
- věřící během náboženských obřadů a shromáždění v uzavřených prostorách;
- diváci při sportovních akcích, které se konají v uzavřených prostorách;
- návštěvníci všech společenských a veřejných shromáždění, konaných v uzavřených prostorách;
- další osoby, kterým to nařídí jejich zaměstnavatel.

Od konce srpna jsou postupně vydávána také lokální (přísnější) omezení, vztahující se pouze na území vybraných žup (krajů) a obcí, která reagují na místní specifika. Kompletní seznam všech opatření je k dispozici na webových stránkách štábu civilní ochrany (https://civilna-zastita.gov.hr/). Lokální opatření jsou nyní v platnosti ve většině žup včetně hlavního města Záhřebu a dále ve vybraných obcích ve Splitsko-dalmatské, Zadarské, Přímořsko-goranské a Bjelovarsko-bilogorské župě.

V provozu zatím zůstávají i kina, divadla, muzea a galerie, konat se mohou také profesionální umělecká představení (s výjimkou sborového zpěvu), výstavy a zasedání zastupitelských orgánů, musí však dodržovat početně-prostorová omezení (1 osoba na 4m2), větrat a splňovat další požadavky Chorvatského závodu veřejného zdraví.

Za nedodržování opatření mohou být postiženy právnické osoby/provozovatelé zařízení.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Válido:

a partir de 2.12.2020

Fuente

Eslovaquia 1 detalle

Platnost informací od 10.12.2020

Osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky se musejí prokázat negativním testem RT-PCR na onemocnění COVID-19 ne starším 72 hodin, nebo se registrovat prostřednictvím formuláře e-hranice (http://korona.gov.sk/ehranica),  nastoupit domácí karanténu a nejdříve  5. den se nechat otestovat.

Přeshraniční pracovníci, studenti, umělci aj. musí mít negativní test ne starší 14 dnů,; použít lze antigenový i PCR test.


Úplná výjimka z povinnosti negativního testu platí i nadále pro tranzit či řidiče mezinárodní dopravy.   
 
Detaily zmíněného opatření vč. možných výjimek jsou specifikovány Vyhláškou Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky ze dne 3.12.2020, kterou je možno najít zde: https://korona.gov.sk/wp-content/uploads/2020/12/ciastka_21_2020.pdf



Další opatření:

 
Na Slovensku platí nouzový stav s účinností od 1. 10. 2020 do 29.12.2020.
 
Školy od 5. třídy výše přešly od 26. října 2020 na distanční výuku. 
 

Otevírací doba pro seniory - od 15. 10. 2020 mají senioři v pracovních dnech vyhrazeny hodiny pro nákup v obchodech s potravinami a v drogeriích od 9:00 do 11:00 hod.
 
Roušky - od 15. 10. 2020 se povinně nosí v intravilánu obcí a měst. V extravilánu obce či města nejsou povinné, např. v přírodě, pokud se jedná o členy společné domácnosti nebo pokud je vzdálenost od cizí osoby alespoň 5 metrů.

Restaurace jsou zavřené, jídlo vydávají pouze přes okénko.








 

Doporučujeme se před cestou na Slovensko seznámit s informacemi o aktuálně platných opatřeních na území Slovenské republiky, která  jsou přehledně  zveřejněna na webových stránkách  Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky a rovněž na stránkách Karanténne opatrenia a cestovanie.

Při příjezdu na Slovensko z  České republiky platí povinnost zaregistrovat se na stránkách https://korona.gov.sk/ehranica/, zůstat v domácí izolaci a nejdříve 5. den se nechat otestovat. Izolace končí obdržením negativního výsledku PCR testu, nebo 10. dnem při bezpříznakovém průběhu.

Alternativou je přijet z ČR s negativním PCR testem ne starším než 72 hodin. 

Přesné znění všech výjimek lze nalézt v příslušné vyhlášce zde:  https://korona.gov.sk/wp-content/uploads/2020/12/ciastka_21_2020.pdf.  Zde uvádíme nejdůležitější:

Zcela bez testu při cestě z České republiky na Slovensko:

 • členové posádky nákladní, autobusové a železniční dopravy
 • tranzit občanů členských států EU a jejich rodinných příslušníků přes území Slovenska do jiného členského státu EU; tranzit znamená průjezd ne delší než 8 hodin bez zastavení s výjimkou čerpání pohonných hmot; tato výjimka platí i při změně dopravního prostředku (např. pro příjezd po zemi na mezinárodní letiště a následný odlet z něj)
 • osoby přijíždějící za účelem výkonu soudního rozhodnutí ve věci střídavé péče rodičů o nezletilé děti

 • občané EU s trvalým nebo přechodným pobytem na Slovensku, kteří v posledních třech měsících překonali onemocnění COVID-19 (tyto osoby musí mít potvrzení dle přílohy č. 3 níže uvedené vyhlášky
 • zaměstnanců provozovatelů prvků kritické infrastruktury v odvětví energetiky a průmyslu (se souhlasem Ministerstva hospodářství SR) 

 

S negativním testem ne starším 14 dnů, a to antigenovým i PCR testem:

 • přeshraniční pracovníci do vzdálenosti 30 km od otevřeného hraničního přechodu

 • osoby s povolením k trvalému nebo přechodnému pobytu v České republice, kteří na území Slovenska studují nebo jedou vykonat přijímací zkoušky ke studiu

 • osoby s povolením k trvalému nebo přechodnému pobytu v České republice, které přijíždějí na Slovensko z důvodu neodkladné péče o blízké rodinné příslušníky

 • osoby s povolením k trvalému nebo přechodnému pobytu v České republice, které na území Slovenska obhospodařují pozemky ve vzdálenosti max. 10 km od státní hranice

 • osoby přijíždějící z České republiky za účelem výroby audiovizuálního díla, podání uměleckého výkonu či realizace uměleckého díla

 • vrcholové sportovce a jejich týmy přijíždějící z České republiky za účelem účasti v soutěžích TIPOS, ICE HOCKEY LEAGUE, MOL Liga

 •  

Všechny tyto výjimky je nutno při namátkové kontrole doložit odpovídajícími doklady. Před využitím výjimky doporučujeme důkladně prostudovat výše uvedenou Vyhlášku ÚVZ SR!

 

 

 


Věnujte pozornost aktuálním informacím zveřejňovaným na webových stránkách:

Koronavirus a Slovensko

Ministerstva vnitra Slovenské republiky

Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky

VSTUP CICZINCŮ NA ÚZEMÍ SLOVENSKÉ REPUBLIKY

 Informace o možnostech testování na území Slovenské republiky (odběrová místa)

 důležité kontakty

-Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky

Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky

Válido:

a partir de 10.12.2020

Fuente

Grecia 1 detalle

Platnost informací od 10.11.2020

Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?
Od 15. 6. 2020 lze do Řecka přicestovat bez udání důvodu s omezeními, která uvádíme níže.

Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?
Pokud cestujete do Řecka (bez ohledu na státní příslušnost a výchozí destinaci), musíte předložit na řecké hranici negativní výsledek molekulárního PCR testu na Covid-19, který nesmí být starší 72 hodin od odběru vzorku, a potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce s uvedením jména cestujícího a čísla jeho cestovního dokladu. Povinnost testu se nevztahuje na děti narozené po 1. 1. 2011.

Všichni cestující musí nejpozději 24 hodin před vstupem do Řecka vyplnit elektronicky Passenger Locator Form (PLF), na jehož základě obdrží QR kód. QR kód slouží mj. k namátkovému testu na Covid-19, který může být cestujícímu proveden při vstupu do Řecka. V případě testování musíte do výsledku testu setrvat v dobrovolné izolaci na vámi udané adrese a v případě pozitivního výsledku 14 dní v karanténě opět na udané adrese nebo v úřady určeném hotelu. Spolu s pozitivně testovaným cestujícím je zpravidla karanténa nařízena i jeho nejbližším spolucestujícím (rodině, přátelům).

Letecké společnosti mají povinnost zkontrolovat potvrzení o testu a nepřijmout bez něj cestujícího na palubu. Nevyplnění PLF, neobdržení QR kódu či odmítnutí podstoupit namátkový test je rovněž důvodem k odepření vstupu do země nebo vyloučení z letecké přepravy. 

Doporučujeme řídit se pokyny uvedenými na řecké vládní platformě https://travel.gov.gr/

Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?
Od 15. 6. 2020 je volný průjezd zemí. Při pobytu nad 3 měsíce lze požádat o povolení k pobytu pro občana EU. Žádost o povolení k pobytu spolu s dalšími náležitostmi se podává na místním oddělení cizinecké policie.

Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky?
Od 1. 5. 2006 Řecko plně uvolnilo svůj pracovní trh pro občany nových členských států EU, včetně ČR. Při výkonu závislé pracovní činnosti v Řecku již čeští občané nepotřebují dosud vyžadované pracovní povolení.

Na co si mám dát pozor?
Od 7. 11. platí na území Řecka mimořádná karanténní opatření včetně zákazu neopodstatněného vycházení a pohybu mezi okresy (prefekturami). Podrobnosti najdete v článku Změny při cestách do Řecka a mimořádné karanténní opatření na jeho území 



Návrat osoby s českým občanstvím do ČR, pokud má bydliště v Řecku:
 

Při návratu občana ČR s bydlištěm v Řecku mu je od 15. 6. 2020 umožněn vstup do ČR bez testu i karantény.

Aktuální informace ke vstupu do ČR ->Ministertsvo zahraničních věcí ČR         



Cestování z České republiky do Řecka:
 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

S platností od 15. června 2020 Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje dbát při cestě do Řecka zvýšené opatrnosti a informovat se o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních dané země. MZV současně důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD. Více viz stránka MZV ČR -> AKTUALIZUJEME: Rozcestník informací k cestování do ostatních států  


2. VSTUP NA ÚZEMÍ ŘECKÉ REPUBLIKY 

Ke vstupu do Řecka jsou k dispozici mezinárodní letiště (s výjimkou soluňského), trajekt z Itálie do přístavů Patras a Igoumenitsa a silniční hraniční přechod s Bulharskem Kulata - Promachonas.

 • A) Povinná registrace cestujících před vstupem - Passenger Locator Form (PLF)

Každý cestující nad 18 let nezávisle na výchozí destinaci a státní příslušnosti musí nejpozději 24 hodin před vstupem na území Řecka vyplnit v angličtině a odeslat oficiální elektronický formulář, tzv. Passenger Locator Form (PLF), který je spolu s návodem k dispozici na řecké vládní platformě https://travel.gov.gr/#/. Ve formuláři uvede plánované pobyty, přesuny a kontakty v Řecku (včetně PSČ), jakož i kontaktní osobu pro případ onemocnění. Po vyhodnocení formuláře obdrží elektronicky individuální QR kód, jímž se musí (v elektronické nebo tištěné podobě) prokázat při nástupu na palubu letadla a při vstupu na území Řecka, a to jak letecky, tak trajektem či po silnici. Spolucestující děti do 18 let se vpisují do PLF formuláře jednoho z rodičů, zpravidla toho, s nímž mají shodné příjmení. 

Cestující bez QR kódu nemá být vpuštěn na palubu letadla, lodi či autobusu ani na území Řecka a může mu být udělena pokuta ve výši 500 EUR. 

 • B) Povinnost předložit negativní molekulární PCR test

Všichni cestující přijíždějící do Řecka (bez ohledu na státní příslušnost a výchozí destinaci) mají povinnost kromě QR kódu, který obdrží po vyplnění PLF formuláře, předložit i lékařské potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce s uvedením jména a příjmení a čísla cestovního dokladu, vystavené na základě dokladu o negativním molekulárním PCR testu na Covid-19, který byl proveden v akreditované laboratoři země původu nebo tranzitu v průběhu posledních 72 hodin. Potvrzení musí být v originále (v tištěné nebo elektronické formě). Vzor lékařského potvrzení, které doprovází výsledek testu -> Medical Certificate_LEKARSKE POTVRZENI O VYSLEDKU TESTU PCR (DOCX, 15 KB)Na děti narozené po 1. 1. 2011 včetně se povinnost předložit negativní PCR test nevztahuje.

Letecké společnosti musí zkontrolovat potvrzení o testu a nepřijmout bez něj cestujícího na palubu.

Řecká vláda si vyhrazuje právo podmínky vstupu do země a opatření kdykoliv upravit nebo změnit podle vývoje epidemiologické situace v Řecku nebo ve výchozích zemích, odkud cestovatelé přijíždějí.

Doporučujeme, aby cestovatelé sledovali aktualizovaná cestovní doporučení MZV ČR a řeckou vládní platformu https://travel.gov.gr/ a řídili se jimi. Cestovatelé si musí být vědomi toho, že stav globální pandemie nadále trvá, a pro pobyt v Řecku musí počítat se změnou epidemiologické situace a příslušných opatření, sledovat vývoj situace a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, cestovním pojištěním kryjícím uvedená rizika nebo vlastními finančními prostředky. Musí rovněž počítat s omezeními (izolace, karanténa) v případě pozitivního testu a onemocnění na Covid-19 v průběhu pobytu v Řecku.

 • C) Testování na hranicích a případná karanténa

Cestující ze všech destinací mohou být při příjezdu do Řecka letecky, trajektem i po silnici podrobeni testům na Covid-19 a jsou povinni tyto testy strpět. Výběr testovaných cestujících probíhá automaticky na základě údajů uvedených v elektronickém PLF formuláři. Odmítnutí podstoupit namátkový test může být důvodem k odepření vstupu do země.

Testovaní cestující musí do oznámení výsledku (až 36 hodin) setrvat v dobrovolné izolaci na adrese udané v elektronickém PLF formuláři (například v jejich hotelu). V případě pozitivního výsledku testu musí setrvat 14 dní v karanténě na jimi udané adrese nebo v úřady určeném hotelu. Tato povinnost se může vztahovat i na jeho nejbližší spolucestující (rodinu, přítele). Porušení karantény je pokutováno (5.000 EUR).
 

3. DOPRAVA

Na území Řecka jsou s účinností od 7. 11. zavedena mimořádná karanténní opatření. Mezinárodní letiště na území Řecka zůstávají otevřená pro přílety ze zahraničí  s výjimkou soluňského mezinárodní letišti „Makedonia“, které přijímá pouze nezbytné lety. Vnitrostátní letecká doprava je od 9. 11, 6.00 hod., k dispozi jen pro nezbytné letyjako cesty ze zdravotních, profesionálních/podnikatelských a závažných rodinných (spojení rodiny) důvodů nebo k návratu do místa bydliště.
Výjimky: nákladní doprava, podpora zdravotnického systému, repatriace řeckých občanů ze zahraničí a cizích státních příslušníků do vlasti, státní, humanitární, vojenské, požární a technické lety, lety Frontexu, přistání k doplnění paliv nebo v ohrožení.  

Zcela přerušené zůstává osobní letecké spojení s Albánií, Severní Makedonií a Tureckem, od 31. 8. platí zákaz příletů ze španělské oblasti Katalánsko.

Osobní dopravní spojení přes pozemní hranici s Albánií, Severní Makedonií a Tureckem je pro turistiku uzavřené. Až do odvolání lze cestovat pouze přes hraniční přechod s Bulharskem Kulata - Promachonas.

Před cestou do Řecka automobilem doporučujeme ověřit si podmínky v zemích, přes které budete tranzitovat, v Rozcestníku informací k cestování do zahraničí.

Osobní lodní doprava podléhá protiepidemickým omezením.


4. OPATŘENÍ

Od 7. 11. v platí na území Řecka mimořádná karanténní opatření včetně zákazu neopodstatněného vycházení. Podrobnosti najdete v článku Mimořádné karanténní opatření na území Řecka včetně zákazu neopodstatněného vycházení

Postup v případě onemocnění Covid-19 v průběhu pobytu v Řecku:

Cestovatel s příznaky nákazy musí být vyšetřen a do potvrzení nebo vyloučení nemoci Covid-19 musí setrvat v izolaci ve svém pokoji. V případě potvrzení onemocnění Covid-19 bude pacient umístěn do vyčleněného karanténního hotelu, ve kterém bude muset setrvat až do vyléčení v izolaci. Hrazení nákladů na ubytování a stravu řecká strana teprve vyjasňuje, pravděpodobně budou cestovatelé nejméně část nákladů hradit sami (např. stravu). V případě vážného průběhu onemocnění bude nutná hospitalizace v nemocnici. Budou evidovány kontaktní údaje příbuzných pacienta pro případ, že pacient nebude schopen komunikovat a bude třeba souhlas s chirurgickým zákrokem. Návrat do ČR bude umožněn až po vyléčení a dvojím potvrzení negativity testu na Covid-19. Pokud u nemocného nebude potvrzeno onemocnění Covid-19 zůstane pacient v hotelu pod lékařským dohledem.

Evropský průkaz zdravotního pojištění by měl krýt náklady na akutní zdravotní péči, nikoliv však nutně všechny náklady s případnou léčbou spojené. Důrazně se proto českým cestovatelům doporučuje uzavření takového cestovního pojištění, které by krylo všechny případné náklady s onemocněním Covid-19 spojené (prodloužení pobytu v případě onemocnění nebo karantény, náhradní doprava do ČR, repatriace do ČR v případě vážného zdravotního stavu, převoz ostatků), a také aby byli zajištěni dostatečnými vlastními finančními prostředky.

Upozorňujeme rovněž na komplikace, které mohou vyplynout z jazykové bariéry a izolace, kterou onemocnění Covid-19 vyžaduje. Běžným cizím komunikačním jazykem v Řecku je angličtina.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

 

 • Řecká organizace veřejného zdraví (National Public Health Organization of Greece EODY)
 • Ministerstvo zahraničních věcí Řecka
 • Koronavirová linka 1135 (v řečtině)
 • Tísňová linka 112 
 • Informační linka Ministerstva turismu Řecka +30 2155605151 (v angličtině)
 • Konzulární oddělení velvyslanectví ČR v Athénách:
  - v pracovní době (po - pá 07:30 - 16:00) +30 210 67 299 14 a/nebo -12
  - po pracovní době pouze v neodkladných případech a ohrožení zdraví nebo života občana ČR: +30 6944 733769

Válido:

a partir de 10.11.2020

Fuente

Polonia 1 detalle

Platnost informací od 2.12.2020

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

MZV upozorňuje, že při cestách do zahraničí je nutno se informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních dané země. 

Od 15. 6. 2020 MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest do států s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (označených zeleně na tzv. Semaforu).

MZV i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (označených červeně a neoznačených žádnou barvou na tzv. Semaforu jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě. 

Aktualizované informace o mimořádných opatřeních ČR v rámci nouzového stavu na území ČR naleznete pod následujícím odkazem https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/nouzovy-stav-a-mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/#skoly_30_11.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ POLSKA A TRANZIT:

 

Tranzit (níže uváděné Nařízení Rady ministrů PL z června 2020 je platné až do současné doby)

S účinností ode dne 13. června 2020 Polsko ukončilo režim dočasně obnovených hraničních kontrol s Německem, Českou republikou a Slovenskem (s Litvou již ode dne 12. června). Občané Evropské unie a ESVO, stejně jako osoby s trvalým pobytem v těchto zemích, mohou polské pozemní státní hranice svobodně a bez omezení překračovat v obou směrech (to nemusí platit pro letecký provoz; podmínky v leteckém provozu je třeba průběžně sledovat a informovat se u svého přepravce). De facto se tak navrátil stav před zavedením mimořádných opatření a dané Nařízení Vlády PL je platné až do současné doby. Polsko rovnež obnovilo mezinárodní autobusovou a vlakovou přepravu se sousedními státy EU.

V úterý 30.6. večer bylo publikováno novelizující nařízení k mezinárodní letecké přepravě osob, které je od té doby průběžně novelizováno. Od 1.7. je mezinárodní letecká přeprava osob do / z Polska zpravidla umožněna mezi Polskem a státy EU a ESVO, event. dalšími třetími zeměmi. Vývoj situace je možné sledovat na následujícím polském vládním webu: https://www.gov.pl/web/coronavirus/travel.

 

Od 21.5. mohou přes území Polska tranzitovat všichni občané států EU, EHS a Švýcarska, kteří při hraniční kontrole prokážou, že cestují do místa svého bydliště (de facto repatriace), nebo pobytu (všechny pobytové tituly). Cesta přes polské území nesmí v takovém případě trvat déle než 12 hodin - tato tranzitní pravidla s ohledem na faktické rozvolnění cestování se státy EU, EHS a Švýcarskem platí především pro tranzit přes polské území realizovaný z území Ruska, Běloruska a Ukrajiny.

 

3. DOPRAVA:

(níže uváděné Nařízení Rady ministrů PL z června 2020 je platné až do současné doby)

S účinností ode dne 13. června 2020 Polsko ukončilo režim dočasně obnovených hraničních kontrol s Německem, Českou republikou a Slovenskem (s Litvou již ode dne 12. června). Občané Evropské unie a ESVO, stejně jako osoby s trvalým pobytem v těchto zemích, mohou polské pozemní státní hranice svobodně a bez omezení překračovat v obou směrech (to nemusí platit pro letecký provoz; podmínky v leteckém provozu je třeba průběžně sledovat a informovat se u svého přepravce). De facto se tak navrátil stav před zavedením mimořádných opatření. Polsko rovnež obnovilomezinárodní autobusovou a vlakovou přepravu se sousedními státy EU.

V úterý 30.6. večer bylo publikováno novelizující nařízení k mezinárodní letecké přepravě osob, které je od té doby průběžně novelizováno. Od 1.7. je mezinárodní letecká přeprava osob do / z Polska zpravidla umožněna mezi Polskem a státy EU a ESVO, event. dalšími třetími zeměmi. Vývoj situace je možné sledovat na následujícím polském vládním webu: https://www.gov.pl/web/coronavirus/travel.

 

Kapacita pro počet přepravovaných osob v rámci hromadné přepravy osob (autobusy, tramvaje, metra) je dána buď 1/2 kapacity míst k sezení a stání, případně celou kapacitou míst k sezení. Při využití hromadné přepravy osob je třeba zakrývat si dýchací cesty po celou dobu jízdy.

 

4. OPATŘENÍ:

Obecná opatření 
- V celém Polsku je stanovena povinnost zakrývání dýchacích cest v uzavřených objektech i na veřejných prostranstvích. Povinnost se netýká dětí do věku 5 let včetně a osob, od nichž nelze povinnost vynutit s ohledem na jejich zdravotní stav.
- na veřejných akcích a při shlukování osob na veřejnosti je omezen počet přítomných osob na 5.
- Osoby starší 70 let mohou vycházet z domova pouze za účelem výkonu pracovních povinností, nákupu nejnutnějšího zboží a potravin a návštěvy kostelů.
- domácí (až 10-denní) karanténa uvalená na všechny osoby žijící ve společné domácnosti s osobou, které byla nařízena domácí karanténa z důvodu zjištění COVID-19.
- povinnost mít v obchodech nasazené rukavice, nebo užít dezinfekci rukou

Zákaz ubytovávání je stále v platnosti s následujícími výjimkami:

 • ubytování při služebních cestách
 • pro sportovce během výcvikových táborů a sportovních soutěží,
 • pro lékaře, pro které je ubytování nezbytné z pracovních důvodů nebo kvůli karanténě.
 • zvláštní případy pacientů a jejich pečovatelů (např. onkologičtí pacienti, pacienti s dialýzou a děti v péči dospělých).
 • povolen je také provoz ubytoven pro zaměstnance.



Vzdělávání/kultura/sport

- kompletní uzavření ZŠ (od pondělí 9.11. do 29.11. pro 1-3. třídy, pro 4-8 třídy již v současnosti platí distanční výuka do 29.11.).
- distanční výuka rovněž na středních a vysokých školách.
- od 8:00 do 16:00 se osoby mladší 16 let mohou pohybovat na veřejnosti pouze v doprovodu dospělé osoby.
- zákaz všech kulturních akcí a uzavření všech kulturních institucí (od soboty 7.11. do 29.11.)
- sportovní akce bez účasti veřejnosti.
- fungování aquaparků, posiloven a plováren je pozastaveno.
- v kostelech smí být pouze 1 osoba na 15m2 (s platností do 29.11.)

Ekonomika/doprava
- zákaz poskytování hotelových / ubytovacích služeb (s výjimkou služebních cest) (od soboty 7.11. do 29.11.).
- uzavření obchodů v obchodních centrech s výjimkou potravin, lékáren, kadeřnictví, trafik, zverimexů a obchodů s čistícími prostředky (od soboty 7.11. do 29.11.).
- uzavření lázní
- uzavření barů a restaurací. Jídlo a pití je možné objednat pouze s sebou nebo na rozvoz.
- omezení počtu klientů v obchodech (plocha do 100m2 - 1 klient na 10m2, plocha nad 100 m2 - 1 klient na 15m2) (od soboty 7.11. do 29.11.).
- v prostředcích MHD je povoleno obsazení max. poloviny míst k sezení, resp. max. počet cestujících je omezen na 30 % celkové kapacity dopravního prostředku.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

 

Aktuální karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území Polska, doporučujeme vždy ověřit na stránkách www.gov.pl  a www.gis.pl.

 

6. MÍSTA V POLSKU OPRÁVNĚNÁ PROVÁDĚT TESTOVÁNÍ NA COVID-19

Dle webových stránek vládních institucí v PL jsou v každém vojvodství určena speciální místa (laboratoře) oprávněná provádět testy na COVID-19. Jejich seznam je možné nalézt pod následujícím odkazem.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid

Potvrzením o absolvování testu se rozumí lékařské potvrzení o tom, že byl proveden test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 s negativním výsledkem spolu s potvrzením vydaným příslušnou laboratoří o tom, že byl proveden test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 s negativním výsledkem (jedná se tedy o dva různé dokumenty, jeden dokument je potvrzení lékaře a druhý dokument potvrzení laboratoře).

 

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Válido:

a partir de 2.12.2020

Fuente

Otros paises

Andorra 1 detalle

Información válida a partir del 26.06.2020

En relación con la liberación de la posibilidad de que los ciudadanos checos viajen al extranjero, presentamos la situación relativa a Andorra. La situación en Andorra está totalmente controlada, el país ha vuelto a la normalidad, las instalaciones de restauración y hotel están en funcionamiento.

Respuestas a preguntas:

¿Puedo venir a Andorra sin dar un motivo?

Si.

¿Necesito una prueba negativa para Covid-19 para ingresar al país? ¿Tengo que quedarme en cuarentena o cumplir con otras condiciones al llegar?

No es necesario realizar una prueba. No se requiere cuarentena ni otras condiciones.

¿Cuáles son las condiciones para el tránsito de países? ¿Cuánto tiempo puedo quedarme en el país?

El país se puede recorrer sin problemas. Puedes permanecer en Andorra hasta 3 meses.

¿Puedo venir al país por trabajo? ¿Cuales son las condiciones?

La razón de trabajo para entrar en Andorra es posible. Como el país no pertenece a la UE, es necesario obtener un permiso de trabajo. Para ello es necesario contar con promesa de trabajo, comprobante de alojamiento, extracto de antecedentes penales, pasaporte y certificado médico.

¿Qué debo tener en cuenta?

No hay detalles, el gobierno recomienda usar velos en interiores.

TRANSPORTE

Las compañías de autobuses que operan con los aeropuertos internacionales de Barcelona y Toulouse operan de forma regular. Los pasajeros deben llevar velo durante el viaje.

Andorra - Barcelona Barcelona - Andorra Andorra - Toulouse Toulouse - Andorra Más en: www.andorrabybus.com

En la ruta Lleida - Andorra Más en: http://www.montmantell.com

El servicio de taxi funciona y también se puede utilizar para viajar a Barcelona o Toulouse.

MEDIDAS

No se requiere cuarentena en el país. Si un turista se enferma o se encuentra con una persona infectada con Covid-19, puede pasar la cuarentena en las instalaciones de alojamiento (a su cargo). En caso de hospitalización, se permitirán las repatriaciones a la República Checa de conformidad con todas las condiciones de salud.

ENLACES A INSTITUCIONES LOCALES

www.govern.ad

Válido:

a partir de 26.6.2020

Fuente

Bélgica 1 detalle

En Bélgica, desde el punto de vista de la prevención, se requiere la observancia de 6 reglas básicas de comportamiento individual, especialmente la observancia de una distancia personal de mín. 1,5 m de personas que no son miembros del mismo hogar, o la llamada celda social y la obligación de llevar mascarilla. Debido al aumento en el número de COVID-19 infectados, se ha adoptado una doble estrategia en Bélgica, que incluye la responsabilidad de los funcionarios tanto federales como regionales. Desde el miércoles 29 de julio, durante al menos cuatro semanas (hasta finales de agosto), se implementarán medidas más estrictas a nivel federal. A partir del 1 de agosto, todos los viajeros a Bélgica deben completar un formulario.

 

El cumplimiento de 6 reglas básicas de comportamiento individual sigue siendo esencial:

1) Las medidas higiénicas siguen siendo esenciales (lavado frecuente de manos, uso de gel desinfectante, en caso de enfermedad contactar al médico por teléfono y permanecer en casa el mayor tiempo posible, la obligación de llevar mascarilla ...)

2) Las actividades al aire libre deben preferirse en la medida de lo posible. Si es necesario, el interior debe estar suficientemente ventilado;

3) Se debe prestar especial atención a las personas en grupos de riesgo contra las cuales se deben aplicar nuevas medidas preventivas;

4) La adherencia a la distancia de seguridad sigue siendo válida con la excepción de las personas en un hogar, los niños menores de 12 años y las personas con las que tenemos un contacto más cercano dentro de la llamada célula social.

5) A partir del 29 de julio, la llamada celda social se reducirá de 15 a 5 personas por semana (no se incluyen en este grupo los menores de 12 años).

6) El número de personas que pueden reunirse en público se ha reducido a la mitad (máximo 100 personas en el interior y 200 en el exterior. Es obligatorio llevar mascarilla durante estos eventos). Las actividades personales están limitadas a 10 personas (excluidos los niños menores de 12 años), como paseos, pero también bodas.

 

MASCARILLAS:

La obligación de llevar mascarilla (u otras alternativas que permitan cubrirse la boca y la nariz) en el transporte público (transporte público, paradas, estaciones de tren, aeropuertos, etc.) se aplica a las personas a partir de los 12 años. La mascarilla debe usarse incluso donde no se pueda mantener una distancia de 1,5 m (para ciertos tipos de actividades laborales; en la mayoría de los espacios públicos cerrados como tiendas, centros comerciales, cines, museos, bibliotecas, salas de juegos, juzgados, edificios públicos en partes accesible al público, en el sector de la hostelería a excepción de la mesa, etc., en lugares concurridos como mercados, calles comerciales, etc.) y otros lugares designados por la autoridad municipal. La obligación de mascarilla no se aplica a los niños menores de 12 años.

 

En la mañana del 12 de agosto, la obligación de llevar mascarilla comenzó a aplicarse en todas las áreas públicas y espacios públicos de la región de Bruselas, en los 19 distritos. El motivo es el aumento del número de infectados por encima de 50 por 100.000 habitantes al día. Las excepciones de uso tienen:

1 / personas durante la práctica de deportes. ATENCIÓN: La mascarilla también la deben llevar las personas que anden en bicicleta o scooter, por ejemplo, para trabajar o por diversión, es decir, lo utilizan como medio de transporte y no como herramienta deportiva.

2 / personas que realizan trabajos físicos pesados en la vía pública

3 / personas que tienen una discapacidad física grave que les impide llevar mascarilla o un escudo protector.

 

COMPRANDO:

Es necesario volver a ir de compras solo, o acompañado de un menor o una persona que necesite asistencia especial. La compra no debe exceder los 30 minutos. En las tiendas y en otros lugares, encontrará en el piso señales de la dirección de compra y una cuadrícula para facilitar la estimación de la distancia requerida, aunque generalmente se prefiere el contacto con una tarjeta bancaria sin contacto, hay lugares donde no es posible el pago en efectivo.

 

HOSPITALIDAD:

En la industria de la hospitalidad, los clientes deben dejar una dirección de correo electrónico o un número de teléfono para un posible rastreo. Se reforzarán los controles policiales sobre el distanciamiento social y la organización de celebraciones no autorizadas. Las tiendas nocturnas deben cerrar antes de las 22:00.

 

TRANSPORTE PÚBLICO:

El transporte público debe usarse principalmente con el propósito de trasladarse al trabajo. El trabajo desde casa y la rotación de compañeros en el lugar de trabajo siguen siendo "muy recomendables". Se recomienda viajar fuera de las horas pico. Desde el punto de vista belga, el turismo no es una razón necesaria para viajar en transporte público, que está destinado principalmente a quienes no pueden ir a trabajar de ninguna otra manera.

 

CULTURA

Muchas de las atracciones que suelen atraer multitudes siguen cerradas. Los museos y las instituciones culturales, así como las tiendas, operan en condiciones de higiene más estrictas. Los espectáculos culturales y los eventos deportivos deben organizarse de tal manera que se eviten las reuniones, el número de invitados es limitado. Se recomienda comprar boletos en línea. Los grandes eventos (por ejemplo, festivales, ferias comerciales ...) están prohibidos hasta al menos el 31 de agosto.

 

COSTA

Varios balnearios belgas prohibieron las excursiones de un día a nadar el 9 de agosto para mantener el número permitido de turistas en el lugar. Al viajar a algunas zonas costeras, es necesario rellenar el formulario de registro, en otros lugares se asigna una plaza de playa a la llegada (derecho 6m² - 8m² por persona). Además, a nivel federal, existen restricciones en las conexiones de trenes en la costa.

 

Resumen de las medidas de seguridad actuales

Seguro:

En caso de enfermedad, es necesario contactar al médico del distrito por teléfono. En caso de sospecha real de infección por COVID-19, se le realizará una prueba. En caso de una prueba positiva, sus contactos cercanos serán mapeados y buscados para prevenir una mayor propagación de la enfermedad infecciosa. Esto puede dar lugar a una necesaria prolongación de la estancia en el país.

 

Antes de cualquier viaje, le recomendamos que se comunique con su compañía de seguro médico para verificar que el seguro general o de viaje cubra los costos asociados con la cuarentena inesperada o el tratamiento y repatriación de COVID-19. De lo contrario, le recomendamos que contrate un seguro complementario suficiente.

 

Enlaces a instituciones locales:

www.info-coronavirus.be

https://diplomatie.belgium.be/fr

www.info-coronavirus.be

WANDA - Instituto para el Estudio de Enfermedades Tropicales

SCIENSANO - Instituto de Salud

EPISTAT - Estadísticas detalladas

Embajada de Bélgica en Praga

https://reopen.europa.eu/en/map/BEL

 

Preguntas frecuentes :

¿Puedo venir a Bélgica sin dar un motivo?

Bélgica permite los viajes de ida y vuelta sin dar un motivo desde / hacia la UE Schengen (Suiza, Noruega, Liechtenstein, Islandia y Reino Unido) a partir del 15 de junio de 2020, cuando también puede viajar por turismo. Todavía es bueno poder documentar el motivo del viaje; por ejemplo, la confirmación del empleador de un viaje de negocios, en el caso del turismo, como la reserva previa de alojamiento, el itinerario de viaje. Del mismo modo, se recomienda tener una confirmación informal de alojamiento con usted para otros fines, como un correo electrónico en francés, holandés o inglés con detalles de dónde (dirección) y dónde (nombre / institución, escuela con contacto para verificación) será ciudadano de la República Checa vivir. Deben observarse las precauciones de seguridad locales.

 

¿Necesito una prueba negativa de COVID-19 para ingresar a Bélgica? ¿Tengo que quedarme en cuarentena o cumplir con otras condiciones al llegar?

No, la prueba no es necesaria a la llegada de la República Checa. Sin embargo, cuando llegue desde las zonas naranjas, se recomienda encarecidamente tanto la prueba como la cuarentena. Desde el 12 de agosto, Praga, Bohemia Central, el sudeste y la región de Moravia-Silesia están marcadas como zonas "naranjas" en los semáforos belgas. En general, sin embargo, la República Checa todavía se encuentra en la zona "verde". El sistema de colores para viajar según el llamado semáforo y los criterios para definir zonas individuales se actualiza continuamente en el sitio web del Ministerio de Asuntos Exteriores belga con respecto a la situación actual en cada país: https://diplomatie.belgium.be/fr

A partir del 1 de agosto, todos los pasajeros que permanezcan en Bélgica durante más de 48 horas deben completar el "Formulario de localización de pasajeros de salud pública". El formulario se utilizará para un posible rastreo del contacto. Hay 2 tipos dependiendo de si tiene (o quiere listar) su teléfono celular. El primer formulario se puede completar en línea (es necesario ingresar el número de teléfono móvil, que recibirá un SMS con un código de confirmación) y debe enviarse dentro de las 48 horas antes de cruzar la frontera belga. El segundo formulario puede descargarse del sitio web, cumplimentarse y enviarse a las autoridades competentes el día de llegada, dependiendo de cómo llegue a Bélgica.

 

Si llega a Bélgica en avión (llega en barco): el formulario debe completarse antes de abordar y enviarse al transportista. Si viaja desde fuera del espacio Schengen, el formulario debe enviarse a la policía de fronteras.

 

Si ingresa a Bélgica de otra manera (autobús, tren, automóvil): El día de su llegada a Bélgica, debe enviar el formulario a PLFBelgium@health.fgov.be  o completarlo en línea dentro de las 48 horas antes de la llegada.

 

Se debe completar un formulario por separado para cada pasajero de 16 años o más.

La información relacionada con niños menores de 16 años debe completarse en el formulario de adulto adjunto, si está acompañado. Si los niños menores de 16 años viajan solos, deben completar un formulario. Si la información proporcionada en el formulario cambia dentro de los 14 días posteriores a la llegada, debe informarlo enviando información completa y actualizada a PLFBelgium@health.fgov.be .

 

Es necesario completar todo el formulario de manera legible y veraz. Si no se completa el formulario, se puede denegar la entrada y se puede iniciar un proceso penal.

 

Nos gustaría señalar que en Bélgica puede haber diferentes medidas restrictivas en diferentes partes, que pueden cambiar rápidamente. Por nuestro propio interés, recomendamos encarecidamente comprobar las restricciones de las regiones y ciudades a las que viajará, ya que tienen el poder de ordenar medidas locales. Por ejemplo, el Parlamento flamenco ha dictaminado que el incumplimiento de la cuarentena puede ser sancionado con una multa de hasta 4.000 euros o con una pena de prisión de hasta seis meses. Para los ciudadanos que utilizan el transporte aéreo, esto es crucial dado que el Aeropuerto Internacional de Zaventem se encuentra en suelo flamenco. El aeropuerto recomienda a los pasajeros que consulten las normas vigentes en el destino y en el sitio web del Ministerio Federal de Relaciones Exteriores BE antes del viaje https://diplomatie.belgium.be/. Debido a que el aeropuerto está ubicado en la región flamenca, también presentamos el sitio web del gobierno flamenco https://www.vlaanderen.be .

 

¿Cuáles son las condiciones en tránsito por Bélgica? ¿Cuánto tiempo puedo quedarme en el país?

Para el tránsito, todavía se recomienda elegir la ruta más directa posible manteniendo la distancia personal en el automóvil (si las llamadas células sociales extendidas no viajan juntas en un vehículo) y confirmar que está pasando por el país solo para tránsito.

 

Para los servicios aéreos, están prohibidas las rutas no esenciales hacia y desde terceros países desde Bélgica . También está prohibida la salida a las zonas rojas. Esto se aplica a todas las personas ubicadas en territorio belga, incluidos los no residentes. Una excepción a esta regla se aplica a los pasajeros en tránsito que vienen de fuera del área Schengen y viajan a otro país fuera del área Schengen a través de Bélgica.

 

Para la estancia en Bélgica, se aplica el principio de Schengen de que los ciudadanos de la UE pueden permanecer en el país sin límite de tiempo, con la condición de que para una estancia de larga duración (más de 90 días), el ciudadano de la UE debe registrarse en el municipio de su lugar de residencia.

 

¿Puedo venir a Bélgica por trabajo? ¿Cuáles son las condiciones?

Sí, puedes venir a trabajar. Actualmente, las profesiones manuales en la construcción, los trabajadores temporeros en la agricultura y la industria alimentaria son especialmente bienvenidos. Para todas las profesiones y viajes de negocios, le recomendamos encarecidamente que deje una confirmación por escrito de su estancia laboral y que la realización del trabajo y el alojamiento cumplirá con las medidas generales de carácter higiénico antes de salir de la República Checa. Por el contrario, no recomendamos llegar para buscar un trabajo "ciego" si aún no lo tiene.

 

La llamada Las rutas "necesarias" tienen una disposición diferente a las llamadas rutas "necesarias", por ejemplo, el turismo (ver arriba). Estos se relacionan con categorías específicas como: profesionales de la salud; científicos médicos; cuidadores de ancianos; trabajadores transfronterizos; trabajadores estacionales en la agricultura; personal de transporte; diplomáticos, personal de organizaciones internacionales, soldados, trabajadores humanitarios en el desempeño de sus funciones (ver en detalle en el sitio web del Ministerio de Relaciones Exteriores de Bélgica: https://diplomatie.belgium.be/en/Protocol ); pasajeros en tránsito, pasajeros por motivos familiares graves; personas bajo protección internacional o por razones humanitarias, estudiando (en determinadas circunstancias); personal altamente calificado, personas que asisten a reuniones de organizaciones internacionales; marineros. Estas personas no están sujetas a cuarentena si los viajes están vinculados exclusivamente a su actividad profesional, que no puede posponerse. En este contexto, cabe destacar que, en la actual situación inestable, recomendamos a los ciudadanos checos que trabajen o lleguen a Bélgica por negocios y que tengan un pasaporte diplomático o de servicio con el llamado "laissez-passer" emitido por su empleador cuando viajen hacia y desde Bélgica. carta de presentación que acredite la necesidad del viaje.

 

Antes de cualquier viaje, antes de salir de la República Checa, recomendamos encarecidamente verificar la validez de la Tarjeta Sanitaria Europea (TSE) y la compañía de seguros que proporciona el seguro de viaje para verificar por escrito si las condiciones del seguro acordadas cubren los costos asociados con la cuarentena o el tratamiento y repatriación de COVID-19.

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/index_en.htm

 

¿Cuáles son las condiciones para el regreso de una persona con ciudadanía checa a la República Checa, pero que reside en Bélgica?

El 1 de junio, el Ministerio de Salud emitió una medida de protección que divide a los países de la UE + en tres grupos según el riesgo de enfermedad COVID-19: países de bajo riesgo (verde), de riesgo medio (naranja) y de alto riesgo (rojo). Bélgica pasó a la categoría verde a partir del 22 de junio, según el llamado semáforo. Los ciudadanos y residentes de Bélgica ahora pueden venir a la República Checa sin la necesidad de una prueba negativa para covid-19, sin dar una razón y, por lo tanto, con fines turísticos.

 

Las condiciones de entrada al territorio de la República Checa y las medidas de cuarentena están reguladas por la medida de protección del Ministerio de Salud del 17 de julio de 2020. Se puede encontrar una lista de países con bajo riesgo de infección en el sitio web del Ministerio del Interior. Las medidas de cuarentena y la información para realizar una prueba de RT-PCR para detectar la presencia de SARS CoV-2 son responsabilidad del Ministerio de Salud.

 

Situación epidemiológica actual en las regiones de la República Checa

 

¿Puedo realizar una prueba de PCR en Bélgica ?

En Bélgica, una prueba de PCR diagnóstica se proporciona a priori solo a todas las personas con síntomas, a las personas en riesgo de infección debido a su profesión y a las personas que han estado en contacto con una persona infectada por prescripción médica. La cuarentena y las pruebas son responsabilidad de las autoridades locales belgas (municipios y regiones), así que siempre verifique las reglas vigentes en su lugar de residencia en Bélgica; comuníquese con su médico.

Las pruebas serológicas que detectan la presencia de anticuerpos en la sangre e indican si una persona alguna vez se ha infectado con el virus están disponibles para todos desde el 29 de mayo. La prueba debe estar listada por Sciensano y el análisis debe ser realizado por un laboratorio autorizado.

En el caso de viajar a un país que condiciona la entrada al territorio a un resultado negativo de la prueba, es posible realizar una prueba de 46,81 EUR para el pasajero. Deben cumplirse las siguientes condiciones:

- La solicitud del gobierno extranjero figura en el sitio web de MFA BE.

- El laboratorio conserva un formulario de solicitud en el que el pasajero que solicita la prueba: confirma que la prueba es requerida por un gobierno extranjero; da su consentimiento por escrito para que se le cobre por el examen; se compromete a comunicar el resultado de la prueba a su médico.

 

Más sobre las condiciones de prueba,

https://covid-19.sciensano.be/fr/covid-19-procedures ,

https://www.info-coronavirus.be/en/testing/

Poste indicador de información de viaje

 

La situación cambia constantemente, por lo que recomendamos monitorear el sitio web del Ministerio del Interior de la República Checa, que se actualiza continuamente.

Válido:

a partir de 23.11.2020

Fuente

Bielorrusia 2 detalle

Platnost informací: 15.7.2020

V návaznosti na rozhodnutí vlády ze dne 23. 04. 2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR upozorňujeme občany ČR na následující změny v možnostech vycestování z ČR

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v následné dopravě v místě. Další podrobnosti o změnách na webu MZV ČR MV ČR.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu (tzn. v případě cesty do Běloruska  u Velvyslanectví BLR v Praze), zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Plný text usnesení vlády ze dne 23.04. 2020 naleznete zde.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ BĚLORUSKA A TRANZIT

Česká republika je aktuálně vyňata ze seznamu zemí, jejichž občané jsou povinni absolvovat po vstupu do země čtrnáctidenní karanténu.

Všechny osoby, které přicestují do Běloruska ze zemí, kde již byl zaznamenán výskyt infekce COVID-19, musí podstoupit 14denní domácí karanténu. Opustit hranice Běloruska jim bude povoleno po vypršení této doby. S postupným pozitivním vývojem situace v některých zemích však začalo Bělorusko uplatňovat výjimky.

Přehled zemí, pro které platí výjimka z povinné čtrnáctidenní karantény po příjezdu do Běloruska, naleznete zde.

Cestovatelům z těchto zemí je nicméně bez dalšího upřesnění doporučeno mít při překračování státní hranice potvrzení o negativním PCR testu, ne starší než 48 hodin.

Tranzit:

Bělorusko umožňuje výjimku z karanténních opatření pro tranzit. Karanténa se nevztahuje na tranzitní prostor letiště a pozemní tranzit za účelem návratu do místa svého bydliště, omezený lhůtou 24 hodin. Limitem případného pozemního tranzitu jsou tedy opatření na hranicích sousedících států.

Osoby tranzitující přes území Běloruské republiky musí projíždět pouze po určených státních silnicích, na kterých je možné zastavit se na odpočinek, jídlo pro řidiče a tankování vozidel. Řidiči jsou povinni opustit území BLR nejkratší trasou nejpozději následující den po dni vstupu na území. Jsou zohledněny případy, kdy je nemožné podmínky dodržet (dopravní nehoda, porucha, vykládka zboží – pokud je uvedeno v přepravních dokladech).

 

3. DOPRAVA

Běloruská letecká společnost BELAVIA  nepřerušila.

Městská hromadná a vnitrostátní doprava funguje bez omezení.

 

4. OPATŘENÍ:

S cílem omezit šíření nemoci COVID-19 přijala běloruská vláda usnesení č. 171, kterým stanovuje, že všechny osoby, které přicestují do Běloruska ze zemí, kde již byl zaznamenán výskyt infekce COVID-19, musí podstoupit 14denní domácí karanténu.

Dále je nařízena 14denní karanténa pro všechny osoby, které přišly do přímého kontaktu s nemocnými COVID-19, a to od data posledního kontaktu (tzv. první úroveň kontaktu). Pro osoby se zprostředkovaným kontaktem je nařízena karanténa v případě příznaků respirační choroby a to do doby odeznění příznaků.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Běloruské republiky

Karanténní opatření

Válido:

a partir de 15.7.2020

Fuente

Bosnia y Herzegovina 1 detalle

Platnost informací od: 22.9.2020

Od 12. září je umožněn vstup na území Bosny a Hercegoviny všem cizincům, kteří splňují podmínky ke vstupu na základě Zákona o pobytu cizinců (tj. včetně cizinců s pobytovým oprávněním), za předpokladu předložení negativního testu COVID-19, ne staršího 48 hodin od vydání osvědčení. Vstup je těmto cizincům povolen pouze s platným cestovním pasem (ne pouze občanským průkazem).

 

Informace o podmínkách vycestování z České republiky jsou pravidelně aktualizovány na stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Vstup na území Bosny a Hercegoviny

Od 12. září je umožněn vstup na území Bosny a Hercegoviny všem cizincům, kteří splňují podmínky ke vstupu na základě Zákona o pobytu cizinců (tj. včetně cizinců s pobytovým oprávněním), za předpokladu předložení negativního testu COVID-19, ne staršího 48 hodin od vydání osvědčení. Vstup je těmto cizincům povolen pouze s platným cestovním pasem (ne pouze občanským průkazem).

Od požadavku předložení negativního testu na COVID-19 jsou osvobozeny občané sousedních zemí (Chorvatska, Srbska a Černé Hory), dále posádky letadel a nákladních vlaků a lodí v mezinárodní dopravě, diplomaticko-konzulární pracovníci akreditovaní v BaH, týmy civilní ochrany při naléhavých situacích, příslušníci vojenských sil členských států NATO a EUFOR v BaH, vládní delegace.

Tranzit přes území Bosny a Hercegoviny

Přímý tranzit přes koridor Neum bez povinnosti negativního testu COVID-19 je hraniční policií BA tolerován pouze s platným cestovním pasem (ne pouze občanským průkazem). Jakékoli vybočení z hlavní trasy koridoru Policie BA přísně kontroluje a pokutuje. Doporučujeme rovněž potvrzení o ubytování nebo účelu pobytu v cílové zemi.

Tranzit přes ostatní území Bosny a Hercegoviny je občanům EU bez negativního testu COVID-19  povolen POUZE při tranzitu za účelem návratu do země svého trvalého pobytu bez možnosti zdržovat se na území BA (lhůta pro tranzit BA je zpravidla 12 hodin).

Karanténní opatření:

Od 16. července je povinnost předložení negativního testu COVID-19, ne staršího 48 hodin, bez dalších karanténních opatření.

Občanům sousedních zemí (Chorvatska, Srbska a Černé Hory) je povolen vstup na území bez povinnosti negativního testu COVID-19 bez karanténních opatření.

Odkazy na místní instituce:

Ministerstvo civilních záležitostí BaH http://mcp.gov.ba/?lang=en

Institut veřejného zdraví RS https://www.phi.rs.ba/index.php

Federální ústav pro veřejné zdraví https://www.zzjzfbih.ba/

Hraniční policie BaH http://www.granpol.gov.ba/Faq/Read?pageId=21

Služba pro cizince http://sps.gov.ba/ulazak-stranaca-u-bih/

Doprava na území Bosny a Hercegoviny

Od 1. 6. 2020 jsou otevřena všechna mezinárodní letiště v BaH a funguje komerční doprava.

Od 16.7. jsou zrušeny všechny lety z Bosny a Hercegoviny do Rakouska.

Návrat do České republiky

Po návratu do ČR je povinnost po vstupu kontaktovat krajskou hygienickou stanici dle místa pobytu, absolvovat PCR test na území ČR a předložit výsledek testu krajské hygienické stanici do 72 hodin od vstupu v opačném případě bude osobě nařízeno nezbytné karanténní opatření. Do doby předložení výsledku PCR testu nebo po dobu trvání nezbytného karanténního opatření platí zákaz volného pohybu po území ČR + povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest (roušky).

 Podmínky pro vstup jsou pravidelně aktualizovány na webu Ministerstva vnitra ČR.

Válido:

a partir de 22.9.2020

Fuente

Bulgaria 1 detalle

Platnost informací od 6.10.2020

V návaznosti na rozhodnutí vlády o ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR níže uvádíme aktuální informace.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Od 15. 6. 2020 MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest do států EU a schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (označených zeleně a oranžově na tzv. Semaforu).

MZV i nadále doporučuje cestovat do  zemí s vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (označených červeně a neoznačených žádnou barvou na tzv. Semaforua ostatních zemí světa jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě.

Při návratu ze států s vysokým rizikem (červená barva) nákazy onemocnění COVID-19 a ze zemí mimo EU a schengenský prostor (nejsou označeny žádnou barvou) platí až na výjimky stanovené v ochranném opatření při vstupu do ČR nutnost absolvování testu nebo karantény. 

Ministerstvo zdravotnictví bude vyhodnocovat jednou týdně data ECDC a na jejich základě se bude zařazení zemí dle vývoje tamní epidemiologické situace měnit na webu koronavirus.mzcr.cz

Ministerstvo zahraničí připravuje v návaznosti na schválení tzv. semaforu, který určuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích, interaktivní Mapu cestovatele, na které se občané budou moci informovat o podmínkách vstupu do konkrétních zemí. Ty jsou v gesci jednotlivých vlád, a budou se proto průběžně měnit. MZV bude údaje aktualizovat na základě informací z českých ambasád.

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Další informace naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních ČR věcí či Ministerstva vnitra ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ BULHARSKA A TRANZIT

S platností od 1. 9. do 30. 11. 2020 je nadále prodloužen dočasný zákaz vstupu všech občanů bez rozdílu národnosti a přes všechny vstupní body. Nicméně toto neplatí pro občany EU, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, zemí Schengenu (včetně San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu), Islandu, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, dále Austrálie, Kanady, Gruzie, Japonska, Nového Zélandu, Rwandy, Korejské republiky, Thajska, Tunisu, Uruguaye, Spojených arabských emirátů, Ukrajiny, Republiky Severní Makedonie, Srbska, Albánie, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Moldávie, Izraele, Kuvajtu, Běloruska a Turecka, jakož i členy rodin bulharských občanů a osoby, jež žijí ve faktickém svazku s bulharským občanem, a občany třetích zemí, kteří mají trvalý či dlouhodobý pobyt na území Bulharska, zemí EU, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a zemí Schengenu (včetně San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu) včetně členů jejich rodin.

Aktuálně platnou vyhlášku bulharského ministerstva zdravotnictví lze nalézt zde. 

Cestovatele, kteří hodlají tranzitovat přes Bulharsko do Řecka, upozorňujeme, že tak mohou učinit pouze přes hraniční přechod Kulata-Promachonas a při dodržení podmínek stanovených řeckými úřady (viz zde).    

Aktualizované informace ke vstupu do země a situaci na hraničních přechodech (včetně informace o intenzitě nákladní dopravy) jsou k nalezení zde.

Na letišti Sofie jsou cestující kontrolováni prostřednictvím distantních termokamer a v případě tepelné detekce nebo podezření (např. pocení, kašel apod.) jsou vyšetřováni na místě individuálně. Cestující se v případě potřeby mohou obrátit na letištní tel. linky oblastní zdravotní inspekce (mluví anglicky) - Terminál 1 (staré letiště): +359 (0) 2937 3621, Terminál 2 (nové letiště): +359 (0) 2937 3607.

3. DOPRAVA

Cesta automobilem do ČR - je možná, v případě tranzitu zpět do ČR není již třeba asistence zastupitelského úřadu a odsouhlasování cesty přes Ministerstvo zahraničních věcí Bulharska. 

Cesta letadlem - funguje přímé letecké spojení mezi Prahou, Sofií, Varnou a Burgasem.

Mezinárodní autobusová, železniční nebo lodní doprava je obnovena, místní vlaková spojení mohou být využita, stejně jako vnitrostátní autobusová doprava.

Mezinárodní automobilová nákladní doprava díky dohodám mezi Bulharskem a okolními státy nadále funguje - viz stránky MV BG.

4. OPATŘENÍ

Bulharská vláda ukončila dne 13. 5. 2020 platnost nouzového stavu v zemi, od 14. 5. 2020 platí na celém území země mimořádná epidemiologická situace na základě rozhodnutí vlády, jejíž platnost byla znovu prodloužena až do 30. 11. 2020.

Za účelem pokračování opatření proti šíření onemocnění COVID-19 vydává ministr zdravotnictví Bulharské republiky dle potřeby nařízení, jimiž prodlužuje platnost omezení. Jejich aktuální znění a přehled lze nalézt na informační stránce o COVID-19.

Zprávy o aktuálním stavu v zemi jsou zveřejňovány a průběžně aktualizovány na informační stránce o COVID-19.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

V případě podezření na onemocnění je doporučeno postiženým obracet se na svého všeobecného lékaře, resp. kontaktovat oblastní zdravotní inspekci (platí zejména pro cizince, kteří nemají svého všeobecného lékaře), která dle prvotních příznaků nemocného rozhodne o dalším postupu. Ambulantní návštěva nemocného není doporučena. Pro urgentní případy nemoci volejte linku 112.

Oblastní zdravotní inspekce pro případnou obecnou konzultaci (výběr): Sofie – tel. +359 (0) 882 932220, Burgas – tel. +359 (0) 56 807 302, Varna – tel. +359 (0) 52 634 019.

Na úrovni ministerstva zdravotnictví BG byla zřízena horká informační linka (funguje 24/7 v bulharštině) – tel. +359 2 807 87 57 (www.mh.government.bg) a aktualizované informace jsou k dispozici na https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/.

V rámci ministerstva zahraničí BG funguje Situační centrum (tel. +359 2 948 2404), na jehož web stránce jsou zveřejňovány informace (v bulharštině) k aktuálnímu vývoji situace kolem šíření koronaviru ve světě: https://www.mfa.bg/bg/situationcenter. Na linku Situačního centra se mohou obracet především Bulhaři cestující do zahraniční, ale v případě nouze i cizinci (mluví anglicky). Dalším relevantním pracovištěm a informačním zdrojem na celostátní úrovni je Národní středisko pro nákazu a parazitické nemoci www.ncipd.org.  

Centrálním pracovištěm a národním operačním štábem pro boj proti koronaviru je vojenská nemocnice v Sofii (Military Medical Academy, ul. Sveti Georgi Sofiyski 3, tel. +359 2 922 6000, www.vma.bg). Národní operační štáb pořádá denně pro tisk situační konferenci, informace jsou následně zveřejňovány v  médiích (např. The Sofia Globe v angličtině, https://sofiaglobe.com/).   

Obecné informace k vývoji situace kolem koronaviru lze rovněž nalézt na webové stránce Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) https://www.ecdc.europa.eu/en.

6. DALŠÍ INFORMACE

V případě potřeby je v Bulharsku možno požádat o provedení testu PCR - možné kontakty v Sofii:

1. Univerzitní nemocnice SOFIA MED - PCR testy - https://hospitalsofiamed.bg/Новини/Тестове-за-COVID-19/p47

2. Laboratoř RAMUS - PCR testy - https://ramuslab.com/spisak-adresi-ramuslab-covid19-koronavirus/

Často kladené otázky a odpovědi:
- Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?
Ano, podle sdělení bulharského ministerstva zahraničí mohou čeští občané vstoupit do země bez omezení a není nutné uvádět důvod.
- Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?
Jestliže cesta českého občana do Bulharska začala na území členského státu EU, Velké Británie a Severního Irska, země Schengenského prostoru (včetně San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu) anebo Austrálie, Kanady, Gruzie, Japonska, Nového Zélandu, Rwandy, Korejské republiky, Thajska, Tunisu, Uruguaye, Spojených arabských emirátů a Ukrajiny, nemusí po příjezdu do karantény, ani předkládat negativní PCR test na COVID-19. Od 1. 9. 2020 odpadá povinnost předložení negativního PCR testu a karantény při vstupu do země z Turecka, Srbska a Běloruska. Pro určení země, z níž osoba přijíždí, je podstatné, kde jeho cesta byla zahájena, nikoli přes který stát tranzitoval nebo kde krátkodobě přebýval. 
- Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?
V tuto chvíli dle sdělení bulharského ministerstva zahraničí mohou čeští občané vstoupit do země bez omezení, což se vztahuje na vstup z Rumunska, Řecka, nově i z Turecka a Srbska.
- Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky?
Ano, je možno do Bulharska přicestovat za prací a nejsou stanoveny zvláštní podmínky. Pouze by český občan neměl přicestovat ze zemí, které nejsou uvedeny v seznamu pro výjimku na předložení testu (viz výše). Doporučuje se mít s sebou při vstupu potvrzení o zaměstnání (pracovní smlouvu apod.).
- Na co si mám dát pozor?
Podle nařízení ministra zdravotnictví opět platí nošení roušek ve všech uzavřených veřejných prostorách (s výjimkou stravovacích zařízení, náleven a v případě sportovců během fyzické činnosti). Nošení roušek v otevřených prostorách není povinné, ale je úřady doporučováno. Platí i povinné používání dezinfekce a dodržování hygienických zásad (mytí rukou, odstup 1,5 m) na pracovištích. 
- Jaké jsou podmínky pro návrat osoby s českým občanstvím do ČR, která má ale bydliště v Bulharsku?
Od 15. 6. 2020 nejsou žádné omezující podmínky. Doporučujeme však průběžně sledovat tzv. semafor zemí Ministerstva zdravotnictví ČR kvůli případným změnám.

Válido:

a partir de 6.10.2020

Fuente

Dinamarca 1 detalle

Informace platné k 18.8.2020

Dánsko povolilo s platností od 27. června vstup na své území i turistům z vybraných evropských zemí. Podmínkou pro vstup je nicméně prokázání rezervace ubytování na území Dánska minimálně na 6 nocí.

V návaznosti na čtvrteční usnesení vlády (PDF, 141 KB) o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR informujeme o následujícím:


1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR, NÁVRAT DO ČR:

Od 15. června platí následující:

 

Vláda na svém jednání 1. června 2020 schválila ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, na jehož základě s účinností od 15. června 2020 00:00 hod nebudou muset občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR (nikoli občané ČR žijící v zahraničí!) při návratu z členských států EU a dalších států schengenského prostoru s nízkým rizikem (zelená barva) a středním rizikem (oranžová barva) nákazy onemocnění COVID-19 absolvovat test, ani karanténu.

Rozhodnutím České republiky změnou dne 12.6.2020 bylo k 15. 6. 2020 v tzv. "Semaforu" Dánsko zařazeno do nejméně rizikové kategorie států  (zelená barva). Občané ČR navracející se z Dánska, stejně jako občané či rezidenti Dánska tak mohou cestovat do České republiky bez omezení.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ DÁNSKA A TRANZIT:

Dánsko povolilo s platností od 27. června vstup na své území i turistům z vybraných evropských zemí včetně České republiky. Seznam dalších bezpečných zemí z pohledu Dánska naleznete zde: https://www.ssi.dk/aktuelt/sygdomsudbrud/coronavirus/rejse-og-covid-19-kort-over-lande

Od 15. června platí povinnost nosit v prostorách dánských letišť i po dobu letu roušku.

Od 22. srpna platí v celém Dánsku povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy (autobusy, vlaky, trajekty, taxi) včetně stanic. Výjimku mají lidé mladší 12 let, lidé s dýchacími potížemi atp.

Aktuální informace dánských úřadů jsou dostupné na stránce https://politi.dk/en/coronavirus-in-denmark.

Nová hotline dánské policie, která se zabývá výhradně závažnými důvody pro vstup do Dánska, tranzitem apod.: +45 7020 6044

Policie nabádá, aby si volající nejprve pročetli FAQ.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ GRÓNSKA

Čeští turisté do Grónska přicestovat nemohou, pouze v případě, že mají pobyt v Dánsku, Německu, Norsku nebo na Islandu. Zároveň platí povinnost předložit negativní test na koronavirus, 5 dní v karanténě, která se opět ukončí negativní testem. Čeští turisté, kteří by chtěli cestovat z České republiky, nemohou do Grónska cestovat. Není známé datum případné změny podmínek.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ FAERSKÝCH OSTROVŮ

Od 27. 6 platí rozšířený seznam zemí, jejichž občané mohou do země cestovat. Při příjezdu je nutné prokázat se negativním testem ne starším než pět dnů. Pokud není možnost přijet s testem, musí všichni, kromě dětí do 12 let, podstoupit test na COVID-19 buď na letišti ve Vagar nebo před naloděním na trajekt v Hirtshals. Do 10.7. budou testy zdarma, od 11. 7. s poplatkem 390 DKK na letišti a 500 DKK při cestě trajektem. Do té doby, než bude mít turista výsledek testu, je nutné, aby setrval v domácí karanténě v místě svého ubytování. Výsledky testu by měly být známy nejpozději do poledne následujícího dne. Faerské ostrovy nepožadují prokázání pobytu na minimálně 6 nocí.


3. DOPRAVA:
Letecká doprava je zcela zastavena. Trajektová a vlaková doprava z/do Německa je částečně omezena.


4. OPATŘENÍ:
Karanténa po vstupu do Dánska při cestě z oranžových zemí je důrazně doporučena. Při pohybu na veřejnosti je nutné dodržovat odstup 1 m. Nošení roušek povinné není. Před i po návštěvě obchodů je doporučena dezinfekce rukou.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:
 

Zvláštní stránka pro koronavirus v DK:

www.coronasmitte.dk

Dánský zdravotnický úřad (Sundhedsstyrelsen):

https://www.sst.dk/da/Viden/Smitsomme-sygdomme/Smitsomme-sygdomme-A-AA/Coronavirus/Spoergsmaal-og-svar/Questions-and-answers

Aktuální informace a počty nakažených v DK:

https://www.sst.dk/corona

Kodaňské letiště:

https://www.cph.dk/en/flight-information/information-regarding-corona-virus

Ministrerstvo zahraničních věcí Dánska:

https://um.dk/da/

 

Grónsko a Faerské ostrovy

Informace k šíření koronaviru a onemocnění Covid-19 v Grónsku a na Faerských ostroveech a opatřeními s tím spojenými jsou pro veřejnost publikována a aktualizována na webových stránkách grónského zdravotnického úřadugrónského zastoupení v Kodanifaerského zdravotnického úřadu pro Covid-19 a faerského zastoupení v Kodani.

Vzhledem k rychle se měnící situaci a postupnému uvolňování opatření doporučujeme kontaktovat přímo místní úřady na výše zmíněných odkazech.

Válido:

a partir de 18.8.2020

Fuente

Egipto 1 detalle

Platnost informací od: 7.8.2020

Věnujte prosím pozornost níže uvedeným informacím ke ztíženým podmínkám cestování do Egypta, Súdánu a Eritreje v souvislosti s pandemií koronaviru.

Egypt

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky je možné. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Egypt se počínaje 1. červencem 2020 otevřel mezinárodní turistice a byly obnoveny komerční lety. Situace v zemi má v souvislosti s pandemií COVID-19 dynamický vývoj, sanitární opatření, která budou v nejbližších týdnech a měsících přijímána, lze předpovídat jen s obtížemi.

MZV  ČR doporučuje cestovat do EAR pouze v nutných případech.

Počínaje dnem 7. srpna je podmínkou vstupu do Egypta povinnost předložit PCR-test, který není starší 72 hodin. Opatření se nevztahuje pro cestující, kteří vstupují na území Egypta v letoviscích Šarm el-Šajch, Hurgháda, Marsa Matrouh a Marsa Alam. V těchto letoviscích není požadováno předložení PCR-testu. 

Cizinci, kteří pobývají v Káhiře a nemají dlouhodobé pobytové oprávnění, nebudou moci letecky cestovat z hlavního města do letovisek Šarm el-Šajch, Hurgháda, Marsa Matrouh a Marsa Alam).

Každý cestující musí vyplnit prohlášení cestovatele s osobními údaji, které následně odevzdá při příletu do EAR.

Po příletu na letiště v EAR bude všem cestovatelům změřena teplota. Každý cestující musí mít uzavřeno zdravotní cestovní pojištění.

Pobytová povolení v EAR pro cizince, jejichž platnost vypršela z důvodu COVID 19, byla prodloužena do 31. srpna 2020.

Před případnou cestou do zahraničí Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si ověřili u zastupitelského úřadu Egypta v ČR, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

3. DOPRAVA:

Dne 14. 6. 2020 egyptská vláda oznámila obnovení provozu na egyptských letištích od 1. 7. 2020. V souvislosti s probíhající pandemií mohou být uplatňovány doplňující omezení, doporučujeme informovat se o aktuální situaci u konkrétního přepravce, popřípadě u poskytovatelů dalších služeb.       

4. OPATŘENÍ:

Egypt v souvislosti s šířením koronaviru zavedl dekretem předsedy vlády č. 768/2020 ze dne 24. 3. 2020 řadu protipandemických opatření, která jsou průběžně upravována s ohledem na aktuální vývoj. Egyptské orgány v souvislosti s nákazou pracují v režimu krizových pravidel, která mohou komplikovat poskytování konzulární ochrany občanům, a to i v případech nařízené karantény nebo hospitalizace. Kontakt se zastupitelským úřadem může být v takových případech ztížený.

Egyptská vláda od počátku června 2020 přistupuje k rozvolňování vnitřních opatření – byly znovuotevřeny některé hotely, postupně se zkracuje zákaz nočního vycházení a prodlužuje se doba, po kterou mohou být otevřeny obchody a provozovny služeb.

Egyptské úřady v souvislosti se zmíněným otevřením země dne 1. 7. 2020 upustily od plošné karantény pro příchozí osoby do letovisek. V jednotlivých letoviscích i mimo ně se ale pravidla mohou lišit a měnit podle místních podmínek. O aktuální situaci v konkrétní destinaci je vhodné informovat se ještě před započetím cesty, a to na zastupitelském úřadě Egypta v Praze nebo u poskytovatele cestovních služeb.

Lze očekávat, že pandemie COVID-19 bude kulminovat v průběhu měsíce července a v tomto kontextu je nezbytné vést v patrnosti, že onemocnění COVID-19 standardní cestovní pojištění začasté nepokrývá. Léčba v soukromých nemocnicích přitom může přijít až na 15.000 Kč/den. Nakaženou osobu nelze repatriovat běžným letem a nelze ovlivnit její případné umístění do egyptské karantény či do nemocnice.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví (pouze arabsky)

Egyptian Tourism Authority

Ministerstvo zahraničních věcí

6. REPATRIACE ČESKÝCH OBČANŮ:

V návaznosti na šíření koronavirové nákazy stále doporučuje Velvyslanectví České republiky v Káhiře občanům ČR pobývajícím v Egyptě návrat do vlasti. K dispozici jsou komerční letecké spoje. Od 2.7.2020 funguje například pravidelné spojení společnosti Lufthansa do Frankfurtu.

Válido:

a partir de 7.8.2020

Fuente

Eslovenia 2 detalle

Informace platné k 14.9.2020

Změny platné od 13.9.2020

1. Doba trvání karantény se zkracuje ze 14 na 10 dní

2. Prodlužuje se platnost potvrzení o testování na SARS-CoV-2 ze 36 hodin na 48 hodin od vystavení tohoto potvrzení, současně se doplňuje podmínka, že test nesmí být pořízen ve Slovinsku.

3. Mění se podmínky vstupu pro osoby, které přijíždí do Slovinska za účelem pohřbu blízkého příbuzného nebo za účelem udržování styků s blízkými rodinnými příslušníky. V obou případech se ruší časové omezení pobytu ve Slovinsku, v zemi tak bude možné pobývat i déle než 24 hodin. Současně se nově v obou případech zavádí povinnost předložit při překročení hranice potvrzení o negativním testování na SARS-CoV-2, které nebude starší více než 48 hodin od vystavení tohoto potvrzení.

 

Dne 6. 8. 2020 slovinská vláda zařadila Českou republiku na tzv. žlutý seznam zemí. Po vstupu do Slovinska proto platí pro občany České republiky a osoby s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR povinnost podrobit se 10-denní karanténě po vstupu do Slovinska, nespadají-li do některé z výjimek uvedených níže. 

Tranzit přes Slovinsko je možný bez povinnosti podrobit se následné karanténě a bez povinnosti předložit potvrzení o negativním testování na SARS-CoV-2, pokud nebude trvat více než 12 hodin.

Osoby mající rezervaci ubytování ve Slovinsku potvrzenou nejpozději do 6. 8. 2020 mohou vstoupit do země bez následné karantény, pokud společně s rezervací předloží při vstupu i potvrzení o negativním testování na COVID-19.

Čeští občané a rezidenti v ČR mohou vstoupit do Slovinska pouze za podmínky, že nevykazují příznaky nemoci COVID-19.

 

VÝJIMKY Z KARANTÉNY PŘI VSTUPU DO SLOVINSKA

1. Denní pendleři, prokazuje se potvrzením o zaměstnání

2. Týdenní pendleři + potvrzení o negativním testování SARS-CoV-2 (COVID-19)

3. Osoby vstupující za účelem ekonomické činnosti + dokumenty prokazující ekonomickou činnost ve Slovinsku nebo v zahraničí + potvrzení o negativním testování SARS-CoV-2 (COVID-19). Jde-li o osobu, která je zaměstnaná u zahraniční společnosti, která vykonává služby ve Slovinsku, a ve Slovinsku současně pobývá, musí při překročení hranice uvést adresu bydliště ve Slovinsku.

UPOZORNĚNÍ: Jsou-li účelem cesty neodkladné obchodní důvody, použije se výjimka č. 14.

4. Osoby konající činnosti v rámci mezinárodní dopravy, disponující příslušným potvrzením o svém zaměstnání a vykonávané činnosti v oblasti mezinárodní dopravy vydané zaměstnavatelem - pokud do Slovinska tato osoba přijíždí ze země zařazené Slovinci na tzv. červeném seznamu (jejich seznam je uveden ZDE) zemí musí předložit potvrzení o negativním testování SARS-CoV-2 (COVID-19) 

5. Osoby, které provádí přepravu zboží nebo osob do Slovinska nebo ze Slovinska v rámci ekonomické činnosti, a nákladní a osobní přeprava v tranzitu, pokud opustí Slovinsko do 12 hodin od vstupu.

6. Tranzit osob, pokud setrvají ve Slovinsku nejvýše 12 hodin; povolují se pouze nezbytné přestávky po cestě, např. za účelem doplnění paliva, apod.

Pozn.: dle vyjádření SI policie se za tranzit bude považovat také cesta vlakem s přestupem na území Slovinska za předpokladu, že (1) z mezinárodní jízdenky bude patrný záměr cestujícího přes Slovinsko pouze tranzitovat s přestupem ve Slovinsku, (2) cestující neopustí prostor vlakového nádraží, (3) tranzit nepřekročí dobu 12 hodin.

7. Držitelé diplomatických pasů

8. Osoby vykonávající zvláštní činnost na základě povolení příslušného ministerstva, pokud by v případě neuskutečnění této činnosti z důvodu nastoupení karantény byla způsobená větší společenská a ekonomická škoda + potvrzení o negativním testování SARS-CoV-2 (COVID-19)

9. Policisté, hasiči, záchranné složky a humanitární konvoje + potvrzení o negativním testování SARS-CoV-2 (COVID-19)

10. Osoba, která vstupuje za účelem potvrzeného nezbytného lékařské prohlídky nebo lékařského zákroku + potvrzení o negativním testování SARS-CoV-2 (COVID-19)

11. Osoby vstupující za účelem vzdělávací nebo vědecké činnosti, včetně jejich doprovodu, který musí opustit Slovinsko do 24 hod + doklady potvrzující vzdělávací nebo vědeckou činnost

12. Osoba navštěvující pohřeb blízkého příbuzného, pokud předloží důkaz o datu a hodině konání pohřbu + potvrzení o negativním testování SARS-CoV-2 (COVID-19)

13. Osoba vstupující z rodinných důvodů s cílem udržování styků s blízkými členy rodiny, pokud tuto skutečnost prokáže příslušnými dokumenty + potvrzení o negativním testování SARS-CoV-2 (COVID-19)

14. Osoba navštěvující Slovinsko z důvodu urgentních osobních nebo urgentních obchodních důvodů, pokud opustí Slovinsko co nejdříve, nejpozději však do 48 hod + dokumenty prokazující urgentní osobní nebo obchodní důvod

15. Vlastníci a nájemci pozemků na obou stranách hranice, kteří vykonávají zemědělské činnosti 

16. Personál slovinské armády nebo policie a zaměstnanci státních institucí, kteří se vrací z vyslání ze zahraničí domů + potvrzení o negativním testování SARS-CoV-2 (COVID-19)

17. Občané zemí, kteří přicházejí ze zemí, které byly v době rezervace na seznamu bezpečných zemí (zelený seznam), pokud si v té době zajistili rezervaci přenocování v ubytovacím zařízení ve Slovinsku, bez ohledu na to, že byla daná země ze seznamu bezpečných zemí (zeleného seznamu) vyškrtnuta, a prokáží to důkazem o rezervaci a předloží potvrzení o negativním testování SARS-CoV-2 (COVID-19).

18. Představitel bezpečnostních orgánů (policie nebo soudního orgánu) cizího státu, který vstupuje do Slovinska z důvodu provedení operativního úkolu předání nebo vydání hledané osoby nebo předání k výkonu trestu odnětí svobody odsouzeného, pokud opustí Slovinsko ihned po dokončení tohoto úkolu.

19. Osoba, která je profesionálním sportovcem, členem jeho doprovázejícího týmu, sportovním delegátem nebo rozhodčím, pokud překračuje hranici z důvodu účasti na oficiálních soutěží mezinárodních sportovních svazů, a tuto skutečnost prokáže příslušnými dokumenty a předloží potvrzení o negativním testování SARS-CoV-2 (COVID-19).

20. Osoba, která bylo do Slovinska přivezena záchranným vozem nebo sanitkou, včetně zdravotního personálu, který ji ve voze doprovází.

21. Osoba, která je členem zahraniční delegace a přichází do Slovinska na základě potvrzení nebo úředního pozvání příslušného státního orgánu

POTVRZENÍ O PCR TESTU:

Test na SARS-CoV-2 nesmí být starší více než 48 hodin od vydání potvrzení a musí být pořízen v členském státě EU nebo Schengenského prostoru anebo jiným pověřeným subjektem. Dle sdělení slovinské policie se pro účely vstupu do Slovinska vyžaduje výlučně PCR test na SARS-CoV-2 (COVID-19).

 

Seznam výjimek v plném originálním znění je uveden v rozhodnutí slovinské vlády - ZDE

 

VSTUP DO SLOVINSKA A VÝSTUP ZE SLOVINSKA MOŽNÝ POUZE NA VYHRAZENÝCH HRANIČNÍCH PŘECHODECH

Čeští občané a rezidenti v ČR mohou i od 6 .8. 2020 vstoupit do Slovinska a opustit Slovinsko pouze na vybraných hraničních přechodech. Rakousko oznámilo, že zesílí kontroly na hranicích se Slovinskem, cestovatelé mířící do Slovinska tak musí počítat s větším zdržením na hranicích.

Aktuálně otevřené hraniční přechody mezi Slovinskem a Rakouskem

 • Karavanke – Karawankentunnel
 • Ljubelj – Loibltunnel
 • Šentilj (dálnice) – Spielfeld (dálnice)  

Aktuálně otevřené hraniční přechody mezi Slovinskem a Maďarskem

 • !!! UPOZORNĚNÍ !!! Z důvodu uzavření maďarských hranic mohou čeští občané, kteří  tranzitují Maďarskem na cestě do Slovinska nebo ze Slovinska, od 1.9.2020 využívat pouze hraniční přechod Pince (dálnice) – Torniyszentmiklos (dálnice), nikoliv hraniční přechod Dolga vas – Redics. Více informací naleznete na webových stránkách českého velvyslanectví v Budapešti a na webových stránkách maďarské policie. Aktuální situaci si ověřte přímo u českého velvyslanectví v Budapešti.

Aktuálně otevřené hraniční přechody mezi Slovinskem a Itálií

 • Vrtojba ‒ St. Andrea
 • Fernetiči ‒ Fernetti
 • Škofije ‒ Rabuiese
 • Krvavi potok ‒ Pesse 

Aktuálně otevřené hraniční přechody mezi Slovinskem a Chorvatskem: seznam aktuálně otevřených hraničních přechodů mezi Slovinskem a Chorvatskem naleznete ZDE. Přehled aktuálně otevřených slovinských přechodů určených pro vstup cizinců do Slovinska je uveden také na webových stránkách slovinské policie ZDE.

Hraniční přechody pro mezinárodní leteckou a námořní dopravu

 • Letiště Jože Pučnika Lublaň
 • Letiště Edvarda Rusjana Maribor
 • Letiště Portorož
 • Hraniční přechod pro mezinárodní námořní dopravu v Piranu
 • Hraniční přechod pro mezinárodní námořní dopravu v Koperu

Informace o provozu hraničních přechodů mezi Slovinskem a sousedními státy jsou uvedeny na webových stránkách Policie Slovinské republiky.

Pro aktuální informace podmínkách vstupu do států sousedících se Slovinskem doporučujeme kontaktovat příslušný český zastupitelský úřad.

 

ROZHODNUTÍ O KARANTÉNĚ - VYDÁVÁ SE OSOBÁM, KTERÉ NESPADAJÍ DO NĚKTERÉ Z VÝŠE UVEDENÝCH VÝJIMEK (NETÝKÁ SE TRANZITU)

Rozhodnutí o karanténě budou vydávána přímo na slovinské hranici. Při vstupu do Slovinska policie zapíše osobní údaje (jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého nebo přechodného pobytu nebo místo pobytu, kde bude karanténa ve Slovinsku vykonána) a předá je slovinskému Ministerstvu zdravotnictví, které vydá rozhodnutí o karanténě. Následně jej zašle policii na dotčeném hraničním přechodu. Teprve po převzetí rozhodnutí o karanténě může být dotčená osoba vpuštěna do Slovinska. Osoby, které splňují podmínky pro vydání rozhodnutí o karanténě, vstoupit do Slovinska na kterémkoli hraničním přechodu, na kterém je pro ně povolen vstup (pro české občany a další cizince jsou otevřeny pouze některé přechody, jejich seznam - viz výše).

Zařazení na tzv. žlutý seznam se vztahuje na osoby vstupující do Slovinska od 6. 8. 2020, občané a rezidenti ČR, kteří přijeli do Slovinska před tímto datem a v zemí již pobývají nejsou tímto rozhodnutím dotčeni a mohou dokončit svůj pobyt. Při případném opuštění země a následném opětovném vstupu do Slovinska pro ně ovšem již pravidla žlutého seznamu (viz výše) platí.

 

PODMÍNKY VSTUPU SLOVINSKÝCH OBČANŮ A OSOB S TRVALÝM NEBO PŘECHODNÝM POBYTEM VE SLOVINSKU

Slovinští občané a občané s trvalým nebo přechodným pobytem ve Slovinsku mohou vstoupit do Slovinska bez následné karantény pokud přichází ze zemí tzv. zeleného seznamu nebo pokud přichází ze zemí tzv. žlutého seznamu (např. ČR nebo Chorvatsko) za podmínky, že zároveň předloží doklad o ubytování nebo dokument prokazující vlastnictví nemovitosti či plavidla. Tyto osoby předkládají na hranicích důkaz, že nepřijíždí ze států s vysokým rizikem nákazy (tzv. červený seznam).

Pro osoby přicházející ze zemí na červeném seznamu včetně slovinských občanů, platí povinná 14-denní karanténa. Tranzit přes Slovinsko je možný i v případě, že osoba přichází ze země na červeném seznamu a to za podmínky, že tranzit nebude trvat déle než 12 hod, přičemž se tolerují pouze nezbytné zastávky při cestě (např. doplnění paliva na čerpací stanici, apod.). Pro účely tranzitu není nutné potvrzení o negativním testování na SARS-CoV-2 (COVID-19) ani předložení jiných dokumentů, formulářů apod. Doporučuje se však mít s sebou dokumenty, kterými lze v případě potřeby prokázat záměr, že daná osoba Slovinskem pouze tranzituje (např. rezervace ubytování v cílové zemi, atp.)

Válido:

a partir de 14.9.2020

Fuente

España 1 detalle

Información válida a partir del 11.8.2020

España no aplica actualmente restricciones especiales a los ciudadanos de la UE que llegan a su territorio. En el caso de utilizar el transporte aéreo, los pasajeros deben someterse a una medición automática de la temperatura corporal en el aeropuerto, leer el código QR recibido después de completar el formulario electrónicamente, o completar y enviar un cuestionario sanitario especial en forma impresa. No hay obligación de cumplimentar el formulario para el transporte terrestre. En respuesta a la aparición de nuevos brotes, todas las comunidades autónomas han introducido la obligación de utilizar cortinas en todos los lugares públicos sin excepción. En Canarias, esta obligación se aplica a todas las áreas interiores.

Recomendaciones para viajar a zonas costeras

Con el fin de fortalecer la prevención de la propagación del coronavirus COVID-19, el Ministerio de Salud, en cooperación con el Ministerio de Relaciones Exteriores, emitió recomendaciones para estadías en áreas costeras. Evite lugares donde se acumule una gran cantidad de personas en el interior (bares, restaurantes, discotecas, etc.) y manténgase fresco. Manténgase a una distancia segura, al menos 2 metros, de extraños, tanto en interiores como en exteriores (jardines de restaurantes, playas). Cuando viaje en transporte público, use un velo u otra protección para la boca y la nariz si es posible. Sigue los principios de higiene de manos, si no tienes un desinfectante a mano, lávate bien las manos con jabón y agua tibia, especialmente antes de comer o después de un viaje en transporte público, etc.

PREGUNTAS MÁS FRECUENTES EN VIAJES A ESPAÑA

¿Puedo venir a España sin dar un motivo?

Sí, a partir del 21.6.2020 esto es posible para los ciudadanos de la UE.

¿Necesito una prueba negativa para Covid-19 para ingresar al país? ¿Tengo que quedarme en cuarentena o cumplir con otras condiciones al llegar?

Las autoridades españolas no exigen pruebas en Covid-19 al ingresar al país. También se ha abolido la obligación de entrar automáticamente en cuarentena al llegar. A la llegada, se debe tener en cuenta la temperatura corporal, y también se solicitarán datos personales y de contacto. Si un visitante tiene síntomas, deberá someterse a una prueba de PCR y permanecer en cuarentena hasta que se determine que está sano. Debido a las medidas anteriores, recomendamos tener en cuenta el mayor tiempo que los pasajeros pasarán en el aeropuerto después de su llegada.

Antes de llegar a España es necesario cumplimentar un formulario especial cuando se utiliza el transporte aéreo, de forma electrónica en www.spth.gob.es o en la aplicación gratuita SpTH (SPAIN TRAVEL HEALTH). Solo es posible completarlo después de la asignación de un asiento en el avión, es decir, después del check-in, ya que el formulario también requiere información sobre el lugar en el avión. Tras el envío del formulario, se recibe inmediatamente un código QR, que luego se presenta a las autoridades sanitarias del aeropuerto a su llegada a España. En caso de que falle la cumplimentación electrónica, también se acepta un formulario impreso, por ejemplo, distribuido por la aerolínea en la aeronave durante el vuelo o disponible para cumplimentar al llegar al aeropuerto. En el caso del transporte terrestre, el formulario no se completa.

¿Cuáles son las condiciones para el tránsito de países? ¿Cuánto tiempo puedo quedarme en el país?

Es posible conducir por España sin problemas, pero es necesario hacer un seguimiento de la situación actual, ya que dependiendo de la situación epidemiológica y posibles nuevos brotes, las comunidades autónomas individuales pueden tomar medidas de emergencia. Por lo demás, las condiciones de estancia se rigen por las mismas reglas que antes de la pandemia.

¿Puedo venir al país por trabajo? ¿Cuales son las condiciones?

Si. Las condiciones son las mismas que antes de la pandemia y la declaración del estado de emergencia.

¿Qué debo tener en cuenta?

En España es obligatorio el uso de cortinas o respiradores en todas partes, tanto en áreas y espacios públicos abiertos como cerrados, independientemente de que se pueda mantener una distancia de 1,5 metros. Una excepción son las Islas Canarias, donde la obligación de llevar cortinas se aplica solo a las zonas interiores. Dado que el tema de los costos asociados con la posible imposición de cuarentena a un ciudadano checo (dos semanas de alojamiento, comida o repatriación) aún no ha sido aclarado, le recomendamos que contrate un seguro adecuado que cubra el COVID-19 antes de su viaje .

Recomendamos encarecidamente a los ciudadanos checos que sigan y sigan las regulaciones de las autoridades locales antes de viajar a las regiones autónomas individuales de España (en caso de incumplimiento, existe el riesgo de grandes multas financieras). Para hacer esto, es posible utilizar enlaces a los sitios web oficiales de las regiones autónomas individuales en otra parte de nuestro sitio web, aquí ).

¿Cuáles son las condiciones para el regreso de una persona con ciudadanía checa a la República Checa que reside en España?

De acuerdo con la división actualmente vigente de países de la UE según el llamado semáforo, no existen restricciones para las personas que residen en España. Recomendamos para ver el sitio web del Ministerio de Asuntos Exteriores www.mzv.cz, Ministerio del Interior www.mvcr.cz   y el Ministerio de Salud www.mzcr.cz .

 

A continuación se muestra más información:

1. SALIDA DE LA REPÚBLICA CHECA

El Ministerio de Relaciones Exteriores de la República Checa señala que cuando se viaja al extranjero, es necesario conocer las condiciones de entrada, las restricciones y las medidas preventivas del país en cuestión. Del 15 de junio de 2020, el Ministerio de Asuntos Exteriores de la República Checa recomienda tomar un cuidado especial durante viajes a países de la UE y de la zona de Schengen con un bajo y medio riesgo de enfermedad COVID-19 (marcado en verde y naranja en el denominado  tráfico de  la luz ) .

Existe una conexión aérea directa entre España y la República Checa, le recomendamos que consulte la disponibilidad de la conexión directamente con la aerolínea. También hay vuelos regulares entre Madrid y Barcelona y algunos de los principales aeropuertos europeos, como Frankfurt, París, Bruselas y Ámsterdam, con más conexiones a España.

Con respecto a las condiciones de salida de la República Checa, también recomendamos monitorear los sitios web del Ministerio del Interior de la República Checa www.mvcr.cz   y el Ministerio de Asuntos Exteriores de la República Checa www.mzv.cz, así como los sitios web de las instituciones españolas (ver más abajo).

2. ENTRADA A ESPAÑA Y TRÁNSITO

A partir del 21 de junio de 2020, es posible viajar a España sin restricciones importantes, como dar un motivo concreto. Las autoridades españolas no exigen pruebas en Covid-19 al ingresar al país. También se ha abolido la obligación de entrar automáticamente en cuarentena al llegar. A su llegada, es necesario tener en cuenta la medición de temperatura, y también se requerirá el envío de un cuestionario sanitario completo. Si un visitante tiene síntomas, deberá someterse a una prueba de PCR y permanecer en cuarentena hasta que se determine que está sano. Debido a las medidas anteriores, recomendamos tener en cuenta el mayor tiempo que los pasajeros pasarán en el aeropuerto después de su llegada.

A partir del 1 de julio de 2020, España ha reanudado las inspecciones sanitarias en todos los aeropuertos y puertos. Antes de llegar a España es necesario cumplimentar un formulario especial de forma electrónica en www.spth.gob.es o en la aplicación gratuita SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Tras el envío del formulario, todos deben recibir un código QR, que deberán presentar a las autoridades sanitarias del aeropuerto a su llegada a España. También se acepta un formulario impreso (por ejemplo, distribuido por la aerolínea en el avión durante el vuelo). El texto del reglamento correspondiente se puede encontrar en el Reglamento de Inspecciones Sanitarias (PDF, 662 KB) .

Además de los residentes de los países Schengen, España también admite residentes de los siguientes países: Australia, Canadá, Georgia, Japón, Montenegro, Nueva Zelanda, Ruanda, Serbia, Corea del Sur, Tailandia, Túnez y Uruguay. En el caso de Argelia, Marruecos y China, esto ocurrirá solo después de que se haya cumplido el principio de reciprocidad, es decir. cuando los países en cuestión abran sus fronteras a los residentes españoles. 

El tránsito a través del territorio de España es posible sin restricciones, sin embargo, es necesario monitorear la situación actual, dependiendo de qué regiones autónomas de España puedan tomar medidas de emergencia.

Todas las medidas adoptadas para combatir la propagación de la enfermedad en España se publican en el Diario Oficial www.boe.es .

3. TRANSPORTE

La situación está mejorando gradualmente, zs. debido a la reubicación de España a un país con bajo riesgo de covid-19. Se han restablecido los vuelos directos entre España y República Checa, recomendamos seguir la oferta actual de aerolíneas. También hay vuelos regulares entre Madrid y Barcelona y algunos de los principales aeropuertos europeos, como Frankfurt, París, Bruselas y Ámsterdam, con más conexiones a España. Para el transporte de regreso a la República Checa, utilice la información proporcionada aquí.

4. MEDIDAS

En España es obligatorio el uso de cortinas o respiradores en todas partes, tanto en áreas y espacios públicos abiertos como cerrados, independientemente de que se pueda mantener una distancia de 1,5 metros. Una excepción son las Islas Canarias, donde la obligación de llevar cortinas se aplica solo a las zonas interiores. Dado que el tema de los costos asociados con la posible imposición de cuarentena a un ciudadano checo (dos semanas de alojamiento, comida o repatriación) aún no ha sido aclarado, le recomendamos que contrate un seguro adecuado que cubra el COVID-19 antes de su viaje .

Recomendamos encarecidamente a los ciudadanos checos que sigan y sigan las regulaciones de las autoridades locales antes de viajar a las regiones autónomas individuales de España (en caso de incumplimiento, existe el riesgo de grandes multas financieras). Para hacer esto, es posible utilizar enlaces a los sitios web oficiales de las regiones autónomas individuales en otra parte de nuestro sitio web, aquí ).

Seguimos recomendando que tenga precaución cuando viaje a otros países de la UE y el área Schengen, incluso cuando viaje a países con un riesgo bajo y medio de COVID-19, y que siga las medidas de higiene y saneamiento.

Dado que el tema de los costos asociados con la posible imposición de cuarentena a un ciudadano checo (dos semanas de alojamiento, comida o repatriación) aún no ha sido aclarado, le recomendamos que contrate un seguro adecuado que cubra el COVID-19 antes de su viaje .

Qué hacer en caso de enfermedad

Si experimenta síntomas de tos y fiebre, quédese en casa y llame al número proporcionado para cada empresa autónoma por separado:

Andalucía (900 400 061/955 545 060), Aragón (976 696 382), Asturias (900 878232/984 100 400/112 y opción 1), Cantabria (900612 112), Castilla-La Mancha (900 122 112) , Castilla y León (900222000), Cataluña (061), Ceuta (900720692), Madrid (900102112), Valencia (900300555), Extremadura (112), Galicia (900400116), Islas Baleares (061), Canarias (900112 061), La Rioja (941298333), Melilla (112),Murcia (900 121212), Navarra (948 290 290) y País Vasco (900 203 050).

En caso de un grave deterioro de la salud, llamar directamente a la línea de emergencia 112 .

5. ENLACES A INSTITUCIONES LOCALES

Ministerio del Interior http://www.interior.gob.es/

Ministerio de Sanidad https://www.mscbs.gob.es/

Ministerio de Asuntos Exteriores, UE y Cooperación http://www.exteriores.gob.es

Diario Oficial https://boe.es/

Válido:

a partir de 11.12.2020

Fuente

Estonia 2 detalle

Platnost informace od 14.12.2020

Vstup do Estonska:  od 23.11. je zavedena POVINNOST NOŠENÍ ROUŠEK ve vnitřních veřejných prostorech. Na základě přezkumu (dne 11.12.) úrovně nákazy COVID-19  pokračuje v týdnu 14.12.-20.12. pro české občany povinnost desetidenní karantény po vstupu do Estonska. Je možné si ji zkrátit na 7 dnů dvěma negativními testy (až po vstupu do země, nutno hradit). Více informací v bodu 3 článku.

Vstup do ČR: v rámci nouzového stavu do 23.12. pokračuje možnost přicestovat z ČERVENÝCH ZEMÍ pouze v nezbytně nutných případech. Více informací v bodu 1 článku. 

1. Cestování do České republiky

Estonsko je k 9.10.2020 stále mezi "zelenými" zeměmi podle míry rizika nákazy COVID-19.

V České republice je od 5.10.2020 vyhlášen nouzový stav. Pro občany EU a tedy i Estonska přesto platí, že pokud nepobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech v zemi v "červené" zóně, mohou volně vstoupit do ČR a nemusí prokazovat účel cesty.

Pokud tomu tak není, jsou povinni před vstupem do ČR vyplnit elektronický příjezdový formulář (www.prijezdovyformular.cz), při hraniční nebo pobytové kontrole předložit doklad o jeho vyplnění a do 5 dnů od vstupu do ČR na vlastní náklady podstoupit RT-PCR test (nebo při vstupu do ČR předložit výsledek RT-PCR testu, který byl proveden v EU+ zemi a není starší 72 hodin).

Do doby výsledku testu (nebo po dobu 10 dní) platí zákaz volného pohybu a povinnost  nosit roušky.

Bližší informace na webu Ministerstva vnitra ČR a v článku Ministerstva zahraničních věcí ČR.

V případě TRANZITU přes Českou republiku: od 5.10.2020 je dovolen tranzit přes Českou republiku (z jakéhokoliv důvodu) i těm občanům a rezidentům EU, kteří strávili více než 12 hodin během posledních 14 dnů v zemích s vysokým výskytem nákazy COVID-19. Nemusí vyplnit Příjezdový formulář ani podstoupit RT-PCR test. Jejich tranzit přes Českou republiku však musí proběhnout do 12 hodin od překročení české hranice a během pobytu v ČR musí nosit ochranné prostředky dýchacích cest (roušky).

 

2. Cestování do Estonska a tranzit přes Estonsko

Občané České republiky mohou přicestovat do Estonska bez udání důvodu. Pro týdny 5.-11.10. i 12.-18.10. však pro ně platí povinná 14-denní karanténa, kterou nenahradí předchozí zahraniční test(více informací níže).

Od 1.9. je zjednodušen vstup do Estonska na tzv. naléhavou rodinnou akci (narození dítěte, pohřeb, návštěva nemocné osoby) tak, že pokud je první test uskutečněný při příjezdu do Estonska (více informací níže) negativní, není další pohyb v zemi při dodržení předepsaných opatření nijak omezen.

Pro návrat českých občanů do ČR z Estonska či tranzitem přes Estonsko nejsou žádná omezení ani povinnost karantény.

 

3.  Opatření v Estonsku 

Nošení roušek není v Estonsku povinné, vláda je však doporučuje ve veřejné dopravě nebo vnitřních prostorech s větší koncentrací osob společně s dodržováním odstupů 2 metrů od ostatních osob.

Estonsko stanovuje povinnost karantény po vstupu v závislosti na míře nákazy COVID-19 v cizí zemi - limitem je nakažení více než 16 osob na 100.000 obyvatel v posledních 14 dnech. Seznam států a koeficient, od něhož se povinnost karantény odvíjí, je aktualizován každý pátek na webu estonského ministerstva zahraničních věcí.

Po příletu na tallinnské letiště cestující vyplní podrobný dotazník s uvedením leteckých linek/přestupů spolu s telef. kontaktem a místem pobytu v Estonsku během karantény (hotel).

Od 1.9. je možné si karanténu zkrátit na 7 dnů dvěma negativními testy podstoupenými PO VSTUPU do země na letišti nebo v přístavu (terminál A i D). Test musí proběhnout do 24h po příjezdu do Estonska. Po úhradě bankovní kartou (67 eur) a vyplnění dotazníku je odebrán vzorek. Do výsledku testu (několik hodin až dva dny) je nutná KOMPLETNÍ samoizolace v místě ubytování. Negativní výsledek je sdělen sms,  pozitivní telefonním hovorem. Po tomto prvním negativním testu platí uvolněný režim samoizolace  s možností chodit do práce či obchodu při zachování odstupu od ostatních lidí. Nošení roušek není v Estonsku povinné. Druhý test není dříve než za 7 dní - na termínu se příslušné estonské testovací zařízení s dotyčným telefonicky domluví, nelze samostatně vyvíjet aktivitu. V případě příjezdu do Estonska vlakem či autem je doporučeno předem se objednat na testování přes speciální linku +372 678 00 00 (Po-Pá mezi 9:00-17:00 estonského času).  

V případě nachlazení s podezřením na koronavirus je povinností každého obrátit se na lékaře (tel. pohotovostní bezplatná linka 1247). V případě, že lékař nařídí testování, je i pro cizince zdarma. Povinností osoby s potvrzeným nakažením COVID-19 je spolupráce s Radou pro zdraví (kontakt níže) a poskytnutí údajů pro určení dalších infikovaných osob a blízkých kontaktů (při sběru dat jsou dodržována pravidla ochrany osobních údajů).

 

4. Doprava

Bližší informace o leteckém spojení na webu tallinnského letiště.

 

5. Odkazy na weby příslušných estonských institucí

Úřad vlády Estonské republiky/ Republic of Estonia Government

Úřadem estonské vlády zřízený speciální web/ Emergency Situation

Rada pro zdraví/ Health Board Estonia   s podrobnými informacemi včetně tel. pohotovostní bezplatné linky 1247 a stažení estonské trasovací aplikace HOIA

Válido:

a partir de 14.12.2020

Fuente

Finlandia 2 detalle

Platnost informace od 16.11.2020

AKTUALIZUJEME -  Příjezd jiných než finských občanů z České republiky do Finska je aktuálně umožněn v následujících případech: (1) občané zemí EU s povolením k pobytu ve Finsku a jejich rodinní příslušníci; (2) pracovní cesty; (3) osoby studující ve Finsku; (4) rodinné důvody a další nezbytné cesty (návštěva příbuzného nebo partnera, pohřbu, svatby). Účel cesty musí být prokázán při hraniční kontrole (pracovní smlouva, pozvání, potvrzení o studiu,…). Po příjezdu je doporučena 10-ti denní karanténa, tu lze zkrátit absolvováním dvou po sobě jdoucích testů. Karanténu není třeba absolvovat, pokud se cestovatel může prokázat negativním výsledkem testu na COVID-19 ne starším než 72 hodin před příjezdem a pokud zůstává ve Finsku na dobu kratší než 72 hodin. Cestování v rámci Finska není omezeno.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest do ostatních států EU a schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy onemocnění COVID-19.  Podrobnější informace o cestách do jednotlivých zemí  lze získat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Současně MZV doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD. ČR v současnosti považuje Finsko za zemi s nízkým rizikem nákazy onemocněním COVID-19.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ FINSKA A TRANZIT

Finská vláda z hlediska rizikovosti jednotlivých zemí aplikuje tzv. semafor rozlišující zelené a červené  země. Primárním kritériem pro změnu zařazení je překročení 25 případů nakažených za posledních 14 dní na 100 tis. obyvatel. Pro zelené země nejsou stanovena dodatečná omezení ohledně vstupu do země a karanténní požadavky, u červených (rizikové) zemí je povolen vstup pouze u vymezených účelů cesty a je doporučena karanténa. ČR je v současnosti zařazena mezi červené země.

Na území Finska mohou z ČR vstupovat:
 
a) občané Finska a jejich rodinní příslušníci
b) občané EU mající ve Finsku trvalý pobyt a jejich rodinní příslušníci
c) občané třetích zemí, kteří mají ve Finsku povolení k pobytu.

Dále mohou na území Finska vstoupit:

a) občané EU cestující z pracovních důvodů (nutno doložit dokladem potvrzujícím zaměstnání či obchodní kontrakt)
b) diplomaté, zaměstnanci mezinárodních organizací, vojenský personál a personál organizací poskytujících pomoc při plnění jejich povinností
c) osoby studující ve Finsku
d) osoby, které přijíždějí do Finska s povolením k pobytu (včetně občanů EU / schengenského prostoru, kteří si zaregistrovali své právo pobytu)
e) osoby cestující z naléhavých rodinných důvodů (setkání s blízkým rodinným příslušníkem, účast na pohřbu, svatbě nebo v případě vážné nemoci blízkého rodinného příslušníka)
f) osoby, které potřebují mezinárodní ochranu nebo cestující z jiných humanitárních důvodů
g) další nezbytné a odůvodněné cesty (např. naléhavé osobní důvody, zahraniční zástupci tisku, majetek).

Podrobnější  vysvětlení jednotlivých kategorií osob, které mohou do Finska přicestovat:

a) Jedná se o návrat osoby žijící ve Finsku (podle finské Pohraniční stráže je bydliště ve Finsku potřeba doložit potvrzením o pobytu nebo výpisem z registru obyvatel. Samotná KELA kartička nemusí při kontrole stačit a úřady ji doporučují kombinovat např. s kopií nájemní nebo kupní smlouvy - důraz je kladen na prokázání toho, že cestující skutečně ve Finsku bydlí).
b) Lze přijet za rodinným příslušníkem žijícím ve Finsku (finská Pohraniční stráž doporučuje, aby osoba žijící ve FI napsala přijíždějícímu zvací dopis /e-mail v angličtině, kde uvede také svoje kontaktní údaje, aby ji mohla stráž v případě potřeby zkontaktovat). Rodinným příslušníkem se rozumí manžel/ka,  děti, rodiče, tchán/tchyně, prarodiče, sourozenci, vnoučata, pravnoučata, strýc/tety a bratranec/sestřenice.
c) Přicestovat lze také za partnerem (přítel/přítelkyně) - tzv. romantický vztah, který je občanem Finska nebo žije ve Finsku (POZOR - V instrukcích IATA, které využívají letečtí dopravci, je však uveden jen obecný pojem rodinné vztahy a může tedy při nástupu do letadle nebo při přestupech vzniknout nedorozumění. Doporučujeme mít od osoby, se kterou jste ve Finsku v romantickém vztahu, dopis, kde je uvedeno co nejvíce údajů a důkazů o vztahu).
d) Mohou přijet lidé, kteří vlastní byt nebo volnočasové bydlení (chata) ve Finsku.

Podrobné informace o podmínkách vstupu do země lze nalézt v angličtině na stránkách Finské pohraniční služby.

Tranzit - přes Finsko mohou zpět do vlasti cestovat občané EU a lidé trvale žijící v členských státech EU.

3. DOPRAVA

Momentálně zajišťuje přímé letecké spojení mezi Helsinkami a Prahou společnost Finnair.

Automobilová přeprava:  Podrobnější informace o tranzitu výše uvedenými zeměmi hledejte prosím na stránkách příslušných ambasád ve Varšavě, Vilniusu, Rize a v Tallinu.

Cesta vozem je možná  i přímo do Německa (linka z Helsinek do německého Travemünde společnosti Finnlines) či přes Švédsko a Německo s využitím trajektu z Turku do Stockholmu společností Tallink nebo Viking Line.

Podrobné informace o trajektech lze nalézt na stránkách společnosti Tallink Silja.

4. OPATŘENÍ

V případě cestujících spadajících do některé z výše uvedených kategorií není při vstupu do Finska vyžadován negativní test na COVID-19, v takovém případě je však doporučeno absolvování desetidenní karantény. Karanténu není třeba absolvovat, pokud se cestovatel může prokázat negativním výsledkem testu na COVID-19 ne starším než 72 hodin před příjezdem a pokud zůstává ve Finsku na dobu kratší než 72 hodin. V případě delšího pobytu lze pak karanténu zkrátit absolvováním dvou testů na COVID-19 po příjezdu s negativním výsledkem, nejdříve však 72 hodin po sobě. Pokud cestovatel obdržel negativní test nejdéle 72 hodin před příjezdem, stačí pro ukončení karantény jeden negativní test po příjezdu, absolvovaný však nejdříve 72 hod po příjezdu. Test na COVID-19 lze absolvovat například na mezinárodním letišti Helsinky-Vantaa (výsledek je oznámen obvykle do 1-2 dnů).

V současnosti je projednávána změna výše uvedených pravidel, která by měla přinést větší důraz na testy, případně i povinnost jejich absolvování při příjezdu. Změna bude vyžadovat schválení ze strany parlamentu.

Podrobné informace k podmínkám karantény jsou k dispozici v anglickém jazyce na internetové stránce finského Národního úřadu veřejného zdraví (THL).

Národní úřad veřejného zdraví (THL) doporučuje nošení roušek v situacích, kdy není možné dodržovat bezpečné rozestupy, např. v hromadné dopravě, dále při cestě na COVID-19 test, v době čekání na výsledky testu, při cestě z rizikové země, nebo pokud člověk, kterému byla nařízena karanténa, musí nutně opustit bydliště. V závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých finských regionech vydává vláda pro tyto regiony doporučení,  o konkrétních opatřeních však rozhodují regionální samosprávy.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Podrobnější informace v angličtině jsou např. na webových stránkách:
VisitFinland
Finské pohraniční služby
Národního ústavu pro zdraví a sociální péči (THL)

Válido:

a partir de 16.11.2020

Fuente

Francia 1 detalle

Platnost informací od 14.12.2020

Od 15. 12. 2020 platí na celém území striktní zákaz večerního vycházení od 20h do 6h.
 

Francie neuzavřela své vnitřní hranice pro občany EU, ovšem uzavřela vnější hranice. Cestující ze zemí mimo EU musí pro vstup do země vyplnit speciální atestaci, která je ke stažení na internetových stránkách francouzského ministerstva vnitra a podrobit se testům na Covid-19.

Cestující v rámci států EU nemusí vyplňovat speciální atestaci, ale je jim doporučeno absolvovat PCR test či antigenní test.

Od 15. 12. 2020 platí na celém území Francie striktní zákaz večerního vycházení od 20h do 6h.

Na celém území platí pokyn k dodržování základních hygienických pravidel (rozestupy, mytí rukou, roušky, pravidelné větrání vnitřních prostor), zákaz shromažďování se a uzavření všech hotelových, stravovacích, kulturních a sportovních zařízení. Obchody budou znovu otevřeny od 28.11.2020 za velmi přísných hygienických pravidel.

Aktuální doporučení dle regionů je nutné pravidelně sledovat na oficiálních internetových stránkách.

Podrobné informace naleznete v níže uvedeném textu.

 • VSTUP NA ÚZEMÍ FRANCIE A TRANZIT

Od 15. 12. 2020 platí na celém území Francie striktní zákaz večerního vycházení od 20h do 6h. Večerní vycházení je umožněno pouze v odůvodněných případech (zaměstnání či naléhavá zdravotní situace) a pouze po předložení speciální mezinárodní atestace.

Cestování mezi kontinentální Francií a zámořskými územími je možné.

Je třeba vyplnit speciální prohlášení, předložit negativní test na COVID-19 a současně absolvovat test na COVID-19 i po příletu. Podmínky vstupu se liší dle destinace.

Velmi striktní podmínky jsou k cestování na Guyane, Mayotte, Novou Kaledonii, Wallis a Futuna - je třeba mít vyplněnou speciální atestaci a podrobit se restrikcím na místě.

Přesné informace o aktuálním vývoji situace ve Francii jsou zveřejněny na oficiálních webových stránkách.

Veškeré informace pro tranzit přes letiště v Paříži najdete na internetových stránkách letiště a mezinárodní atestaci ke vstupu do Francie najdete na internetových stránkách francouzského ministerstva vnitra.

 

 • DOPRAVA

Ve Francii se doprava vrací do normálního režimu.

Stále platí povinnost nosit roušku a dodržovat minimální bezpečnou vzdálenost 1m mezi cestujícími.

 

 • OPATŘENÍ

Povinnost nošení roušky v dopravě, v uzavřených prostorech i na veřejnosti. Toto opatření se týká chodců, motocyklistů i uživatelů koloběžek, nikoli však automobilistů.

Platí zákaz shromažďování. 

Od 15. 12. 2020 platí na celém území Francie striktní zákaz večerního vycházení od 20h do 6h. 

Pokud se osoba setká s jinou osobou infikovanou Covid-19 nebo onemocní Covid-19, tak je třeba striktně dodržovat základní hygienická bariérová gesta a navštívit nejbližšího všeobecného lékaře či pohotovost. Lékař rozhodne o předepsání testu na Covid-19 a případného typu izolace nemocného (domácí izolace, hotel či hospitalizace) a uvědomí státní hygienické autority. Jedná se o neodkladnou zdravotní péči v rámci EHIC.

Před odjezdem z ČR je třeba zkontrolovat platnost Evropské karty zdravotního pojištění (EHIC) a sjednat cestovní pojištění. Podrobné informace k pojištění najdete zde.

Další informace k cestování najdete zde.

 

 • ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Francouzské ministerstvo vnitra 

Oficiální webové stránky ke koronaviru

Podmínky vstupu na území Francouzské Polynésie

Podmínky vstupu na ostrov Réunion

Podmínky vstupu na ostrov Guadeloupe

Podmínky vstupu na ostrov Martinique

Válido:

a partir de 14.12.2020

Fuente

Gran Bretaña 1 detalle

Platnost informací od 8.12.2020

1. VSTUP NA ÚZEMÍ SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ:

Spojené království na svém území zavedlo karanténní opatření pro cestující z České republiky. Více informací ZDE. Až na výjimky musí dále před cestou do Spojeného království všichni cestující vyplnit kontaktní formulář

MOŽNOST ZKRÁCENÍ POVINNÉ 14DENNÍ KARANTÉNY PRO ANGLII V PŘÍPADĚ NEGATIVNÍHO TESTU NA COVID-19 - VÍCE INFORMACÍ ZDE

UPOZORŇUJEME, ŽE POKUD PŘICESTUJETE ZE ZEMĚ, KTERÁ JE NA SEZNAMU VÝJIMEK Z POVINNÉ KARANTÉNY (NAPŘ. NĚMECKO), MUSÍTE STÁLE PODSTOUPIT KARANTÉNU V PŘÍPADĚ, ŽE JSTE ČR (PŘÍPADNĚ JINOU ZEMI NA KTEROU SE KARANTÉNA VZTAHUJE) NAVŠTÍVILI BĚHEM POSLEDNÍCH 14 DNÍ

Upozorňujeme, že seznam zemí, na které se výjimka z karanténních opatření vztahuje, britské úřady průběžně aktualizují. Bližší informace o výjimkách z karanténních opatřeních pro konkrétní kategorie osob naleznete zde


2. DOPRAVA A TRANZIT:
Přeprava osobním automobilem i mezinárodní komerční přepravou je do Spojeného království možná. Z Francie funguje lodní přeprava z Calais do Doveru či Eurotunel. Opětovně nicméně upozorňujeme, že seznam zemí, na které se výjimka z karanténních opatření vztahuje, britské úřady průběžně aktualizují. Bližší informace o výjimkách z karanténních opatřeních pro konkrétní kategorie osob naleznete zde

Přímá letecká přeprava z ČR do Spojeného království je dostupná na Letiště Václava Havla v Praze (upozorňujeme nicméně, že lety bývají často rušeny, v současné době odlétají přímé spoje přibližně každý druhý den). 

Aktuální možnosti pro osobní přepravu ze Spojeného království do ČR je možné nalézt ZDE a ZDE.

 

3. OPATŘENÍ: 

Všem cestujícím je doporučeno přicestovat pouze v nejnutnějších případech, po případném absolvování karantény se i nadále na všechny osoby vztahují platná vládní opatření pro celém území Spojeného království.

Pokyny a zdravotní doporučení humanitární organizace "Doctors of the World" ohledně koronaviru ve Spojeném království je možné stáhnout pod tímto článkem. 

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:
Další informace o vládních omezeních ve Spojeném království je možné nalézt ZDE.

Web britského Ministerstva zdravotnictví ZDE, NHS ZDE a Ministerstva dopravy ZDE.

Cestovní doporučení britské vlády ZDE

MZV na na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána množstvím zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.
MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

 

Válido:

a partir de 8.12.2020

Fuente

Hungría 1 detalle

Platnost informací od 26.11.2020

Maďarsko od 1. září 2020 uzavřelo své hranice. Kontroly na hranicích zůstanou do 1. 2. 2021. Platí zákaz vstupu všech cizinců na území Maďarska.

1. Vycestování z České republiky a vstup na území ČR

Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí aMinisterstva vnitra ČR.  

2. Vstup  na území

S ohledem na značný nárůst nákazy spojený s prázdninovým cestováním rozhodla HU vláda od 1. 9. dočasně obnovit kontrolu na vnitřních schengenských hranicích. Kontroly budou probíhat do 1. 2. 2021. Platí zákaz vstupu cizích občanů na území HU. Zákaz se nevztahuje na:

 • nákladní dopravu;
 • osoby s diplomatickým a služebním pasem;
 • osoby, které prokáží, že v posledních šesti měsících překonaly nákazu Covid19;
 • vedení a zaměstnance sdružené (společné) firmy na služební cestě - jde např. o dceřiné či přidružené firmy ve vztahu s maďarskou společností "Definice sdružené společnosti (DOC, 84 KB)", musí při vstupu doložit pozvánkou a dokumentem potvrzujícím smluvní vztah s maďarskou firmou;
 • osoby, které věrohodně prokážou, že cestují s cílem vykonávat obchodní nebo hospodářskou činnost, vzor Potvrzení (PDF, 209 KB), není potřeba předložit PCR test;
 • cizince s pobytovým povolením nebo vízem nad 90 dnů v Maďarsku a cizí rodinné příslušníky maďarských občanů - při návratu ze zahraničí musí nastoupit desetidenní karanténu, kterou si mohou zkrátit dvěma negativními testy PCR v období pěti dnů se vzájemným rozestupem 48 hod.;
 • profesionální sportovce a umělce přijíždějící na sportovní (mezinárodní) či na kulturní událost – doloží pozvání maďarské instituce a negativní test PCR, ne starší 3 dnů;
 • diváky sportovní (mezinárodní) či kulturní události na pobyt do 72 hod. - doloží vstupenku a negativní test na Covid19 s potvrzením v angličtině nebo maďarštině ne starší 3 dnů;
 • pendlery a občany sousedních zemí žijící v pásmu 30 km od maďarských hranic - uplatňuje se zvláštní režim;

Výjimku ze zákazu může udělit policie místně příslušná pro hraniční vstup na HU území v níže uvedených případech. Pro mezinárodní letiště Ference Liszta v Budapešti je to policie budapešťského 18. obvodu. Žádost o výjimku se podává výhradně elektronicky v angličtině nebo maďarštině (k dispozici na internetové stránce policie), doložená příslušnými dokumenty:

 • soudní jednání (doklad maďarského soudu);
 • zdravotní prohlídka nebo léčba (dopis cílového zdravotního zařízení);
 • studium na maďarské univerzitě;
 • cesta osobní dopravou k zabezpečení nákladní dopravy (potvrzení zaměstnavatele);
 • rodinná událost jako svatba, křest a pohřeb;
 • péče o příbuzného;
 • významná mezinárodní církevní událost;
 • jiné další rozumné důvody.

Povolení policie je nutno předložit na hranici. Vstup na území HU bude odepřen osobám, které na základě rozhodnutí HU policie podstoupí zdravotní kontrolu, jejíž nález bude pozitivní. I v případě negativního nálezu této zdravotní kontroly bude mít osoba povinnou desetidenní karanténu, které se může vyhnout či si ji zkrátit dvěma negativními testy PCR na Covid19 v období 5 dnů se vzájemným rozestupem 48 hod.

Tranzit zůstává zachován. Cizinec v tranzitu (i Čech) přes Maďarsko musí mít platné doklady pro vstup do schengenského prostoru (Čech platný OP nebo pas), prokázat, že se jedná o tranzit přes Maďarsko do cílové země a musí být možný průjezd ostatními zeměmi na trase. Při vstupu do Maďarska může být provedena zdravotní kontrola a v případě příznaků nákazy nebude cestující na maďarské území vpuštěn. Při tranzitu je nutno dodržet určité podmínky – rychlý průjezd (opustit Maďarsko do 24 hodin), vyhrazené hraniční přechody, trasy a odpočívadla (viz mapa na stránkách maďarské policie) a v určené časové intervaly.    

Od 1. 8. ČSA zrušily přímé lety z Prahy do Budapešti. Čekáme i v říjnu omezený mezinárodní letecký provoz. Tranzit přes letiště je možný pouze tranzitním koridorem (viz výše), t.j. autem. Rodinní příslušníci nebo známí mohou cestujícího dovézt nebo vyzvednout z letiště. Upozorňujeme ale na to, že letecké společnosti mohou odmítnout vstup občanů ČR na palubu letadla směřujícího do Budapešti. Občané ČR se mohou z HU vracet přímými mezinárodními spoji vlakem ČD, naopak Regiojet i Flixbus do konce listopadu vlakové i autobusové spojení mezi CZ a HU přerušili.

4. Opatření

V Maďarsku byl od 4. 11. 2020 zaveden stav nouze. Všichni jsou povinni, s výjimkou nezletilé osoby mladší šesti let, nosit roušky ve veřejné dopravě  a to i na zastávce, ve městech s počtem obyvatel více než 10 000 i venku, při nakupování v obchodě, v areálu nákupního centra a na úřadech. 

Od 11. 11. 2020 jsou zavedena nová přísná omezení, platná do 11. 12. 2020:

 • zákaz vycházení v době od 20:00 do 05:00 (s výjimkou výkonu práce, cest do práce a z práce a dalších mimořádných důvodů)

 • zákaz jakýchkoli shromáždění

 • zavření restaurací (možné pouze dodávání objednávek do domu); závodní jídelny mohou fungovat

 • 19:00 zavírací hodina obchodů, kadeřnictví a drobných služeb

 • hotely smí přijímat jen hosty, kteří jsou na služební cestě, ne turisty

 • všeobecný zákaz pořádání akcí

 • maximálně 10 osob na rodinných a soukromých akcích

 • na pohřbech max. 50 osob, na svatbách jen k obřadu nutné osoby, svědci, rodiče a sourozenci

 • sportovní akce bez diváků

 • na otevřených prostranstvích zákaz i amatérského masového sportu, individuální sportování povoleno

 • uzavření volnočasových objektů – muzeí, divadel, kin, posiloven, zoologických zahrad

 • online vysokoškolské studium, uzavření vysokoškolských kolejí

 • digitální výuka na středních školách od 8. ročníku

 • jesle, mateřské školy a základní školy pro děti do 14 let věku zůstanou otevřeny

5. Odkazy na místní instituce: 

Maďarské policie

Operativního střediska

Národního zdravotnického centra (Nemzeti Népegészségügyi Központ)

Válido:

a partir de 26.11.2020

Fuente

Chipre 2 detalle

Platnost informací od 16.11.2020

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Na základě rozhodnutí Vlády Kyperské republiky byla s platností od 18. září přeřazena Česká republika z „Covidové“ kategorie B do kategorie C. Do země tedy nemohou vstupovat turisté, kteří v posledních 14-ti dnech pobývali v České republice, nebo v jiné zemi kategorie C. Rozdělení zemí do jednotlivých kategorií průběžně aktualizuje kyperské ministerstvo zdravotnictví (Epidemiological risk assessment of countries concerning COVID-19). Osoby, kterým je umožněno vstoupit na území Kypru ze země kategorie C (odkaz):

 • Kyperští občané s trvalým pobytem V Kyperské republice a jejich rodinní příslušníci (zahraniční manželé, jejich nezletilé děti a rodiče kyperského občana);
 • osoby, které v Kyperské republice legálně dlouhodobě pobývají;
 • osoby, kterým je povolen vstup do Kyperské republiky v rámci Vídeňské úmluvy o diplomatických vztazích (1961) a konzulárních vztazích (1963);
 • osoby, bez ohledu na jejich státní příslušnost, které mají speciální povolení Kyperské republiky.

Pouze cestovatelé, kteří spadají do některé z výše uvedených kategorií, absolvují test na Covid-19 po příletu na Kypr na vlastní náklady (60 €), které mohou zahrnovat i případné dočasné ubytování a s tím spojený transport. Následně je nařízena povinná 14-ti denní karanténa (doma, nebo v ubytovacím zařízení), a to bez ohledu na to, zda byly výsledky testu pozitivní, či negativní. Další Covid-19 test na vlastní náklady je nutné absolvovat 48 hodin před ukončením karantény. Výsledky testu musí být následně poslány na tuto adresu monada@mphs.moh.gov.cy. K ukončení karantény dojde až po negativním výsledku posledního Covid-19 testu.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR  důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD. Aktuální informace k jednotlivým zemím naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí a informace k návratu do ČR na portálu Ministerstva vnitra věnovaného COVID-19.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ KYPRU

Od 18. 9. 2020 nemohou cestující z České republiky (vč. osob tranzitujících přes ČR) vstoupit na Kypr (Kyperská republika), z důvodu přeřazení České republiky do kategorie C.

Mezinárodní letiště na Kypru jsou otevřená pro pravidelné komerční linky i charterové lety. Kyperská vláda uplatňuje pravidla, která se liší pro cestující z jednotlivých zemí.

Kypr rozděluje státy podle míry rizika nákazy na tři kategorie (A, B, C) a podle ní reguluje pravidla vstupu do země. Rozdělení zemí do jednotlivých kategorií průběžně aktualizuje kyperské ministerstvo zdravotnictví.

Odlet z Kyperské republiky je cizincům umožněný bez omezení. Od 15. 6. 2020 nemusí občané ČR a rezidenti s trvalým pobytem na Kypru při cestě do ČR předkládat negativní test na COVID-19 ani nastoupit do karantény.

Pohyb mezi jižní a severní částí Kypru

V současnosti jsou uzavřené všechny přechody mezi jižní a severní částí Kypru pro cizince, kteří nežijí trvale na Kypru. Přechod je umožněný na vybraných místech pouze ze závažných humanitárních důvodů.  V těchto případech kontaktujte, prosím, vždy velvyslanectví!

 

OPATŘENÍ

Platná omezení v souvislosti se šířením koronaviru (v závorce doba platnosti opatření):

- od 5. 11. je zakázán volný pohyb osob v době od 23:00 do 5:00 na celém území Kyperské republiky. Nařízení platí do 30.11. 2020

od 23. 10. zavedena povinnost nosit roušky i na ulici pro všechny obyvatele nad 12 let věku

- od 1. 8. platí povinnost nosit roušku uzavřených prostorách (supermarkety, banky, nákupní centra)

- zákaz shromažďování více než 10 osob v uzavřených prostorách (vč. domovů), v restauracích je povolen max. počet lidí 75 uvnitř a 150 venku (u jednoho stolu max. 6 lidí)

- od 5. 11. do 30. 11. budou restaurace uzavřeny od 22:30, sportovní utkání budou bez diváků

- návštěva kostelů a mešit stejně jako účast na pohřbech, svatbách a křtinách je povolena za dodržení kapacitních limitů a hygienických protokolů

- konference je možno pořádat v max. počtu 250 účastníků (platnost od 5.11. 2020 do 15.1.2021)

- v autobusech veřejné dopravy platí povinnost nosit roušku

- v distriktech Limassol a Paphos jsou zakázány sportovní aktivity pro všechny pod 18 let věku, jsou uzavřena dětská hřiště a posilovny

 

KONTAKTY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

 

Cyprus Flight Pass

Telefonní linka pro podezření na nákazu COVID-19 a zajištění testování: 1420

Obecné informace ke koronaviru: 1450 (non-stop) nebo 1412 (Po-Pá 8-20h)

Informace k zaměstnání a podnikání: 1433 (Po-Pá 8-20)

Kyperský vládní portál ke COVID-19 v řečtině (aktuální) a angličtině (se zpožděním).

 Spojení na Velvyslanectví ČR v Nikósii:

Telefon                         +357 22 421118
Fax                                +357 22 421059
Email                           nicosia@embassy.mzv.cz
Webové stránky         www.mzv.cz/nicosia

Určité informace o cestování v rámci zemí Evropské unie lze nalézt na stránkách Re-open EU

Všem českým občanům doporučujeme zaregistrovat se v systému DROZD, jehož prostřednictvím jsou zasílána zásadní upozornění a varování.

V urgentních případech nebo mimo pracovní dobu volejte přímo linku konzulární pomoci +357 99 356 380.

Válido:

a partir de 16.11.2020

Fuente

Irlanda 2 detalle

Platnost informací od 2.12.2020

Čeští občané mají nadále až do odvolání povinnost při vstupu do Irska vyplnit online formulář COVID-19 Passenger Locator Form (odkaz zde) a nutnost podrobit se 14-ti denní karanténě v místě uvedeném ve formuláři. Po vyplnění a odeslání formuláře obdržíte email, který je třeba předložit na hranicích při vstupu do Irska. Karanténa může být kratší, pokud je pobyt kratší než 14 dní. V tom případě musí být dodržena po celou dobu pobytu. Karanténu je od 29.11. možno zkrátit negativním testem. Test je však nutno provést na území Irska, a to nejdříve 5 dní po příjezdu, karanténa trvá až do obdržení negativního výsledku.

Irsko přistoupilo ke společnému evropskému "semaforu" označení zemí podle epidemiologické situace na země červené, oranžové a zelené. ČR je aktuálně zemí červenou.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Podrobné aktuální informace o podmínkách vycestování z ČR naleznete na webu mzv.cz nebo mvcr.cz

2. VSTUP NA ÚZEMÍ IRSKA:
Po příjezdu do Irska z ČR je nutno se podrobit 14-ti denní karanténě. Je třeba vyplnit online formulář před cestou, odkaz zde. Po vyplnění a odeslání formuláře obdržíte email, který je třeba předložit na hranicích při vstupu do Irska.  Více informací k organizaci karanténních opatření je možno nalézt na webu https://www2.hse.ie/conditions/coronavirus/coronavirus.html#travel. Z povinnosti vyplnit formulář jsou vyňati nezbytní pracovníci zásobování (posádka lodí a pozemní dopravci) a akreditovaní diplomaté. Karanténu není možno nahradit negativním testem. V případě nutnosti nejaktuálnějších informací lze též využít telefonní linky Ministerstva zahraničních věcí Irska (pouze anglicky): +353 (1) 6131733 nebo +353 (1) 408 2000. 

3. DOPRAVA A TRANZIT:

Přímé letecké spojení Dublin-Praha poskytované společností Ryanair bylo od 19. října opět přerušeno, a to až do konce března 2021. Zatím existuje letecké spojení do  Polska, Německa, Rakouska a na Slovensko. Funguje námořní spojení mezi Irskem a Velkou Británií a námořní spojení mezi Irskem a Francií pro pozemní cestu. Letecký tranzit, tj. přestup na letišti v Dublinu, není omezen.

4. OPATŘENÍ:

Irsko uplatňuje 5ti stupňový plán opatření reagující na aktuální situaci v zemi. Nejnižší stupeň opatření je 1, nejvyšší 5. Od 1.12.2020 přešla celá země do stupně 3. 

Válido:

a partir de 2.12.2020

Fuente

Islandia 2 detalle

Platnost informací od 2.12.2020

S platností od 9. 11. je Island zařazen na seznam států se střední mírou rizika nákazy COVID-19. Cestující (cizinci i čeští občané) mohou přijet do ČR bez nutnosti předložení negativního testu. Negativní test na COVID-19 musí předložit cizinci přijíždějící do ČR za dlouhodobou prací (nikoliv pendleři) či za studiem. *** Cestující z ČR na Island musí absolvovat dva testy na COVID-19 v rozmezí 5 - 6 dnů (po tuto dobu jsou v karanténě), nebo musí nastoupit do 14denní karantény.

Island

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI PRO ČESKÉ CESTOVATELE

 •  Mohu na Island přicestovat bez udání důvodu? 

Pro cestovatele ze zemí EU/EHP (vč. ČR), ESVO a Velké Británie není Island uzavřen. Od 15. června mohou cestovatelé vstoupit na území Islandu bez povinnosti karantény v případě, že se nechají po příletu otestovat na COVID-19 a výsledek bude negativní.

Počínaje 19. srpnem se bude moci cestovatel na letišti rozhodnout, zda nastoupí na 14ti denní karanténu či se nechá na vlastní náklady otestovat (info k platbě viz níže) a setrvá v karanténě jen 5-6 dní do druhého testování, které je zdarma. 

 • Potřebuji pro vstup do země negativní test na COVID-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

Při vstupu do země není možné se prokázat negativním testem na COVID-19 vystaveným v ČR či jiné zemi.

Od 15. června mohou cestovatelé vstoupit na území Islandu bez povinnosti karantény v případě, že se nechají ihned po příletu do země otestovat na COVID-19 (nevztahuje se na děti nar. v r. 2005 a později). Testování na mezinárodním letišti v Keflavíku je  od  

1. července zpoplatněno. Počínaje 19. srpnem se bude moci cestovatel na letišti rozhodnout, zda nastoupí na 14ti denní karanténu či se nechá na vlastní náklady otestovat (info k platbě viz níže) a setrvá v karanténě jen 5-6 dní do druhého testování, které je 

zdarma.  Více informací k místům, kde lze podstouput druhý test, lze obdržet na letišti. 

Podmínky pro setrvání v karanténě lze nalézt na specializovaných islandských webových stránkách Covid - 19. Porušení karantény je pokutováno. 

 • Jaké jsou podmínky průjezdu Islandem? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?

Letecký tranzit přes Island (např. z USA dále do Evropy) je možný. Pobyt je možný pouze po nezbytně nutnou dobu v tranzitním prostoru letiště. 

 • Mohu na Island přijet za prací? Jaké jsou podmínky?

Vstup do země za účelem výkonu práce je možný. Více informací o výjimkách lze nalézt na webových stránkách Ředitelství pro zdraví.

 • Na co si mám dát pozor?

Od 31. 7. do 18.  8. se při pobytu na Islandu delším než 10 dní  vyžaduje, aby cestovatel podstoupil 5. nabo 6. den pobytu další test v některé z laboratoří  na ostrově. Od 19. 8. se pak cestovatelé budou moci rozhodnout, zda nastoupí po příletu do 14ti denní 

karantény nebo podstoupí hned po příletu placený test a v karanténě setrvají pouze 5 - 6 dní do provedení druhého testu, který je zdarma.  Jedná se o snahu rozšířit na cestovatele povinnost stanovenou do té doby pouze pro osoby usedle žijící na Islandu při 

návratu do země. Podrobnější informaci k realizaci  opatření obdrží cestovatelé na letišti. 

V zemi platí povinnost udržování 2-metrového sociálního odstupu a dodržování zvýšených hygienických pravidel. 

V případě kontaktu s nakaženou osobou je třeba nastoupit domácí karanténu a při symptomech nemoci COVID-19 je nutná izolace.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ ISLANDU

S platností od 24. 4. uplatňuje Island dočasné kontroly na vnitřních schengenských hranicích. Od 15. 6. mohli cestovatelé ze zemí EU a dalších schengenských zemí vstoupit na území Islandu bez povinnosti karantény v případě, že nechali po příletu otestovat na COVID-19. Počínaje středou 19. 8. se může cestovatel rozhodnout , zda nastoupí do 14ti denní karantény či zda se nechá na vlastní náklady po příletu otestovat a setrvá v karanténě pouze 5-6 dní, po kterých absolvuje další test (tentokrat bezplatně). S platností od 1. 12. 2020  do 31. 1. 2021 budou vstupní PCR-testy po příjezdu do země pro všechny cestovatele zdarma (dosud byl test zpoplatněn částkou 9000 - 11000 ISK v závislosti na způsobu platby). Cílem vlády je tímto způsobem motivovat přijíždějící osoby k testování, než aby raději volily karanténu, kterou by případně nedodržovaly. 

Cestovatel by měl k pobytu v karanténě využít takové upytování, které je schopno zajistit podmínky pro dodržování karantényUbytování během karantény nabízí téměř 250 ubytovacích zařízení na ostrově. Na děti narozené v r. 2005 či dříve se povinnost karantény nevztahuje a nebude po nich vyžadováno ani testování po příletu. Druhé testování je možno absolvovat v každém zdravotnickém zařízení na Islandu a lze je najít na mapách či internetu.  Islandské úřady stále odmítají akceptovat zahraniční certifikáty potvrzující, že cestovatel není nakažen COVID-19. Porušení povinnosti setrvat v karanténě je pokutováno.

Další podmínkou je vyplnění on-line formuláře ještě před odletem na Island, ve kterém cestující uvede některé osobní údaje, kontakt a adresu během plánovaného pobytu na Islandu, informace o příletu a odletu, nedávno navštívených zemích či případných symptomech COVID-19. Cestovatelé jsou islandskými úřady rovněž vyzýváni ke stažení trackovací aplikace  Rakning C-19 a její využívání během pobytu v zemi.

Od 1. 7. je testování zpoplatněno částkou 11 000 ISK při platbě za test na místě, příp. 9 000 ISK při platbě předem během před-registrace (viz on-line formulář výše). Výsledek testu je testované osobě zasílán elektronicky do 24h. Do té doby nemusí daná osoba pobývat v karanténě a může odcestovat na místo uvedené v předem vyplněném on-line formuláři. V případě pozitivního nálezu je nakažená osoba kontaktována telefonicky a vyzvána k opakování testu za účelem potvrzení pozitivního výsledku. Více informací lze nalézt na webových stránkách islandské vlády.
 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Informace k šíření koronaviru a onemocnění Covid-19 na Islandu a opatření s tím spojených jsou pro veřejnost publikována a aktualizována na webových stránkách Islandské vlády,
jmenovitě Ministerstva zdravotnictví​ a na speciálně zřízených webových stránkách pro účely informování o epidemii COVID-19 na Islandu

 

Válido:

a partir de 2.12.2020

Fuente

Italia 1 detalle

Platnost informací od 14.12.2020

Pozor!!! Zpřísnění podmínek pro příjezdy ze zahraničí do Itálie. Od 10. 12. platí pro cestující z ČR a většiny evropských států (státy kategorie C) povinnost zajistit si před vstupem do Itálie negativní Covid-test (výtěrem z nosohltanu)  ne starší než 48 hodin, pokud se chtějí vyhnout karanténě. Od 21.12. do 6.1. bude pro všechny osoby vstupující do Itálie ze států kategorie C zavedena povinná čtrnáctidenní karanténa (s výjimkami). Karanténa bude povinná i po 6.1.2021 za předpokladu, že cestující pobýval v jedné ze zemí kategorie C v období od 21.12. do 6.1. jeden či více dnů. Omezení pohybu mezi regiony i noční zákaz vycházení (22h-05h) platí i o vánočních svátcích a svátcích nového roku (viz kapitola Opatření). Další podrobnosti a výjimky níže v textu.
 

Pro vstup do Itálie z České republiky je od 10.12. požadován negativní test (výtěr) na Covid ne starší 48 hodin. Změny, detaily a postupy viz článek /prijezdy_do_italie.html

Všichni občané přijíždějící z ČR, s testem či bez, jsou povinni se ihned po příjezdu nahlásit na Oddělení prevence příslušného zdravotnického zařízení (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria - návod: do google zadejte "ASL dipartimento prevenzione a místo pobytu")
 

Uvnitř Itálie platí různý stupeň omezení pohybu dle regionů - aktualizováno 6.12.:

Červená zóna = výrazné omezení vycházení - aktuálně žádný region. Pro opuštění domova musí být prokazatelné důvody a čestné prohlášení (práce, zdraví, nezbytné důvody).

Oranžová zóna = omezení pohybu -AbruzzoKampánie, Autonomní provincie Bolzano, ToskánskoValle d'Aosta (AbruzzoCampania, Provincia Autonoma di Bolzano, Toscana, Valle d’Aosta). Zde platí omezení pohybu mezi obcemi (zákaz opustit obci krom prokazatelných závažných důvodů) a uzavření pohostinství. 


Žlutá zóna - Lombardie, Piemont, Basilicata, Kalábrie, Emilia Romagna, Furlansko Julské Benátsko, Lazio, Ligurie, Marky, Molise, Autonomní provincie Trento, Apůlie, Sardinie, Sicílie, Umbrie, Benátsko (Lombardia, Piemonte, Basilicata, Calabria, Emilia Romagna,  Friuli Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Marche, Molise, Provincia autonoma di Trento, Puglia, Sardegna, Sicilia, Umbria, Veneto). Zde platí např. celonárodní omezení nočního vycházení (22-05) nebo zkrácená doba provozu restaurací (do 18.00h).

Aktuální rozdělení regionů na červené, oranžové a žluté v gesci Ministerstva zdravotnictví Itálie rovněž naleznete na konci stránky tohoto odkazu: 

http://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?lingua=italiano&id=5351&area=nuovoCoronavirus&menu=vuoto


 

Všichni cestující do Itálie musí vyplnit čestné prohlášení, viz odkaz MZV IT:

https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html

Formulář - čestné prohlášení

 

Na co si dát pozor? 

Roušky je povinno používat všude (uvnitř i vně). Nedodržení  je pokutováno (400-1000 €). Restaurace, bary, hospody, bistra, zmrzlinárny i cukrárny jsou otevřeny pouze do 18:00.  Pozor:  celonárodní zákaz večerního vycházení od 22h-05h a další restriktivní opatření - více informací zde a v kapitole 4.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

S účinností od 9. 11. 2020 MZV ČR doporučuje cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci ve světě, z důvodů výrazných komplikací v dopravě a rozsáhlých restriktivních opatření zaváděných jednotlivými státy pro vstup na svá území.

K podmínkám vycestování z České republiky prosíme konzultujte zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/cestujeme_covid19.html


2. VSTUP NA ÚZEMÍ ITÁLIE A TRANSIT

Upozorňujeme, že pro cestující z ČR od 8.10.2020 platí povinnost prokázat se testem.  V rizikových regionech Itálie dochází k výraznému omezení pohybu osob.

Povinné testy (výtěr z nosohltanu) platí pro všechny přijíždějící z České Republiky, Belgie, Francie, Španělska, Velké Británie a Severního Irska, Nizozemska (státy kategorie C na italském seznamu zemí). Do obdržení negativního výsledku testu či do jeho odběru, je nařízena karanténa-domácí izolace. Testy mohou mít turisté a vracející se Italové už ze zemí příjezdu ne starší 72 hodin, nebo jim mají být vykonány testy výtěrem na letištích (výsledky do půl hodiny) nebo se mají nahlásit příslušnému zdravotnímu středisku a vyčkat v domácí izolaci odebrání testu v následujících 48 hodinách.

Pokud nejsou testy na letištích, v přístavech či hranicích k dispozici: Cestující se musí nahlásit příslušné ASL (zdravotní středisko) a objednat si test (přes drive in - autem dojede na odběr testu, pokud nemůže autem, řeší svou situaci přímo s ASL) a do obdržení výsledků je v domácí izolaci (2-3 dny). V praxi jsou lhůty výrazně delší, proto doporučujeme přijet již s vykonaným negativním testem.

S účinností od 10. 12. pro cestující z ČR a většiny evropských států (je rozšířen seznam zemí v kategorii C) platí povinnost zajistit si před vstupem do Itálie negativní Covid-test (molekulární či antigenní, výtěrem z nosohltanu)  ne starší než 48 hodin, pokud se chtějí vyhnout karanténě. 

Počínaje 10. prosincem 2020 se v italském seznamu zemí C nachází: Rakousko, Belgie, Bulharsko, Kypr, Chorvatsko, Dánsko (včetně Faerských ostrovů a Grónska), Estonsko, Finsko, Francie (včetně Guadeloupe, Martiniku, Guyany, Réunion, Mayotte a kromě jiných území nacházejících se mimo evropský kontinent), Německo, Řecko, Irsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko (s výjimkou území mimo evropský kontinent), Polsko, Portugalsko (včetně Azor a Madeiry), Česká republika, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko (včetně území na africkém kontinentu), Švédsko, Maďarsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska (včetně Normanských ostrovů, ostrova Man, Gibraltaru a britských základen na ostrově Kypr a kromě území mimo evropský kontinent pro za které odpovídá Království za mezinárodní vztahy), Island, Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Andorra, Monacké knížectví.

Ještě přísnější pravidla začnou platit od 21. 12. do 6. 1., kdy bude zavedena povinnost čtrnáctidenní karantény pro všechny cestující, vstupující na italské území z některého státu C. Výjimky z karantény jsou připuštěny v případě nezbytnosti u důvodů, jejichž výčet obsahuje ustanovení čl. 6 odst. 1 nařízení z 3. prosince 2020 (například práce, zdraví, studium, či absolutní urgence).  Ustanovení o povinné karanténě i výjimkách se budou vztahovat i na období po 6.1. 2021 (nejméně do 15.1.) v případech, kdy bude chtít do Itálie vstoupit osoba, která pobývala v jedné ze zemí kategorie C v období od 21.12. do 6.1. jeden či více dnů. Shodné platí i tehdy, pokud se jednalo o pouhý (minimálně jednodenní) tranzit přes některý z těchto států.  

Podrobné rozdělení zemí, výjimky a další informace na stránkách italského ministerstva: https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html   Zde naleznete rovněž formulář k vyplnění, jenž Itálie při vstupu vyžaduje. Seznam rozdělení zemí je důležitý zejména pokud jste před příjezdem do Itálie byli v posledních 14 dnech v některé ze zemí kategorií C,D a E.

Pro usnadnění uvádíme stručný výčet výjimek zde:

Vstup a tranzit Itálií bez povinnosti karantény a testu Covid-19 je umožněn v následujících případech těm, kteří nevykazují žádný ze symptomů nákazy virem COVID-19:

 1. vstup do Itálie z prokazatelně nezbytných důvodů (práce, zdraví, urgentní záležitost) s pobytem do 120 hodin
 2. průjezd Itálií do 36 hodin ve vlastním voze (z důvodu izolace od ostatních)
 3. zdravotnický personál z pracovních důvodů
 4. přeshraniční pracovníci
 5. zaměstnanci společností a institucí, které mají sídlo či pobočku v Itálii, pro prokazatelně nezbytné cesty do zahraničí, které nepřekročí 120 hodin
 6. zaměstnanci zastupitelských úřadů a mezinárodních organizací a EU, vojenský personál
 7. žáci a studenti, kteří dojíždějí minimálně jednou týdně na studia v jiném státě než je stát jejich obvyklého bydliště
 8. posádky dopravních a přepravních prostředků 
 9. cestující z tzv. Covid-testovaných letů

 

Ministerstvo zdravotnictví Itálie nás informovalo, že povinnost testů není limitována věkem (tzn. zahrnuje i malé děti).

 

TRANSIT: Ve světle nových opatření je v transitu přes červenou a oranžovou zónu je nutno prokázat účel a nezbytnost cesty. 

Transit přes Itálii byl dosud povolen bez testu vlastním vozidlem pokud tento nepřesáhne 36 hodin. Pokud transitujete přes letiště, nesmíte opustit transitní prostor. Pokud se přes Itálii nevracíte do ČR, kde máte trvalé bydliště, doporučujeme, abyste si s sebou vzali potvrzení k destinaci do třetí země (jedete-li do třetí země např. Slovinska za prací, za turistikou, prokažte se doklady o ubytování atp.).

 

3. DOPRAVA 

Letecká doprava již funguje na komerční bázi. Vzhledem k šíření viru je nutno počítat s jejím postupným omezováním z důvodu nerentability.

Veřejná doprava je funkční, je nutno dodržovat sanitárně bezpečnostní protokoly proti šíření viru, tj. nošení roušek, rukavic a dodržování vzdálenosti minimálně 1 metru, sezení pouze na vyhrazených místech.

 

4. OPATŘENÍ

V Itálii stále platí vyhlášení nouzového stavu z důvodu pandemie koronaviru (nouzový stav je vyhlášen do 31. ledna 2021 - toto datum neznamená, že aktuální omezení a přerušení služeb či činností má stejnou délku platnosti). 

K novým opatřením a omezením vycházení v určitých regionech:

1. V červené zóně je zaveden lockdownobčané se nesmí až na nezbytné důvody (zaměstnání, škola, zdravotní a jiné důvody) v místě volně pohybovat. Uzavřeny jsou ekonomické aktivity, mimo provozy nezbytně nutné (potraviny, lékárny, kadeřnictví). Za podmínky dodržení fyzických rozestupů je umožněno doprovázet děti do školních zařízení a na sportovní aktivity v místě bydliště. 

2.  V oranžové zóně je zakázán pohyb mimo obec bydliště veřejnými i soukromými dopravními prostředky a občané nesmí opustit tuto zónu. V nezbytných případech opět platí výjimky. Uzavřeny jsou bary, restaurace a cukrárny, ale zůstává možnost donáškové služby.

3Ve žluté zóně - s nekritickým výskytem onemocnění - platí celonárodní úprava.

Na celém území Itálie platí zákaz vycházení od 22:00 do 05:00. Výjimky jsou připuštěny jen z prokazatelných důvodů (práce, studium, zdraví a situace nouze), přičemž je nutné současně vyplnit i písemné čestné prohlášení. 

Nákupní centra jsou o svátcích uzavřena (s výjimkou prodeje novin a tabáku, léků a hygienických potřeb). Rovněž  jsou uzavřena muzea a výstavní prostory. Až na nezbytně nutné cesty (práce, studium, jiné nezbytné důvody) se nedoporučuje cestovat ani soukromými, ani veřejnými dopravními prostředky.  

Nové nařízení předsedy vlády stanoví opatření i pro období vánočních svátků a začátku roku 2021. Platí celoitalský zákaz nočního vycházení, a to od 22:00 do 5:00 ráno (na Nový rok prodloužený do 7:00) Od 21. prosince do 6. ledna je  zakázáno cestovat mezi regiony, výjimky jsou umožněny pouze v případech návratu do místa bydliště nebo z nezbytně nutných důvodů (práce, zdravotní motivy nebo naléhavá urgentní situace). Ještě přísnější zákaz platí 25. prosince, 26. prosince a 1. ledna,  kdy nelze vycestovat ani mimo obec pobytu (opět se shodnými výjimkami)Lyžařská centra zůstanou  do 6. ledna uzavřena (pozor ale na případy povinné karantény i po 6.1.2020, viz výše).  Mše budou 24.12. i 25.12. probíhat, ovšem za předpokladu dodržení zákazu nočního vycházení.  

Obecně: nošení roušek zavedeno po celé Itálii všude, i venku (výjimky platí pro děti mladší 6 let, sportovní aktivity nekontaktního typu a osoby, které ze zdravotních důvodů nemohou roušky nosit),  v opačném případě hrozí pokuty od 400-1000 Eur. Nově je důrazně doporučeno nosit roušky i v obytných prostorách při přítomnosti nespolužijících osob. Restaurace, bary, hospody a cukrárny  jsou otevřeny pouze do 18:00. U jednoho stolu mohou sedět nejvíce 4 osoby (pokud se nejedná o spolubydlící). Zakázáno je shlukování se před bary apod.Zakázány jsou venkovní oslavy. Ulice a náměstí, na kterých dochází ke shromažďování osob, je možné uzavřít od 21:00 pro veřejnost. Uzavřena jsou wellness centra, lázeňská zařízení, lyžařská centra apod. - mohou platit regionální výjimky - doporučujeme ověřit u provozovatele služeb. Nákupní centra jsou od 4. 12. do 15. 1. o svátcích uzavřena (bude připuštěn pouze prodej novin a tabáku, léků a obchodů s hygienickými potřebami). Uzavřena jsou i muzea a výstavní prostory. 

Pozor:  platí celonárodní zákaz večerního vycházení od 22h-05h. Venkovní pohyb je v těchto hodinách umožněn pouze v prokazatelně odůvodněných případech (například návrat z/do zaměstnání či naléhavá zdravotní situace), přičemž je nutné předložit prohlášení se zdůvodněním (autocertificazione).  V Lombardii platí i celodenní zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Za porušení příslušných regionálních nařízení lze uložit pokutu ve výši 400 až 3000 euro.

Formulář Autocertificazione (PDF, 627 KB)

 

Doporučujeme, aby turisté průběžně sledovali cestovní doporučení MZV ČR a řídili se jimi. Při plánování cesty do zahraničí je nutné si uvědomit, že stav globální pandemie nadále trvá a že pro pobyt v zahraničí je nutno počítat s možnými komplikacemi (např. nucenou dvoutýdenní karanténou v případě kontaktu s nakaženou osobou, nucenou izolací nebo i hospitalizací v případě onemocnění, která může trvat i déle, nutností zajistit dopravu do ČR v náhradním termínu) a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, situaci odpovídajícím cestovním pojištěním nebo vlastními finančními prostředky.

Občan, který se setká s osobou nakaženou, nebo má sám podezření na nákazu (teploty, dýchací potíže) informuje orgány na číslech 112, 118 nebo 1500, kde obdrží další pokyny. Pravděpodobně bude muset zůstat v domácí izolaci s tím, že jeho zdravotní stav bude italskými zdravotními složkami průběžně monitorován. Pokud by se mu přitížilo a bude nutná hospitalizace, tj. nemocniční léčba, tato bude hrazena v rámci evropského pojištění. Pobyt v tzv. domácí izolaci v Itálii (a na hotelech) si občan hradí sám.

Evropský průkaz zdravotního pojištění by měl krýt náklady na akutní zdravotní péči, nikoliv však nutně všechny náklady s případnou léčbou spojené. Důrazně se proto českým cestovatelům doporučuje uzavření takového cestovního pojištění, které by krylo všechny případné náklady s onemocněním Covid-19 spojené (prodloužení pobytu v případě onemocnění nebo karantény, náhradní doprava do ČR, repatriace do ČR v případě vážného zdravotního stavu nebo úmrtí), a také aby byli zajištěni dostatečnými vlastními finančními prostředky.

Upozorňujeme rovněž na komplikace, které mohou vyplynout z jazykové bariéry a izolace, kterou onemocnění Covid-19 vyžaduje.

Odkaz na výčet karanténních opatření:https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/strucny_prehled_sanitarne_bezpecnostnich.html

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zahraničních věcí Itálie, časté otázky, v jazyce anglickém:

https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html

odkaz na Civilní ochranu - počty nakažených http://opendatadpc.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/dae18c330e8e4093bb090ab0aa2b4892

Odkaz na ministerstvo zdravotnictví: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

Odkaz na nové dekrety premiéra a přílohy: http://www.governo.it/node/15850

 

6. VSTUP NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY

S účinností od 9. 11. je Itálie vyřazena ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy, pro přijíždějící z Itálie (pokud zde pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech) do ČR tak je mimo jiné zavedena povinnost vyplnit před cestou příjezdový formulář, kontaktovat krajskou hygienickou stanici a absolvovat PCR test na Covid19 nebo se podrobit karanténním opatřením.

Více informací naleznete v článku Příjezdy z Itálie do ČR.

Válido:

a partir de 14.12.2020

Fuente

Letonia 2 detalle

Platnost informací od 10.11..2020

!! UPOZORNĚNÍ - Česká republika je stále zařazena do "červeného" seznamu zemí, tj. pro cestovatele z ČR platí povinnost nastoupit domácí samoizolaci. Aktuální znění tohoto seznamu je na stránkách lotyšského Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (odkaz viz text) zveřejňováno vždy v pátek odpoledne.

Ke dni 9. 11. byl v Lotyšsku vyhlášen nouzový stav, zatím s platností jeden měsíc, tj. do 6. 12.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete v článku MZV ČR, který je průběžně aktualizován, včetně zohlednění ustanovení plynoucích z ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.

MZV ČR důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Vstup na území Lotyšska

Rozhodující je zařazení země, ze které cestujete nebo přes kterou tranzitujete, do barevně odlišených skupin podle epidemiologické situace, v tabulce vydávané Centrem pro prevenci a kontrolu nemocí Lotyšska. Je třeba vždy sledovat aktuální stav.

- Pokud cestujete přímo ze zemí v neutrální „šedé“ skupině, pak nemusíte zůstat v domácí samoizolaci. 

- Pokud cestujete (nebo tranzitujete) ze zemí zařazených do "červené" skupiny zemí, pak musíte po příjezdu do Lotyšska zůstat v 10-denní domácí samoizolaci (negativní PCR test není alternativou!).

Tabulka je pravidelně aktualizována, je nezbytné sledovat jak aktuální zařazení České republiky, tak zemí, přes které se dopravujete.  Tabulka online je zde  Informace Ministerstva zahraničí Lotyšska pro cestovatele zde

POZOR!! Od 12. 10. 2020 je před cestou do Lotyšska nutné se registrovat formou elektronického dotazníku (vyplňuje se jméno a příjmení, osobní identifikační číslo, tel. kontakt, skutečné místo, kde se bude osoba nacházet, státy, navštívené v posledních 14 dnech a některé další položky). Formulář musí vyplnit každý přijíždějící dospělý a taktéž je potřeba vyplnit formulář za nezletilé děti. Formulář nesmí být vyplňován dříve než 48 hodin před překročením lotyšských hranic. Po vyplnění formuláře obdržíte QR kód, který ukážete při kontrole na hranicích. Data vyplněná do formuláře budou uchovávána po dobu 30 dnů. Odkaz na formulář zde .

Tranzit

Tranzit v rámci schengenského prostoru není omezen - musí se však jednat o prostý průjezd zemí, tj. bez přenocování atd. Týká se překročení pozemních hranic soukromým automobilem, případně tranzitu v rámci mezinárodního letiště v Rize. I pro tranzitující cestovatele (včetně řidičů nákladní dopravy) je nutno před vstupem na území Lotyšska vyplnit elektronický dotazník - viz výše.

Upozorňujeme na Rozhodnutí vlády č. 360 (odst. 36 a dále) ze dne 9. 6. 2020, podle kterého jsou pro cizince uzavřeny vnější hranice (tj. hranice mezi Lotyšskem a Ruskou federací). Průjezd je umožněn pouze občanům EU, kteří se přes území Lotyšska vrací do země svého trvalého pobytu (v EU). Text Rozhodnutí vlády č. 360 v anglickém jazyce zde.

Užitečné informace o situaci ohledně COVID-19 v Lotyšsku najdete zde.

 

3. DOPRAVA

Po krátkodobém obnovení mezinárodní dopravy v letních měsících došlo s výrazným nárůstem počtu případů onemocnění COVID-19 od druhé poloviny srpna k opětovnému útlumu mezinárodní dopravy z a do Lotyšska. Znovu byly pozastaveny přímé spoje (letecké, autobusové i námořní) do zemí tzv. červené zóny, kde výskyt onemocnění přesahuje dvojnásobek průměru EU, ale i z některých dalších zemí.

Doporučujeme sledovat webové stránky konkrétních dopravců pro aktuální informace o dostupných spojích.

 

4. OPATŘENÍ

Se zavedením nouzového stavu k 9. 11.  přišla řada protiepidemických opatření. Užitečné a přehledné informace o situaci ohledně COVID-19 v Lotyšsku, včetně opatření zavedených v návaznosti na nouzový stav, najdete zde.

Karanténní a hygienická opatření upravuje Rozhodnutí vlády Lotyšské republiky č. 360 ze dne 9. 6. 2020 a jeho dodatky. Text Rozhodnutí je v anglickém jazyce zde.

Opatření týkající se vstupu na území Lotyšska – podrobněji viz výše bod 2.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Text Rozhodnutí vlády č. 360 ze dne 9. 6. 2020, které popisuje platná opatření – web Sbírka právních norem zde.

Užitečné informace o situaci ohledně COVID-19 v Lotyšsku – oficiální web vlády LR k problematice COVID-19 zde.

Informace Ministerstva zahraničí Lotyšska pro cestovatele – web MZV LR zde

Dalšími zdroji informací jsou webové stránky Ministerstva zdravotnictvíCentrum pro prevenci a kontrolu nemocí

Válido:

a partir de 10.11.2020

Fuente

Liechtenstein 1 detalle

Planost informací od 18.9.2020

Pravidla pro přicestování do Švýcarska a Lichtenštejnska se zpřísnila. Cestující z České republiky jsou po vstupu na švýcarské a lichtenštejnské území, pokud se uskutečnil po 14.09.2020, povinni nastoupit 10-denní karanténu. 

 

1. Koho se povinnost karantény týká

Osob, jež pobývaly v posledních 10 dnech před přicestováním do Švýcarska nebo Lichtenštejnska vněkteré tzv. rizikové zemi, mezi něž patří od 14.09.2020 i Česká republika. Aktuální seznam rizikových zemí lze kontrolovat na webu: bag.admin.ch

Povinnost neplatí pro osoby, které v posledních 10 dnech tranzitovaly přes nějaký rizikový stát a nacházely se na jeho území méně než 24 hodin.

 

2. Jaká je délka povinné karantény

Karanténa trvá 10 dní. Příp. předložení negativního testu nijak neovlivňuje povinnost nastoupit karanténu ani její 10-denní délku.

 

3. Existují výjimky z povinné karantény ?

Ano, např. pro osoby, přepravující zboží v rámci mezinárodní přepravy, pracující jako posádky prostředků mezinárodní osobní dopravy, nebo pro ty, kteří musí z pracovních nebo medicínských důvodů přicestovat do Švýcarska nebo Lichtenštejnska na taxativně vyjmenovanou dobu a jejichž cestu nelze odložit (nutno doložit).

Výjimky jsou stanoveny v čl. 4 odst. 1 nařízení švýcarské vlády (Lichtenštejnsko z něj vychází), které je neustále novelizováno, proto neuvádíme jejich plný výčet. Aktuální stav lze zkontrolovat zde (vpravo nahoře lze měnit jazykovou mutaci němčina/francouzština/italština/angličtina): admin.ch

Čl. 4 odst. 3 téhož nařízení umožňuje jednotlivým kantonálním zdravotním úřadům povolit ve výjimečných, odůvodněných případech na území daného kantonu další výjimky nebo ulehčení. Zmíněné oprávnění je třeba vnímat jako možnost, použitelnou jen ve skutečně výjimečných a odůvodněných případech. S případnými dotazy v tomto směru je třeba obracet se přímo na místně příslušný kantonální zdravotní úřad (jejich seznam a kontakty na ně lze nalézt v odkazu níže, je třeba rolovat na konec bodu). Velvyslanectví ČR v Bernu tyto výjimky nezprostředkovává a nemá možnost jejich udělení ovlivnit. bag.admin.ch

 

4. Lze přes Švýcarsko nebo Lichtenštejnsko i nadále tranzitovat ?

Ano, má-li tranzitující osoba úmysl i reálnou možnost bezprostředně pokračovat v cestě do další země. Tzn.: je povoleno tranzitovat přes švýcarská letiště, přejet osobním vozem přes území Švýcarska a Lichtenštejnska - např. při návratu z dovolené do ČR, nebo tranzitovat vlakem, autobusem a dalšími dopravními prostředky. 

 

5. Co je třeba udělat po vjezdu do Švýcarska nebo Lichtenštejnska z ČR nebo jiné rizikové země

Osoba, splňující kritéria, vymezená v bodě 1, je povinna svůj příjezd  do 2 dnů nahlásit místně příslušnému kantonálnímu úřadu. Seznam a kontakty lze nalézt v bodě 3.

 

6. Jak postupovat bezprostředně po přicestování do Švýcarska nebo Lichtenštejnska

 

a) Okamžitě se odebrat domů nebo do místa odpovídajícího ubytování (hotel, ubytovna atd.). Při cestě je třeba dodržovat odstup 1, 5 m od ostatních osob nebo si nasadit roušku, a pokud možno nepoužít hromadnou veřejnou dopravu.

b) Nahlásit přicestování do 2 dnů místně příslušnému kantonálnímu úřadu, viz bod 5, a řídit se  dále jeho pokyny.

c) Zdržovat se 10 dní doma nebo v místě odpovídajícího ubytování, vyhnout se kontaktům s jinými osobami (včetně osob ve společné domácnosti, jež v rizikové zemi nepobývaly) a řídit se obecnými návody, jak se chovat v karanténě, viz přílohy: llv.li

Anweisung zur Quarantäne (PDF, 182 kB, 03.08.2020)

 

7. Co hrozí při nesplnění ohlašovací povinnosti, zmíněné v bodě 5, a povinnosti nastoupit karanténu

Taková osoba se dopustí přestupku a hrozí jí finanční sankce do výše 10.000 CHF.

 

8. Závěrečné upozornění

Každý stát je suverénní v rozhodování o tom, komu a za jakých podmínek umožní vstup na své státní území. Ty se mohou lišit od českých. Každý cizinec, který hodlá přicestovat na švýcarské nebo lichtenštejnské území musí respektovat pravidla, stanovená švýcarskými a lichtenštejnskými úřady. Velvyslanectví ČR v Bernu nemá žádnou možnost je v tom ovlivnit.

Válido:

a partir de 18.9.2020

Fuente

Lituania 2 detalle

Platnost informací od 11.12.2020

Od 26. 10. 2020 platí pro vstup do Litevské republiky nová pravidla, od 7. 11. je zemi vyhlášena celostátní karanténa.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Souhrnná informace o podmínkách vycestování z ČR je k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ LITVY 

V souladu s doporučeními Rady Evropy vláda Litevské republiky schválila 21. 10. 2020 s platností od 26. 10. 2020 rozdělení států do čtyř skupin podle počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní, procenta pozitivních testů z testů provedených za 7 dní a kvantity testů (počtu testů na 100 tisíc obyvatel) za 7 dní. Seznam rozdělení států podle epidemiologického ohrožení má být zveřejňován každý pátek s platností od následujícího pondělí. Více informací lze nalézt v angličtině na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Litevské republiky.

Podle uvedených kritérií jsou státy rozdělené na tzv. zelené (počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je menší než 25 a podíl pozitivních testů je menší než 4%), žluté (počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je menší než 50 a podíl pozitivních testů je větší než 4% nebo počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je 25 - 150 a podíl pozitivních testů menší než 4%), červené (počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je větší než 50 a podíl pozitivních testů větší než 4% nebo počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je větší než 150) a šedé (nedostatečné údaje).

Cestovatelé z tzv. červených států musí při vstupu do Litvy buď předložit negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin nebo setrvat v Litvě v 10denní izolaci s možností provedení testu na koronavirus v místě (jako samoplátce) a v případě negativního výsledku ukončení izolace.

Každý cestující přijíždějící do Litvy prostředky hromadné přepravy se musí před odjezdem zaregistrovat na webových stránkách litevského Národního centra veřejného zdraví nebo Ministerstva zdravotnictví (jde o identický formulář) a obdržené potvrzení - tzv. QR kód – předložit při nástupu do letadla, trajektu, autobusu nebo vlaku.

Cestující přijíždějící do Litvy za účelem pobytu (neplatí pro tranzit) autem, se musí zaregistrovat na webových stránkách litevského Národního centra veřejného zdraví nebo Ministerstva zdravotnictví (jde o identický formulář) do 12 hodin od vstupu do země.

Tranzit přes Litvu je povolen, není třeba předkládat negativní test na koronavirus ani setrvávat v izolaci.   Pro tranzit neplatí podmínka registrace na webových stránkách Národního centra veřejného zdraví. Podmínkou je rychlý průjezd Litvou bez zbytečných zastávek a bez noclehu.

3. DOPRAVA

Průběžně se obnovují pravidelná mezinárodní letecká spojení z Vilnisu, Kaunasu a Palangy, aktuální přehled mezinárodních letů z/do Vilniusu můžete najít zde. Nadále funguje oboustranně trajekt Klajpeda (Litva) – Kiel (Německo). Přejezd litevsko-polských a litevsko-lotyšských hranic po silnici je možný přes všechny hraniční přechody.

4. OPATŘENÍ

Od 7. 11.  je v Litvě vyhlášena celostátní karanténa. Během tohoto období jsou činnosti v některých hospodářských odvětvích pozastaveny nebo omezeny, posílila se opatření na kontrolu infekce, práce a výuka jsou organizovány s co nejmenším počtem kontaktů:

 • na veřejnosti je povoleno shromažďovat se ve skupinách do 5 osob, s výjimkou členů rodiny, při zachování rozestupů mezi osobami nejméně 2 metry;

 • osoby starší 6 let musí nosit roušku s přikrytím úst a nosu všude;

 • stravovací zařízení nemohou obsluhovat návštěvníky na místě, ale musí zajistit výdej jídla s sebou nebo rozvoz jídla;

 • provoz ubytovacích zařízení není omezen;

 • jsou zakázány všechny komerční a nekomerční kulturní, zábavní a sportovní akce, s výjimkou významných sportovních utkání bez diváků a pohřbů s maximálně 10 účastníky;

 • provoz prodejen a servisních míst není pozastaven, musí však muset splňovat podmínku 10 metrů čtverečních na jednu osobu;

 • činnost a obsluha zákazníků ve státních a obecních institucích je organizována na dálku nebo částečně na dálku, s výjimkou případů, kdy musí být příslušné funkce vykonávány na pracovišti. Soukromému sektoru je doporučen stejný pracovní režim jako ve veřejném sektoru;

 • zdravotnická zařízení musí zajistit obsloužení pacientů. Po posouzení - osobní nebo vzdálenou formou - zdravotního stavu pacienta musí rodinný lékař nebo jiný zdravotnický pracovník zvolit způsob poskytnutí služby nejlépe vyhovující zájmům pacienta.

Setká-li se návštěvník z ČR během svého pobytu v Litvě s osobou nakaženou COVID-19 nebo v Litvě koronavirem onemocní nebo je pro něj karanténa povinná na základě podmínek vstupu do Litvy, platí následující:

- karanténu lze trávit v ubytovacím zařízení, izolace jinde se nevyžaduje;

- během karantény si cizinec hradí náklady na ubytování a stravu sám;

- v případě onemocnění hospitalizace není nutná, pokud se nemocný cítí dobře, o příp. hospitalizaci rozhodne lékař.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví Litevské republiky: www.sam.lrv.lt

Národní centrum veřejného zdraví (např. kontakty na odběrová testovací místa): www.nvsc.lrv.lt 

Válido:

a partir de 11.12.2020

Fuente

Luxemburgo 1 detalle

Platnost informací od 7.10.2020

V návaznosti na rozhodnutí vlády CZ o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území CZ ze dne 23.4.2020 níže naleznete aktuální informace týkající se možností cestování z/do LU a z/do CZ.

 

Aktuální podmínky cestování do Lucemburska

Aktuální podmínky cestování do Lucemburska

I) Vycestování z CZ

Prostředkem pro dopravu CZ/LU je osobní automobil (přes DE), od 1.7.  i letadlo.

Eventualitou je i využití individuálně sjednané, zpoplatněné komerční přepravy operátorů Umbrella Holiday a RegioJet (firemními mikrobusy pro menší skupinky cestovatelů).

Podrobné informace viz www.mvcr.cz a www.koronavirus.mzcr.cz).

II) Vstup na území/transit LU

1. Mohu do Lucemburského velkovévodství vstoupit bez udání důvodu? Ano, do země mohou čeští občané i nadále cestovat bez udání důvodu.

2. Potřebuji pro vstup do země negativní test na COVID-19? Ne.

3. Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky? Ne, při vstupu do země se negativním testem není třeba prokazovat. Všichni pasažéři při příletu do země nicméně mají možnost využít voucher na test zdarma (buď přímo na letišti, nebo v některé ze 3 akreditovaných laboratoří v zemi: BioNext, Ketterthill, Labortoires réunies). Testy mimo voucher jsou již pro ne-residenty zpoplatněny.

4. Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat? Občané CZ mohou v Lucembursku pobývat či Lucemburskem projíždět bez omezení.

5. Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky? Ano, do Lucemburska lze za prací nadále dojíždět.  Pro občany států, které k EU přistoupily 1. 5. 2004, otevřelo Lucembursko svůj pracovní trh bez omezení téhož dne. Občané CZ mají stejná práva, jaká mají v oblasti přístupu k zaměstnání občané ostatních členských států Unie, tj. nejsou povinni žádat o pracovní povolení, pouze se registrují u místního úřadu sociálního zabezpečení, Centre Commun de la Sécurité Sociale, www.secu.lu. Zaměstnávání občanů EU země neomezila ani během pandemie, trvá však doporučení využívat maximálně práce z domova/on-line.

5. Na co si dát pozor? Pokud se občan CZ během pobytu v LU dostane do intenzivního kontaktu s osobou COVID-19 nakaženou, musí ve svém ubytovacím zařízení na vlastní náklady setrvat v karanténě (5. den po kontaktu bude vyzván MZdr LU k absolvování testu: v případě negativního výsledku musí v ubytovacím zařízení v karanténě setrvat ještě 7 dní, v případě pozitivního výsledku, či odmítnutí testu, 10 dní).​ Pokud se na občanovi CZ během pobytu v LU projeví symptomy onemocnění či se onemocnění prokáže, musí  od prvních příznaků až do potvrzení či vyvrácení podezření přejít do auto-izolace, na základě telefonické konzultace či na pohotovosti) absolvovat lékařské vyšetření a dle doporučení lékaře absolvovat diagnostický test. V případě pozitivního výsledku bude muset ve svém ubytovacím zařízení na vlastní náklady v karanténě setrvat min. 10 dní (nedodržení karantény je přitom právně klasifikováno jako přečin/pokuta 500 eur). V těžkých případech bude cestovatel umístěn do nemocnice (náklady mu budou následně, na základě dohod o sociálním a zdravotním pojištění v EU, zpětně refundovány). Repatriace v daném případě nepřipadá v úvahu (auto-izolace předpokládá vyloučení pohybu mimo ubytovací zařízení), povolena může být jen ve zcela výjimečných případech, jen za předpokladu vysoce zabezpečeného převozu, na základě rozhodnutí MZdr LU. Umístění do nemocničního zařízení je od 24. 6. v případě, že jej MZDr vyžaduje, povinné (Zwanghospitalisierung, hospitalisation de manière forcée). Pokuty (za nedodržování přikázané karantény (7 dní) či izolace (10 dní)  či absenci nošení masek (ve veřejné dopravě či v pohybu v budovách, až do usednutí) a nedodržování social distancing  stouply na  25-500 eur (př. umisťování masek za zpětné zrcátko 49 eur).  Návštěvy v soukromí lze aktuálně pořádat pouze do 10 osob. V podnicích byly znásobeny kontroly a firmy, u nichž byl prokázán nedostatek sanitární disciplíny, budou bud na 3 měsíce zcela uzavřeny, nebo jim bude odebrána/zpětné vymáhána st. pomoc. Mobilní tracing-aplikace zavedena nebyla, LU (i ve spolupráci s okolními regiony) využívá analogové verze. 

III) Doprava v LU

Platí povinnost nošení masek.

IV) Sanitární opatření v LU

18. 3. 2020 vyhlásila a 24. 6. ukončila vláda v zemi krizový stav. Od 2. 7., resp. 20. 7., byla kvůli opětnému nárůstu infekce v populaci opět zpřísněna sanitární opatření. Po 1. fázi plošného testování byla 15. 9. 2020 (zatím do 3/2021) spuštěna 2. vlna testů. 

*****

Sanitární omezení vůči LU uplatňují :

(1) v EU: Belgie (osoby cestující z LU do BE musejí vyplnit dedikovaný formulář (Passenger Locator Formular) a absolvovat povinný test a karanténu; vyvázány jsou pouze osoby s prokazatelným bydlištěm v LU, cestující do BE na méně než 48h, a osoby s disponující „důvodem“ (a příslušným potvrzením): pendleři a studenti, plus případy hodné zvláštního zřetele/akutní zdravotní kauzy); Česká republika (pro pracovníky/studující, www.mzv.cz),  Dánsko, Estonsko,  Finsko, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo (osoby, které v LU stráví více než 72h se musejí v DE - s výjimkou přeshraničních pracovníků - prokazovat neg. testem ne starším 48h, či setrvat v karanténě, od 5. 10. je při cestách do Sárska a Porýní povolen malý pohraniční styk do 24 h bez omezení), Portugalsko (pro cesty na Madeiru a Azory), Rumunsko, Slovinsko a Slovensko; 

(2) mimo EU: Island, Norsko, Švýcarsko (pro osoby, které v LU strávily více než 24h platí 10 denní izolace, bez ohledu na příp. neg. test) a Velká Británie.

*****

Od 1. 7. (zatím do 31. 12. 2020) LU na doporučení EK povoluje vstup residentům, pendlerům a vysoce kvalifikovaných a sezonních pracovníkům, plus osobám, které mají závažný osobní důvod, z 11 třetích zemí (Austrálie, Číny, Gruzie, Japonska, Jižní Korey, Kanady, Nového Zélandu, Rwandy, Thajska, Tuniska a Uruguaye).

*****

Od 12. 8. musejí cestovatelé starší 11 let z 3. zemí mimo tento seznam před leteckou cestou do LU předkládat negativní text na COVID-19, ne starší 72h (rodinní příslušníci občanů EU, Andorry, Monaka, San Marina, Vatikánu a Velké Británie a zemí Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska s trvalým pobytem v těchto destinacích z povinnosti vyloučení). 

Od 15. 9. 2020 jsou nově povoleny krátkodobé pobyty občanů 3. zemí, kteří jsou:

 1. rodinnými příslušníky občanů EU (manželé/-ky či registrovaní partneři) a jejich přímými potomky mladšími 21 let;
 2. rodinnými příslušníky občanů třetích zemí s trvalým pobytem v LU (manžel/-ka či registrovaný partner) a jejich přímými potomky mladšími 18 let;
 3. životními partnery (druh/-žka) osob s trvalým pobytem v LU (v daném případě musejí však dotčené osoby na místním centrálním Úřadě pro pasy, víza a legalizace dlouhodobý vztah a společné aktivity doložit prostřednictvím cestovních dokladů, vstupních razítek z pasů či dokladů o společném trvalém bydlišti v zahraničí).

V) Odkazy na LU instituce

Viz přehled zde. 

Aktuální podmínky cestování z/do České republiky

Aktuální podmínky cestování z/do České republiky

Válido:

a partir de 7.10.2020

Fuente

Malta 2 detalle

Platnost informací od 8.12.2020

S účinností od 9. 11. 2020 MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest a cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci ve světě, z důvodů výrazných komplikací v dopravě a rozsáhlých restriktivních opatření zaváděných jednotlivými státy pro vstup na svá území. Cestující na Maltu musí před odletem vyplnit dva formuláře - viz níže.

 

Cestování na Maltu– otázky a odpovědi:

Mohu do země přicestovat bez udání důvodu? -

ano, ale POZOR ZMĚNA - od pátku 28.8. od 24.00h musí mít všichni cestující z
CR test PCR na Covid-19 ne starší než 72 hodin - viz odpovědi níže a kapitola Vstup.

 Od 1.7.2020 jsou na maltském letišti obnoveny některé lety, včetně letů do a z ČR.

Aktuální výčet zemí, s nimiž má Malta letecké spojení naleznete zde: https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx 

a zde: https://reopen.europa.eu/en

Je důležité, aby cestující na Maltu přijeli z jedné z těchto zemí uznaných jako "turistický koridor" (buď zde mají bydliště nebo zde pobývali minimálně 14 dní). Při cestě na Maltu osoby nesmí přestupovat přes transitní letiště jiných, než povolených zemí!

Pozor: Malta zavedla seznam zemí, ze kterých při cestě na Maltu, musíte mít negativní PCR test. Seznam bude aktualizován přibližně jednou týdně - od pátku 28.8. od 24h platí pro Českou republiku požadavek testu!

 

Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

POZOR ZMĚNA - od pátku 28.8. od 24.00h musí mít všichni cestující z České republiky test PCR na Covid-19 ne starší než 72 hodin. Test může být vykonán rovněž na letišti - výsledky by měly být k dispozici do hodiny. Do obdržení negativních výsledků bude nutno zůstat v domácí izolaci (hotel), při porušení izolace hrozí pokuta a trestní stíhání.

 

 Všichni cestující musí vyplnit následující dva formuláře -

Jeden se týká prohlášení, že cestující strávil posledních 14 dní v jedné z výše uvedených povolených zemí (pokud ne, má kontaktovat check-in letecké společnosti) a ve druhém formuláři uvede kontaktní údaje.

 

 1. the Public Health Travel Declaration Form: https://mia-prod-s3-cdn.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/06/Public-Health-Travel-Declaration-Form-2020.pdf
 2. the Passenger Locator Form: https://mia-prod-s3-cdn.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/06/Public-Health-Passenger-Locator-Form.pdf

 

Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?

Podmínky jsou stejné jako v členských státech EU.

Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky?

Ano. Podmínky jsou stejné jako v jiných členských státech EU.

Jaké jsou podmínky pro návrat osoby s českým občanstvím do ČR, která má ale bydliště na Maltě?

Od 15.6. je Malta zařazena do zemí s nízkým rizikem nákazy, nemusí se tudíž po příjezdu do ČR prokazovat negativním testem na Covid-19. 

Občané ČR, kteří v zemích s vysokým rizikem (červená barva) nebo neoznačených na Semaforu Ministerstva zdravotnictví ČR pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech, jsou povinni se bezprostředně po vstupu do ČR nahlásit krajské hygienické stanici a bezodkladně se na své náklady podrobit RT-PCR testu až na výjimky stanovené ochranným opatřením (např. mezinárodní doprava).

Na co si mám dát pozor?

Platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup minimálně 2 metry, pravidelná hygiena rukou, povinné použití roušky v uzavřených prostorách a ve veřejných dopravních prostředcích. Dbát pokynů místních úřadů.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Od 15. června 2020 se uvolňují překážky volného pohybu osob na většině území EU.

S platností od 15. června 2020 Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest do států EU a schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (označených zeleně a oranžově).

S účinností od 15. června 2020 00:00 hod nebudou muset občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR při návratu z členských států EU a dalších států schengenského prostoru s nízkým rizikem (zelená barva) a středním rizikem (oranžová barva) nákazy onemocnění COVID-19 absolvovat test ani karanténu. Nutnost absolvovat test nebo karanténu nebude platit při vstupu do ČR ani pro občany ČR a jejich rodinné příslušníky, kteří mají bydliště v členských státech EU a dalších státech schengenského prostoru s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19.

Při návratu ze států s vysokým rizikem (červená barva) nákazy onemocnění COVID-19 a ze zemí, které na Semaforu Ministerstva zdravotnictví nejsou označeny žádnou barvou) platí až na výjimky stanovené v ochranném opatření při vstupu do ČR nutnost absolvování testu nebo karantény. Znamená to, že občané ČR, kteří v těchto zemích pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech, jsou povinni se bezprostředně po vstupu do ČR nahlásit krajské hygiencké stanici a bezodkladně se na své náklady podrobit RT-PCR testu až na výjimky stanovené ochranným opatřením (např. mezinárodní doprava).

Ministerstvo zdravotnictví bude vyhodnocovat jednou týdně data ECDC a na jejich základě se bude zařazení zemí dle vývoje tamní epidemiologické situace měnit na webu koronavirus.mzcr.cz


Podrobnosti ke vstupu/tranzitu na/přes území ČR najdete na stránce Ministerstva vnitra ČR .

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ MALTY

 

POZOR ZMĚNA - od pátku 28.8. od 24.00h musí mít všichni cestující z České republiky test PCR na Covid-19 ne starší než 72 hodin. Test může být vykonán rovněž na letišti - výsledky by měly být k dispozici do hodiny. Do obdržení negativních výsledků bude nutno zůstat v domácí izolaci (hotel), při porušení izolace hrozí pokuta a trestní stíhání. 

Cestující by negativní výsledek testu měli ukázat před vstupem do letadla. Pokud cestující z těchto zemí a oblastí test nebudou mít, budou jej muset absolvovat po příletu nebo se budou muset podrobit 14-denní karanténě.

Od pátku 21.8. od 24.00h Malta zavedla povinné PCR testy ne starší 72 hodin pro cestující z Rumunska a Španělska (pro přijíždějící z Barcelony, Girony (Gerony) a Madridu), Francie, Tuniska.

Pokud cestující přijíždí ze zemí označených Maltou jako bezpečné (od 28.8. se netýká ČR), ale bude jim naměřena teplota, budou podrobeni testu.

Informace vlády MT: https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx

https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx 

Je důležité, aby cestující na Maltu přijeli z jedné z těchto zemí uznaných jako "turistický koridor" (buď zde mají bydliště nebo zde pobývali minimálně 14 dní). Při cestě na Maltu osoby nesmí přestupovat přes transitní letiště jiných, než povolených zemí!

 

Doporučujeme vždy konzultovat maltskou stranou aktualizovaný seznam zemí:

Aktuální výčet zemí naleznete zde: https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx 

a zde: https://reopen.europa.eu/en

 

Všichni cestující musí vyplnit 2 foruuláře:

 

 1. the Public Health Travel Declaration Form: https://mia-prod-s3-cdn.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/06/Public-Health-Travel-Declaration-Form-2020.pdf
 2. the Passenger Locator Form: https://mia-prod-s3-cdn.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/06/Public-Health-Passenger-Locator-Form.pdf

 

 

3. DOPRAVA

1. července došlo k otevření maltského mezinárodního letiště pro 22 destinací:  Německo, Rakousko, Itálie, Francie, Španělsko, Polsko, Kypr, Švýcarsko, Island, Slovensko, Norsko, Dánsko, Maďarsko, Finsko, Irsko. Litva, Lotyšsko, Estonsko, Lucembursko, Česká republika, Řecko, Chorvatsko.   Mezinárodní letiště Malta zveřejnilo informace k cestování na Maltu a bezpečnostní opatření na letišti

Aktuální výčet zemí, pro jejichž cestovatele je povolen vstup: https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx 

a zde: https://reopen.europa.eu/en

Doprava po ostrově a mezi ostrovy je funkční, veřejná i taxislužby za dodržení hygienicko-sanitárních předpisů.

 

4. OPATŘENÍ PLATNÁ NA ÚZEMÍ MALTY

Po obnovení cestování na Maltu doporučujeme, aby turisté průběžně sledovali cestovní doporučení MZV ČR a řídili se jimi. Při plánování cesty do zahraničí je nutné si uvědomit, že stav globální pandemie nadále trvá a že pro pobyt v zahraničí je nutno počítat s možnými komplikacemi (např. nucenou dvoutýdenní karanténou v případě kontaktu s nakaženou osobou, nucenou izolací nebo i hospitalizací v případě onemocnění, která může trvat i déle, nutností zajistit dopravu do ČR v náhradním termínu) a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, situaci odpovídajícím cestovním pojištěním nebo vlastními finančními prostředky.

Občan, který se setká s osobou nakaženou, nebo má sám podezření na nákazu (teploty, dýchací potíže) má informovat orgány tzv. Covid Helpline na čísle 111 nebo mailem na covid19health@gov.mt, kde obdrží další pokyny. Malta zatím nezveřejnila pravidla pro turisty, kteří by se během pobytu mohli setkat s nákazou. Pravděpodobně bude  vyzván k  domácí izolaci s tím, že jeho zdravotní stav bude maltskými zdravotními složkami průběžně monitorován. Pokud by se mu přitížilo a bude nutná hospitalizace, tj. nemocniční léčba, tato bude hrazena v rámci evropského pojištění. Pobyt v tzv. domácí izolaci (i na hotelech) si občan hradí sám.

Evropský průkaz zdravotního pojištění by měl krýt náklady na akutní zdravotní péči, nikoliv však nutně všechny náklady s případnou léčbou spojené. Důrazně se proto českým cestovatelům doporučuje uzavření takového cestovního pojištění, které by krylo všechny případné náklady s onemocněním Covid-19 spojené (prodloužení pobytu v případě onemocnění nebo karantény, náhradní doprava do ČR, repatriace do ČR v případě vážného zdravotního stavu nebo úmrtí), a také aby byli zajištěni dostatečnými vlastními finančními prostředky.

Upozorňujeme rovněž na komplikace, které mohou vyplynout z jazykové bariéry a izolace, kterou onemocnění Covid-19 vyžaduje.

Nošení ochranných roušek zůstává povinné v uzavřených prostorách (obchody, veřejná doprava, úřady apod.). Nadále nejsou povolena veřejná shromáždění. Zatím není povolen kontaktní sport.


 

Stručný přehled sanitárně zdravotních opatření na Maltě: https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/strucny_prehled_sanitarne_bezpecnostnich_1.html

Informace ke karanténě na stránkách MZdr https://deputyprimeminister.gov.mt/en/Pages/health.aspx
Pro informace ohledně karantény lze využít email na adresu quarantine.covid19@gov.mt​.​
 

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Statistika vývoje viz. https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/Pages/Novel-coronavirus.aspx

Ministerstvo zahraničí Malty https://foreignandeu.gov.mt/en/Government/Pages/COVID-19-Info.aspx

Úřad vlády a opatření:  https://covid19malta.info

 

6. VSTUP NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY

Malta je pro ČR od 7.12. v oranžové kategorii zemí.  Čeští cestující mohou do ČR přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Příjezdový formulář a negativní PCR test budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v ČR předložit cizinci, kteří přijíždějí z Malty do ČR za prací či studiem.

Více informací naleznete v článku Příjezdy z Itálie a Malty do ČR.

 

Veškeré podrobné informace o podmínkách vstupu do ČR najdete na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví či ministerstva vnitra.

Válido:

a partir de 8.12.2020

Fuente

Montenegro 2 detalle

Platnost informací od: 6.11.2020

Černá Hora otevřela své hranice občanům více jak 100 zemí světa. Mimo jiné také občanům České republiky. Rozhodujícím kritériem pro každou zemi je její zařazení na tzv. zelený seznam států, ze kterých lze do Černé Hory vstoupit a pobývat v ní, bez jakýchkoli omezení. Institut pro veřejné zdraví Černé Hory tento seznam průběžně aktualizuje a upravuje. Osoby přijíždějící ze zemí uvedených na zeleném seznamu (tedy i z České republiky) se nemusí prokazovat na hranicích Černé Hory negativním PCR testem na Covid-19, ani nemusí podstoupit dvoutýdenní karanténu.

Česká republika s platností od 9. listopadu 2020 zavedla pro občany České republiky, kteří se vracejí z Černé Hory, povinnost vyplnit před návratem do Česka příjezdový formulář (viz níže) a absolvovat PCR test na Covid-19 na území České republiky, příp. v jiném ze států EU.

1. Vycestování z České republiky: Informace o podmínkách vycestování z České republiky naleznete zde .

 

2. Vstup na území Černé Hory: Občané České republiky mohou vstoupit na území Černé Hory a pobývat zde bez jakýchkoliv omezení (výjimky viz níže). Občané České republiky se nemusí po vstupu na černohorské území prokazovat negativním PCR testem na Covid-19 a ani nemusí podstoupit dvoutýdenní karanténu. 

Aktualizace informací 6. a 9.  listopadu 2020: 

Občané České republiky mohou na území Černé Hory vstoupit z Chorvatska, pro tranzit přes území Bosny a Hercegoviny je vyhrazen hraniční přechod Neum 1 - Neum 2 (cca 6 km). Dle sdělení úřadů Bosny a Hercegoviny se občané České republiky musí při vstupu na území Bosny a Hercegoviny prokázat cestovním pasem (ne pouze občanským průkazem). Přes území Bosny a Hercegoviny smí občané České republiky pouze projet/tranzitovat. 

V případě cestování českých občanů do Černé Hory přes Chorvatsko se rovněž nabízí možnost využití chorvatského trajektu Ploče - Trpanj (Pelješac), čímž se občané vyhnou vstupu na území Bosny a Hercegoviny. Tato varianta je vhodná především pro občany České republiky, kteří nemají cestovní pas (pro tuto cestu jim postačí, aby se prokazovali pouze platným občanským průkazem). 

Občané České republiky mohou vstoupit na území Černé Hory také ze Srbska, aniž by se museli prokazovat negativním testem na Covid-19 - to ale pouze v případě, pokud prokáží při vstupu na černohorské území (razítky v cestovním pase, případně potvrzením vydaným srbskými orgány při vstupu/výstupu do/ze Srbska), že přes území Srbska bez prodlev jen tranzitovali - tj. že ve stejný den vstoupili a stejný den jej opouští.

Pokud občan České republiky před vstupem do Černé Hory na území Srbska pobýval, tj. strávil např. jednu noc, či několik dnů, musí se dle rozhodnutí Institutu pro veřejné zdraví Černé Hory prokázat při vstupu na černohorské území buď negativním PCR testem na Covid-19, případně pozitivním (!) testem ELISA třídy IgG na protilátky, nebo negativním testem ELISA třídy IgM na protilátky (doklad o provedení testu nesmí být starší než 72 hodin).

(Doporučujeme občanům ČR, aby sledovali webové stránky velvyslanectví České republiky v Bělehradě, případně kontaktovali konzulární úsek velvyslanectví v Bělehradě, a ověřili si před cestou platné podmínky pro vstup na území Srbska, a to jak při cestě do Černé Hory, tak i při cestě z Černé Hory).  

V případě návratu občanů České republiky z Albánie přes území Černé Hory je možný pouze tranzit přes černohorské území - tj. průjezd bez prodlevy. Při překročení albánsko-černohorské hranice sdělí příslušník Pohraniční policie Černé Hory tranzitujícím osobám, kolik hodin mají na průjezd černohorským územím (dle plánovaného místa opuštění země, max.  se jedná o 9 hodin). 

V případě, pokud chtějí občané České republiky, kteří pobývali na území Albánie déle než 8 hodin, setrvat na území Černé Hory delší dobu (tj. netranzitovat), musí se při vstupu na černohorské území prokázat buď negativním PCR testem na Covid-19, případně pozitivním (!) testem ELISA třídy IgG na protilátky nebo negativním testem ELISA třídy IgM na protilátky (doklad o provedení testu nesmí být starší než 72 hodin).

Seznam zemí, ze kterých lze do Černé Hory volně cestovat, najdete na stránkách Institutu pro veřejné zdraví (Institut za javno zdravlje Crne Gore).  Seznam je průběžně aktualizován. 

 

3. Doprava na území Černé Hory: Na celém území Černé Hory - venku i v zastřešených prostorách, stejně tak i ve všech prostředcích veřejné dopravy platí povinnost nosit ochranou roušku a desinfikovat si ruce při vstupu i výstupu z dopravního prostředku. Děti mladší pěti let roušku nemusí mít.

Uzavřené hraniční přechody:

Vraćenovići (směr Nikšić - Bileća)

Vuča (směr Rožaje - Tutin)

Vstup na území Černé Hory z Bosny a Hercegoviny není umožněn přes hraniční přechod Šćepan Polje (směr Plužine - Foča).

Vstup na území Černé Hory z Bosny a Hercegoviny je umožněn přes hraniční přechod Metljka (směr Pljevlja - Čajniče), ale pouze mezi 7:00 a 19:00.

 

4. Karanténní opatření: Občané České republiky cestující do Černé Hory z České republiky se nemusí po vstupu na území Černé Hory prokázat negativním PCR testem na Covid-19 a ani nemusí podstoupit dvoutýdenní karanténu. 

Pokud občané České republiky vstupují na území Černé Hory z Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosova nebo Srbska, poté, co v uvedených zemích pobývali, a chtějí na černohorském území setrvat (tj. nechtějí pouze tranzitovat), musí se na hranicích prokázat negativním testem na Covid-19, který není starší, než 72 hodin (jedná se buď o test negativní PCR, negativni ELISA (IgM) nebo pozitivni ELISA (IgG)).  Povinnost prokázat se testem neplatí pro děti mladší 5 let.

Povinnost prokázat se negativním PCR testem na Covid-19, pozitivním (!) ELISA testem (IgG) nebo negativním testem ELISA (IgM) platí pro občany České republiky, kteří v 15 dnech před vstupem do Černé Hory pobývali na území Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severní Makedonie, Srbska, USA, Austrálie, Izraele, Libanonu, Singapuru nebo Seychel, i když v mezičase došlo k vycestování z těchto zemí. (Příklad: občan České republiky, který pobýval na území Izraele, odkud odletěl do České republiky, a po týdnu chce cestovat do Černé Hory, musí předložit při vstupu na černohorské území negativní test na Covid-19 nebo pozitivní ELISA (IgG) test, příp. negativní ELISA (IgM) test, který není starší, než 72 hodin).

Českým občanům, kteří pobývali (neplatí pro tranzit) v posledních 15 dnech před uvažovaným vstupem na černohorské území, ve státech, které nefigurují na tzv. zeleném nebo žlutém seznamu států, který je zveřejněn a aktualizován na webových stránkách Institutu pro veřejné zdraví (viz výše),  nebude vstup do Černé Hory umožněn. 

 

5. Více informací k současným opatřením v Černé Hoře a důležité kontakty lze nalézt zde .

 

6. Návrat do České republiky: Občané České republiky, kteří se vracejí z Černé Hory do Česka (po pobytu delším, než 12 hodin), mají s platností od pondělí 9. listopadu t.r. povinnost vyplnit příjezdový formulář http://www.prijezdovyformular.cz , pokud nenaplňují jednu z výjimek stanovených Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví . Vyplněním příjezdového formuláře tak občané splní oznamovací povinnost. Při vstupu na území České republiky musí být občané schopni předložit hraniční kontrole oznámení o vstupu do země (viz příjezdový formulář) a do 5 dnů od vstupu na území ČR se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Výsledek testu je pak nutné oznámit příslušné krajské hygienické stanici. Povinnost podrobit se na vlastní náklady RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 lze splnit také předložením negativního RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, který byl proveden ve členském státě EU a není starší než 72 hodin. Výjimku z testování mají i nadále osoby mladší 5 let.

Válido:

a partir de 6.11.2020

Fuente

Noruega 2 detalle

Platnost informací od 11.11.2020

Norská vláda zpřísnila s platností od 9. 11. 2020 kritéria pro vstup na území Norska pro státy EHP a schengenského prostoru, včetně České republiky. Každý z občanů přijíždějící ze zemí označených "na norském semaforu červeně" je povinen se prokázat na hranicích negativním PCR testem na covid-19, který není starší 72 dnů. Bez takového potvrzení může být vstup do země cestovateli odmítnut. Nastoupení do povinné desetidenní karantény není tímto novým opatřením dotčeno. Desetidenní karanténa je povinná.

 

Norsko

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI PRO ČESKÉ CESTOVATELE

 •  Mohu do Norska přicestovat bez udání důvodu? 

S platností od 9. 11. 2020 je cestovatel z ČR při vstupu do země povinen prokázat se negativním PCR testem na covid-19 ne starším než 72 hodin. Současně je povinen po vstupu do země nastoupit desetidenní karanténu. Pokud nemá cestovatel v Norsku trvalou adresu nebo se neprokáže garancí zaměstnavatele či zákazníka o zajištěném ubytování, je povinen strávit dobu karantény v tzv. karanténních hotelech, kde bude opětovně testován. Z nutnosti předkládat negativní covid-test při vstupu do země jsou osvobozeny některé skupiny osob, např. norští rezidenti či pracovníci kritické infrastruktury.

 • Potřebuji pro vstup do země negativní test na COVID-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

Ano, s platností od prvních hodin pondělí 9. 11. 2020 je třeba se na hranicích prokázat negativním PCR testem na covid-19 ne starším než 72 hodin. Z důvodu nepředložení testu může být vstup do země cestovateli odmítnut. Povinnost následné desetidenní karantény tímto není dotčena. 

NOVĚ: Nemá-li cestovatel v zemi trvalou rezidenturu či jde-li o pracovníka, jehož zaměstnavatel není schopen garantovat vhodné ubytování (vlastní místnost) po dobu 10ti dnů (bez možnosti práce), musí karanténu absolvovat v tzv. karanténním hotelu. Tato povinnost se vztahuje nejen na turisty, ale i zahraniční rodinné příslušníky přijíždějící do Norska na návštěvu. Doklad o zaplaceném ubytování nebo prohlášení navštívené osoby, že cestovatele po dobu karantény ubytuje, již není relevantní. 

Koncept fungování karanténních hotelů v současné době norská administrativa vyjasňuje, ubytování by mělo být zajišťováno ve spolupráci státu s místními úřady.  Systém by měl fungovat tak, že informaci o ubytovacím zařízení by cestovatel měl obdržet při kontrole pohraniční policií. Cestovatel se na místo dopraví buď vlastním osobním vozem či prostředkem hromadné dopravy s použitím roušky. Náklady na pobyt by měly být rozděleny mezi osobu v karanténě, obec a příp. i zaměstnavatele dané osoby. Na schématu dělení nákladů se momentálně pracuje. Zvažuje se, že jednotlivcům bude obcí hrazeno 500 NOK/noc a zaměstnavatelům 1500 NOK/noc, zbytek ceny si bude hradit každý sám); během 10ti denního pobytu v karanténním hotelu by teritoriálně příslušná obec měla osobě v karanténě nabídnout minimálně 2x možnost nechat se testovat;    

Doposud platné pravidlo, že cestovatelé z České republiky po příjezdu do Norska byli povinni se prokázat cestovním dokladem a potvrzením o místě ubytování, kde po dobu deseti dnů karantény setrvají (potvrzení CK, hotelu) nebo podepsaným prohlášením navštívené osoby o poskytnutí ubytování, je novou úpravou ZRUŠENO. Karanténě podléhají i norští rezidenti vracející se z ČR.  Výjimka z karantény platí pro některé kategorie cestujících (např. řidiči dálkové přepravy). 

 • Jaké jsou podmínky průjezdu Norskem? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?

Průjezd Norskem je pro tranzitující občany zemí EU/EHP (vč. ČR) možný. Je však třeba respektovat pravidla vstupu do ostatních zemí (např. Finska). Vždy je tranzit možný za účelem návratu do své domovské země a také pro další osoby, na které se vztahují výjimky stanovené norskými úřady (viz níže). 

 • Mohu do Norska přijet za prací? Jaké jsou podmínky?

Ano, za prací lze přijet. Jedná se jak o dlouhodobé zaměstnání, tak o sezónní práce v zemědělství, rybářství. Pracovní pozice však již musí být předem domluvena. Není možné hledat práci až po vstupu do země. Hraniční kontrola posuzuje dle předložených dokumentů (pracovní smlouva, potvrzení zaměstnavatele apod.- dokumenty nejsou norskou stranou specifikovány), zda vstup do Norska umožní. Povinnost předložit PCR negativní test na covid-19 ani nastoupení do 10ti denní karantény tímto není dotčena.

 • Na co si mám dát pozor?

S platností od  pondělí 9. 11. 2020 (00:01 hodin) je cestovatel  přijíždějící z ČR nebo jiné země "označené červeně" povinen předložit negativní PCR covid-19 test a nastoupit do 10ti denní karantény. V zemi platí povinnost udržování metrového sociálního odstupu a dodržování zvýšených hygienických pravidel. V hromadné dopravě, v prostorách letiště a v uzavřených prostorách, kde není možné dodržet odstup 1 m platí povinnost používat roušku. V případě kontaktu s nakaženou osobou je třeba nastoupit domácí karanténu a při symptomech nemoci COVID-19 je nutná izolace. Dále je třeba počítat s tím, že jednotlivé regiony mohou uplatňovat další hygienicko-epidemiologická opatření. 

VSTUP NA ÚZEMÍ NORSKA A TRANZIT 

Vstup na území Norska pro cizince bez trvalého pobytu v zemi či bez speciálního důvodu pro pobyt v zemi byl omezen od 16.3.2020, kdy byly na všech norských hraničních přechodech posíleny kontroly.  S platností od 16. 8. byly kontroly na vstupu do země prodlouženy o dalších 60 dní. Po krátkém období od 15. 7., kdy norská vláda uvolnila restrikce pro vstup do země pro vybrané státy EHP a schengenského prostoru, včetně České republiky, došlo k postupnému zařazení všech zemí EU a EHP do tzv červené zóny.

Pro cestovatele z České republiky se při vstupu do země od 9. 11. 2020 uplatňuje povinnost prokázat se potvrzením o negativním PCR testu na covid-19. Potvrzení nesmí být starší než 72 hodin. Chybějící potvrzení je důvodem pro odmítnutí vstupu cestovatele do Norska. Předložení potvrzení o negativním testu nemá vliv na povinnost nastoupit do destidenní karantény. Nemá-li cestující v zemi trvalou rezidenturu či jde-li o pracovníka, jehož zaměstnavatel není schopen garantovat vhodné ubytování (vlastní místnost) po dobu 10ti dnů (bez možnosti práce), musí karanténu absolvovat v tzv. karanténním hotelu (vztahuje se i na turisty či zahraniční rodinné příslušníky přijíždějící do Norska na návštěvu)Norští občané a rezidenti s pobytem v Norsku cestující zpět z České republiky jsou z povinnosti předkládat negativní test vyjmuti, ale jsou povinni nastoupit do desetidenní karantény.

Seznam zemí a jejich zabarvení na cestovním "semaforu" se nejméně každých 14 dní reviduje v závislosti na epidemiologické situaci v jednotlivý ch zemích seznamu. Základními kritérii pro aplikaci výjimky z omezeného cestování do země jsou méně než 20 nově potvrzených případů na 100 000 obyvatel za období posledních 14 dnů a méně než 5% pozitivně testovaných v týdenním průměru po dobu dvou týdnů z celkového počtu odebraných vzorků.

DOPRAVA

V zemi funguje vnitrostátní letecká, vlaková i silniční přeprava osob, byť v omezeném režimu. Platí výzva vlády k omezení cestování v zemi na nezbytné minimum. Od 21. 4. platí v Norsku nová pravidla pro rekreační cestování související s uvolněním zákazu pobytu a přespávání na chatách v přírodě. Před přesuny do jednotlivých částí Norska je místními úřady důrazně doporučováno seznámit se s případnými lokálními restrikcemi a pravidly na webových stránkách příslušných krajů či obcí. Cestovat nesmí nemocní či lidé v karanténě. V případě objevení se příznaku nemoci je třeba se ihned vrátit do místa trvalého bydliště. Neměly by být podnikány cesty či volnočasové aktivity, které mohou s velkou mírou pravděpodobnosti vést k nutnosti volat záchrannou službu. Při cestování by se lidé měli maximálně vyhýbat veřejné dopravě. I během cestování platí pravidlo 1m odstupů.

Mezi Prahou a Oslo již od počátku září není přímé letecké spojení. Nízkonákladová aerolinka Norwegian nabízí k prodeji letenky do/z Prahy od poloviny prosince, což však v žádném případě negarantuje reálné obnovení provozu na lince Praha – Oslo v zimních měsících. Totéž platí pro spojení Oslo-Vídeň či Oslo-Mnichov. Každodenní přímé letecké spojení Norwegian zajišťuje do Krakova a obden do Berlína. Aerolinka SAS aktuálně plánuje první lety na lince Praha – Oslo od počátku dubna 2021. SAS létá každý den z Oslo do Mnichova a od února 2021 plánuje obnovení spojení do Krakova. S obnovením spojení do Vídně počítá až po Praze na jaře 2021. Do Vídně létá z Oslo každý den spoj společnosti WizzAir. 

OPATŘENÍ

Od 8. 8. platí pro každého jednotlivce vstupujícího na území Norska ze zemí vyznačených naaktualizované mapce červeně povinná 10ti denní karanténa. Vztahuje se i na rezidenty, kteří se z těchto zemí do Norska vracejí.

Od 9. 11. platí povinnost předložit při vstupu do země negativní test na covid-19. Toto opatření se nevztahuje na osoby dlouhodobě žijící a pracující v Norsku. 

Osoby přijíždějící do Norska, které nemají permanentní adresu či jim zaměstnavatel nebo zákazník neposkytne garanci zajištěného ubytování, tedy zejména turisté a návštěvy, jsou povinni setrvat po dobu karantény v tzv. karanténních hotelech , kde budou po dobu karantény znovu testováni. Konkrétní údaje k tomuto opatření zatím nejsou známy.

Lidé přijíždějící do země se symptomy nachlazení či chřipky musí jít do izolace a vydržet v ní minimálně do 7. dne po odeznění všech příznaků. Jednotlivci v karanténě, ale bez symptomů, mohou opustit místo karantény v případě, že se snaží dostat mimo Norsko do své domovské země. Přeprava z místa karantény do místa odjezdu/odletu musí být realizována v souladu místními zdravotními opatření. 


ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Více informací lze nalézt na webových stránkách norské vládyNorského institutu pro národní zdraví a Ředitelství pro migraci.     

Válido:

a partir de 11.11.2020

Fuente

Países Bajos 1 detalle

Información válida a partir del 12.8.2020

VIAJES 
Preguntas frecuentes y respuestas para viajes. 
La República Checa y los Países Bajos han permitido viajes sin restricciones a partir del 15 de junio de 2020, incluido el turismo.
El capítulo 4 proporciona información detallada sobre las restricciones vigentes en los Países Bajos. Actualmente desde el 7 de agosto de 2020. También recursos importantes para la situación epidemiológica del país. Las reglas para la entrada de ciudadanos checos y extranjeros en el territorio de la República Checa siempre están reguladas por la medida actualmente vigente del Ministerio de Salud de la República Checa. Enlaces útiles a las islas holandesas del Caribe y sus restricciones o medidas. Actualmente notificaciones para la parte holandesa de la isla de Sv. Martín (Sint Maarten)

 

PREGUNTAS Y RESPUESTAS MÁS FRECUENTES PARA LOS VIAJES DE CIUDADANOS QUE TIENEN RESIDENCIA EN LA REPÚBLICA CHECA

 • ¿Puedo venir a Holanda sin dar un motivo?

Aparte de las llegadas desde fuera de la UE, los Países Bajos no aplican controles fronterizos y no se dan razones en la frontera. A partir del 15 de junio de 2020, también es posible llegar desde la República Checa con fines turísticos, pero se requiere reserva previa de alojamiento. Los alojamientos comerciales y las instalaciones de restauración (hoteles, campamentos, restaurantes, bares) registran a sus huéspedes por separado y pueden proporcionar los datos del cliente directamente al visitante extranjero (GGD) al realizar el seguimiento, sin necesidad de que un visitante extranjero se encargue de ello.

 • ¿Necesito una prueba negativa de COVID-19 para ingresar al país? ¿Tengo que quedarme en cuarentena o cumplir con otras condiciones al llegar?

No. Los Países Bajos no aplican el requisito de prueba negativa para ingresar al territorio. Se recomienda encarecidamente la cuarentena nacional solo para personas residentes en los Países Bajos que hayan llegado de destinos de alto riesgo (naranja, rojo). Los pasajeros de países de alto riesgo en tránsito aéreo no están sujetos a cuarentena nacional. Sin embargo, no debe salir del aeropuerto. Las islas holandesas del Caribe tienen sus propias medidas, ver Capítulo 2a.

 • ¿Cuáles son las condiciones para el tránsito por los Países Bajos? ¿Cuánto tiempo puedo quedarme en el país?

No existen condiciones especiales para el tránsito. Los ciudadanos de la UE pueden permanecer en el país sin límite de tiempo. Para estancias de larga duración (más de 4 meses), un ciudadano de la UE debe registrarse en un municipio holandés en su lugar de residencia. Pero esta obligación es general, no tiene nada que ver con una pandemia.

https://ind.nl/en/eu-eea/Pages/EUEEA-or-Swiss-citizen.aspx

 • ¿Puedo venir a Holanda por trabajo? ¿Cuales son las condiciones?

Sí, puedes venir a trabajar desde la República Checa. Especialmente para las profesiones manuales en un entorno potencialmente riesgoso, donde es difícil mantener, por ejemplo, un espacio de 1,5 m, recomendamos que antes de salir de la República Checa exija al empleador / agencia de empleo en virtud del contrato de protección de la salud del empleado que se asegure de que el trabajo, el transporte al trabajo y el alojamiento cumplir con las medidas generales de carácter higiénico vigentes en los Países Bajos. En detalle en el Capítulo 4 de este artículo. Se trata principalmente de trabajadores cedidos por agencias en plantas procesadoras de carne, centros logísticos, etc. 

 • ¿Qué debo tener en cuenta?

La obligación de una distancia de 1,5 metros entre las personas en el público, el exterior y el interior de los edificios - la llamada "sociedad de 1,5 metros". Obligación de cortinas no médicas en todo transporte comercial para mayores de 13 años. Así que no solo trenes locales, conexiones de autobuses internacionales o transporte público ... sino también excursiones en autobús, taxis, etc. Reservas en hoteles y servicios de restauración y en los jardines.

A partir de agosto de 2020, las ciudades y municipios pueden introducir sus propias medidas más allá del marco nacional, incluida la obligación de llevar velo en los espacios públicos (exteriores y en edificios). Por ejemplo, a partir del 5 de agosto, esta obligación está en partes definidas de los centros de las ciudades de Amsterdam y Rotterdam. Las ciudades y municipios informan sobre las medidas locales en sus sitios web. La embajada supervisa las medidas solo en las ciudades más grandes. Para obtener más detalles, consulte el Capítulo 4 "Medidas en los Países Bajos" a continuación de este artículo.

Antes del viaje, le recomendamos que consulte con la compañía de seguros antes del viaje si el seguro médico general (o de viaje también cubre los costos asociados con la cuarentena o el tratamiento de COVID-19 y la repatriación. Si COVID-19 está excluido del seguro, tenga fondos adicionales disponibles, por ejemplo para repatriación.

https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/tourism-in-the-netherlands

https://www.kancelarzp.cz/

 • ¿Cuáles son las condiciones para el regreso de una persona con ciudadanía checa a la República Checa que reside en los Países Bajos?

Los Países Bajos nunca han tenido condiciones especiales para salir de un país para un ciudadano checo así y no las establecen incluso después del 15 de junio. El 12 de junio, la República Checa decidió que los Países Bajos se trasladarían a países de bajo riesgo. Por tanto, no son válidas las pruebas de condiciones (notificación a la estación higiénica o RT-PCR). Los holandeses y otros residentes en los Países Bajos también pueden viajar libremente a la República Checa, incluso por turismo. 

Por lo tanto, todas las condiciones están determinadas por la medida de protección del Ministerio de Salud de la República Checa.

medidas del Ministerio de Salud (PDF, 302 KB)

El Ministerio de Salud publica una lista de "Semáforos" de países con nivel de riesgo bajo (color verde, sin restricciones) y medio (restricciones de color naranja para viajar a la República Checa de personas que residen en dicho país). 

https://koronavirus.mzcr.cz/

Para las islas caribeñas del Reino de los Países Bajos (Aruba, Curazao, Sint Maarten, Bonaire, Sint Eustatius y Saba)  , consulte la sección 2a de esta información. 

1. SALIDA DE LA REPÚBLICA CHECA

A partir del 27 de abril de 2020, de conformidad con el levantamiento de la prohibición general de la libre circulación en la República Checa, los ciudadanos de la  República Checa pueden salir sin que se controle el propósito de su viaje en el lado checo de la frontera. Desde el 5 de junio, la República Checa abolió los controles de área en las fronteras terrestres y desde el 1 de julio en los aeropuertos. Los cheques son aleatorios.

Debido a la naturaleza del asunto, este comunicado en la República Checa no tiene ningún efecto sobre las restricciones vigentes en los Países Bajos. Holanda el 3.6. 2020 decidió renovar para los visitantes de la mayoría de los países de la UE la posibilidad de llegada por turismo a partir del 15.6.2020. Incluida la República Checa. 

Mediante una decisión de la República Checa modificada el 12 de junio de 2020, los Países Bajos se incluyeron en la categoría de países menos riesgosos (verde) a partir del 15 de junio de 2020 en el denominado "Semáforo". Así que no hay restricciones para viajes mutuos. Transit Germany también se encuentra en esta categoría.

Al regresar (más de 12 horas) de países con alto riesgo de COVID-19 (rojo) y de países fuera de la UE y el espacio Schengen (no marcados en ningún color) que no están en la lista de países de bajo riesgo, es  Con algunas excepciones, la República Checa debe informar su entrada a la estación de higiene regional y enviar una confirmación de una prueba de RT-PCR negativa para COVID 19 o someterse a cuarentena dentro de las 72 horas Estas condiciones también se aplican a los ciudadanos de la República Checa que residen en otro Estado miembro de la UE, es decir. si viven en países con un riesgo bajo de COVID-19 (marcado en verde), la necesidad de presentar una prueba negativa o entrar en cuarentena después de ingresar a la República Checa no les aplica, pero si viven en países con un alto riesgo de COVID-19 (es decir, marcados en verde) rojo o sin color) deben comunicarse con la estación de higiene después de ingresar a la República Checa y presentar una prueba negativa o comenzar la cuarentena (a menos que se aplique alguna de las excepciones).  

Semáforo del Ministerio de Relaciones Exteriores de la República Checa con condiciones para viajar

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

Poste indicador del Ministerio de Relaciones Exteriores con enlaces para viajar a países individuales del mundo

https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

El Centro de Información Consular del Ministerio de Relaciones Exteriores para resolver problemas de ciudadanos checos en el extranjero está disponible los días hábiles de 8 am a 4 pm en el número + 420-224 183 200.

 

 
2. ENTRADA A LOS PAÍSES BAJOS Y TRÁNSITO

La información sobre las condiciones de entrada está disponible en el sitio web del gobierno holandés:

https://www.netherlandsandyou.nl/travel-and-residence/visas-for-the-netherlands/qas-travel-restrictions-for-the-netherlands

Para los ciudadanos de la República Checa, así como para todos los ciudadanos de otros Estados miembros de la UE, la entrada a los Países Bajos no está generalmente restringida. Las medidas de higiene se aplican a todos sin distinción. Recomendamos encarecidamente a los visitantes que tengan un suministro suficiente de cortinas.

https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19

La información sobre la posibilidad de que los ciudadanos de la gran mayoría de los Estados miembros de la UE viajen a los Países Bajos por turismo a partir del 15 de junio de 2020 se publicó el 3 de junio de 2020 aquí:

https://www.netherlandsandyou.nl/latest-news/news/2020/06/03/holidays-to-the-netherlands-possible-from-15-june-2020

Información sobre restricciones de viajes a los Países Bajos desde todo el mundo (Guía del Ministerio de Relaciones Exteriores de los Países Bajos). Para la notificación actual de viajes desde / hacia un país específico, ingrese su nombre en el motor de búsqueda (en holandés).

https://www.nederlandwereldwijd.nl/reizen/reisadviezen

¡Los turistas deben reservar alojamiento antes de llegar a los Países Bajos!  

Se recomienda a nuestra Embajada de ciudadanos checos que se alojen en hoteles, casas de huéspedes o campamentos y no en la residencia de los Países Bajos (no en el registro de población local)  (es decir, no es la obligación) llevarlos en un viaje, por ejemplo, en comunicación informal móvil invitando a una persona (alojamiento) sobre el alojamiento. En el caso de rastreo por parte de la Administración de Higiene (GGD) debido al contacto con otra persona infectada, es práctico que la persona o empresa que invita a escribir un correo electrónico al visitante checo en holandés o inglés en forma de una breve declaración mostrando dónde (dirección) y a quién (nombre) / nombre de la empresa, escuela con contacto para verificación) vivirá el ciudadano de la República Checa. 

Para los ciudadanos que llegan a los Países Bajos solo con el propósito de transitar a otro país, recomendamos encarecidamente informar a las embajadas del estado respectivo de su destino y a todos los países de tránsito con suficiente anticipación antes del inicio del viaje en la República Checa. También para que la aerolínea evite problemas con la facturación no solo en Praga, sino especialmente durante el vuelo de conexión fuera del área Schengen en el aeropuerto de Amsterdam-Schiphol.

La Guía de información publicada en el sitio web del Ministerio de Relaciones Exteriores también se puede utilizar como apoyo

https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

 

Las llegadas desde aeropuertos en áreas de alto riesgo pueden resultar en cuarentena en los Países Bajos. Por lo tanto, esto solo se aplica a los ciudadanos checos que llegan de un país en riesgo y entran en los Países Bajos. Normalmente, los ciudadanos de la República Checa residen en los Países Bajos después de regresar de vacaciones o viajes de negocios. La cuarentena domiciliaria también se puede realizar en las instalaciones de alojamiento. Por otro lado, este régimen no se aplica al tránsito aéreo hacia la República Checa, cuando los pasajeros no salen del aeropuerto. El Ministerio de Asuntos Exteriores holandés publica aquí la información sobre la lista de países en riesgo y las reglas de cuarentena nacional:

https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/tourism-in-the-netherlands

Bajo el encabezado:  ¿Qué viajeros deben ponerse en cuarentena al llegar a los Países Bajos?

https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/tackling-new-coronavirus-in-the-netherlands/travel-and-holidays/self-quarantine

Sin embargo, todos los pasajeros, incluso aquellos que solo transitan por los Países Bajos (generalmente por vía aérea a través de Ámsterdam), deben completar una declaración COVID-19 (proporcionada por la aerolínea) antes de partir del área de riesgo hacia los Países Bajos. El formulario de declaración debería verse así.

Formulario de declaración del estado de salud de NL (PDF, 100 KB)

En el aeropuerto de Schiphol, recomendamos un velo no médico, es obligatorio en el check-in, el control de pasaportes y antes de la salida. Los servicios en el Aeropuerto Internacional de Ámsterdam-Schiphol se están renovando gradualmente, pero todavía se aplican intervalos de 1,5 m (tiendas, comida rápida). Recomendamos una tarjeta de crédito, ya que algunas tiendas no aceptan pagos en efectivo. También se puede reducir el número de terminales de salida y llegada. La información actualizada debe ser monitoreada antes de la llegada en el sitio web del aeropuerto.

https://www.schiphol.nl/en/messages/coronavirus-update

KLM presenta aquí medidas higiénicas para sus vuelos

https://news.klm.com/covid-19-flying-with-klm---social-distancing-and-other-measures-on-board/

CSA informa a sus clientes aquí

https://www.csa.cz/cz-cs/cestovni-upozoreni/

No recomendamos combinar el tránsito aéreo a otros países con una visita, como Ámsterdam. El turismo no es el objetivo de un viaje urgente bajo el régimen de medidas holandesas para la libre circulación de personas. Hay hoteles disponibles en el aeropuerto.

https://www.schiphol.nl/en/at-schiphol/hotels

 

Antes de entrar al país, es necesario tener en cuenta la disposición permanente en los Países Bajos de una distancia de 1,5 metros entre personas, la obligación de llevar velo en los vehículos. Se puede encontrar más información sobre la situación en los Países Bajos en el punto 4. Bajo el título “Medidas en los Países Bajos”.

Para poder viajar desde la República Checa a los Países Bajos en coche, también es necesario tener en cuenta las normas alemanas para el tránsito terrestre. Es responsabilidad de todos informar a las autoridades alemanas en todos los Länder de tránsito sobre cualquier normativa local (por ejemplo, la obligación de llevar una funda de transporte público introducida en los Länder) antes de cualquier viaje.

Enlaces Útiles:

Embajada de Alemania en Praga para tránsito terrestre:

https://prag.diplo.de/cz-cs

 

2a PAÍSES BAJOS EN EL CARIBE

Actualmente:

Sint Maarten: el  2 de agosto de 2020, el Ministerio de Relaciones Exteriores de los Países Bajos cambió la designación de la isla de amarillo (turismo posible) a naranja (viaje solo cuando sea necesario). La razón es el deterioro de la situación epidemiológica en la isla. Luego de regresar de la isla a Holanda, es necesario realizar una cuarentena doméstica.

https://www.nederlandwereldwijd.nl/reizen/reisadvies-caribisch-deel-van-het-koninkrijk

 

Las Islas Autónomas del Reino de los Países Bajos (Aruba, Curazao y San Martín), así como las islas con estatus especial del municipio holandés (los llamados "Países Bajos del Caribe" - Bonaire, Saint Eustach y Saba), reabrieron aeropuertos para vuelos desde los Países Bajos a partir del 1 de julio de 2020 . Las diferentes islas pero tienen diferentes restricciones a la inmigración y las restricciones de viaje.  Además, dependiendo de la situación epidemiológica actual, estos obstáculos al turismo pueden cambiar (endurecerse) muy rápidamente. Básicamente, estos incluyen el registro previo a la llegada, el seguro médico COVID-19 (algunas islas ofrecen locales) y las pruebas de RT-PCR negativas.

No se puede descartar el nuevo cierre de aeropuertos para vuelos civiles en caso de agravamiento de la situación epidemiológica. Puede ocurrir en cuestión de días u horas. Declaramos que la República Checa no tiene un consulado honorario en ninguna de estas islas.

Durante la duración de las medidas pandémicas del COVID-19, recomendamos que la ruta se considere cuidadosamente con todas las posibles complicaciones al cancelar el vuelo de regreso debido a interrupciones del tráfico aéreo. En particular, debe estar informado sobre las medidas vigentes en el sitio web oficial de la isla correspondiente y consultar por escrito (por correo electrónico) con su compañía de seguros sobre las condiciones de viaje y seguro médico para el lugar y período de tiempo determinados (también temporada de huracanes). También estudiar y evaluar las condiciones de cancelación del proveedor de alojamiento y la compañía aérea o agencia de viajes a tiempo. Los pasajeros también deben tener fondos suficientes en caso de cierre temporal del aeropuerto y la extensión involuntaria de su estadía en la isla durante semanas o meses. 

Además, es necesario tener en cuenta la temporada de huracanes, que también puede conducir a un cierre a largo plazo del tráfico aéreo. 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/uzitecne_informace_pri_cestach/hurikany.html

El mayor grado de imprevisibilidad de la situación, combinado con la distancia de las islas a Europa, son factores que los pasajeros deben tener en cuenta antes de decidir si realmente vale la pena viajar a la isla por motivos que no son necesarios. Es decir, sobre todo como turistas o empleados. El tránsito por los aeropuertos de EE. UU. Puede conllevar riesgos adicionales. Recomendamos consultar la información de nuestras embajadas en países de tránsito, por ejemplo, en EE. UU.

https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

La diversidad de las reglas de las islas y sus rápidos cambios son la razón por la que incluso el Ministerio de Relaciones Exteriores de los Países Bajos no proporciona información detallada sobre las islas individuales y vincula al público a los sitios web oficiales de las islas individuales. Aquí hay una guía clara del portal de información del Ministerio de Relaciones Exteriores de Holanda para las islas del Caribe.

Portal para extranjeros en inglés

https://www.netherlandsandyou.nl/travel-and-residence/caribbean-visas/qenas-caribbean-visa

Portal para pasajeros de los Países Bajos

https://www.nederlandwereldwijd.nl/reizen/reisadvies-caribisch-deel-van-het-koninkrijk

Alternativamente, para las Islas Autónomas:

Aruba

https://www.aruba.com/us/safe-travels-to-aruba

Curacao

https://dicardcuracao.com/portal

Saint Maarten

http://www.sintmaartengov.org/government/VSA/Health-Updates/NOVELCORONAVIRUS/Pages/default.aspx

https://stmaartenupdates.com/

3. TRANSPORTE Y POSIBILIDADES DE REGRESO A LA REPÚBLICA CHECA

Con sus medidas, la República Checa está ampliando gradualmente el  círculo de extranjeros que pueden ingresar al territorio de la República Checa , bajo ciertas condiciones, por ejemplo, ciudadanos de la UE que estudian en la República Checa, que llegan con fines de actividad económica o para una visita familiar breve. A partir del 15 de junio, los ciudadanos de la UE que residan en los Países Bajos pueden viajar a la República Checa libremente y sin restricciones.

Las reglas actuales están en el portal del Ministerio de Salud de la República Checa, que regula las condiciones después de la llegada a la República Checa. La última medida es efectiva a  partir del 1 de julio . Incluye una comunicación con una lista de países de riesgo bajo y medio, que cambiará continuamente y se muestra en un mapa interactivo del Ministerio de Relaciones Exteriores.

https://koronavirus.mzcr.cz/

 

Después del 1 de julio de 2020  , se aplica esta medida de protección del Ministerio de Sanidad y la lista adjunta de países de la UE con riesgo bajo y medio, que el Ministerio de Sanidad cambia constantemente.

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-evropskych-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/

Medidas mínimas de salud del 1 de julio (PDF, 278 KB)

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

La embajada no tiene derecho a interpretar las medidas del Ministerio de Salud y Estaciones Regionales de Higiene. Los contactos para explicar las medidas individuales (tel. Línea 1212) y para informar las llegadas a las estaciones de higiene regionales están disponibles aquí

https://koronavirus.mzcr.cz/dulezite-kontakty-odkazy/

Los ciudadanos también pueden dirigirse directamente al Ministerio de Salud con sus preguntas y sugerencias sobre sus medidas de protección.

http://www.mzcr.cz/dokumenty/kontakty_235_1.html

 

La mesa del Ministerio del Interior y su portal de información en checo o inglés también ayudarán a formular la pregunta u orientación básica. El Servicio de Información del Ministerio del Interior también está disponible en la dirección de correo electrónico

cestovani.covid19@mvcr.cz

https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

https://www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx

 

Formas de dirigir el tráfico entre la República Checa y los Países Bajos

a) por aire directamente a Praga - desde el 4 de mayo KLM, desde el 18 de mayo CSA

KLM

https://www.klm.com/home/cz/cs

Desde Ámsterdam número de vuelo KL 1351 (mañana).

Información actual aquí: https://www.klm.com/travel/en_en/prepare_for_travel/up_to_date/flight_update/index.htm

CSA

https://www.csa.cz/cz-cs/

Desde Ámsterdam número de vuelo OK 619 (por la noche) u OK 517 (por la mañana)

Información actual aquí:

https://www.csa.cz/cz-cs/cestovni-upozoreni/

EasyJet

EasyJet ofrece vuelos Amsterdam-Praga para vuelos desde mediados de julio.

https://www.easyjet.com/cs

Es necesario comprar un velo antes del viaje, te recomendamos llevar contigo más piezas de este dispositivo protector.

Sitio web del aeropuerto Václav Havel

https://www.prg.aero/#/

Sitio web del aeropuerto de Schiphol y plan claro.

https://www.schiphol.nl/en/

schiphol (PDF, 2 MB)

b) en automóvil con tránsito a través de Alemania a la República Checa

Recomendamos la ruta habitual a través de la frontera holandesa con los estados federales de Renania-Westfalia o Baja Sajonia. Más hacia Dresde.

Familiarícese de antemano con las medidas vigentes en Alemania según la ruta elegida en los sitios web de nuestra embajada en Berlín y los Consulados Generales en Dresde y Munich. Esto también se aplica al número de personas en el automóvil, restricciones en los servicios públicos y privados, uso de velos, etc.

https://www.mzv.cz/berlin/cz/index.html

https://www.mzv.cz/dresden/cz/index.html

https://www.mzv.cz/munich/cz/index.html

https://www.mzv.cz/duesseldorf

c) transporte comercial (autobús / minivan / coche)

El transporte siempre debe ser ordenado y pagado por el transportista. La Embajada de la República Checa en La Haya solo informa sobre aquellos transportistas que le han notificado de sus servicios prestados a los interesados ​​en un viaje directo desde Holanda. La Embajada de la República Checa en La Haya no puede comentar sobre las ofertas actuales de los transportistas ni proporcionar información específica sobre servicios individuales. El transporte comercial de pasajeros está sujeto a un velo durante el viaje en los Países Bajos.

Estos son actualmente los transportistas que conoce nuestra embajada.

RegioJet como

Las conexiones de autobús ofrecidas se pueden encontrar en el sistema de reservas en la aplicación móvil ("RegioJet: Billetes de tren y autobús") o en Internet ( https://shop.regiojet.cz/ ). Solo en el sistema de reservas RegioJet se puede encontrar una fecha relevante a partir de qué lugares y a qué hora sale el autobús desde los Países Bajos.

Umbrella Holiday sro

La posibilidad de solicitar un conductor de transporte desde la República Checa con un automóvil o minivan es siempre de forma individual, directamente con el transportista y a un precio de acuerdo con el acuerdo https://umbrellaholiday.com/

4. MEDIDAS EN PAÍSES BAJOS

Guía de información del Ministerio de Relaciones Exteriores de la República Checa para viajar al extranjero

https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

 

Las medidas actuales se pueden encontrar en estos portales del gobierno holandés. Última actualización el 7 de agosto de 2020.

https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19

https://www.government.nl/latest/news/2020/08/06/regaining-control-over-coronavirus-with-local-measures

Las multas en los Países Bajos por incumplimiento de las normas locales ascienden a hasta 400 EUR por persona y por cada infracción individual. Viajar en transporte público sin velo está sujeto a una multa de 95 EUR.

Plan claro para el lanzamiento de medidas para el verano de 2020 en inglés

Resumen de medidas NL COVID19 (PDF, 162 KB)

Visualización de las reglas del 1 de julio en holandés

Medidas de prevención de COVID19 holandesas a partir del 1 de julio de 2020

Medidas de prevención de COVID19 holandesas a partir del 1 de julio de 2020

Para los turistas a las reglas individuales.

https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/tourism-in-the-netherlands

https://www.holland.com/global/tourism/covid-19.htm

Traducción de lo más importante al checo:

"distanciamiento social / sociedad de 1,5 m ", es decir, la distancia obligatoria entre más de dos personas 1,5 m (no dentro de una familia, miembros de un hogar),

- la regla de 1,5 metros se aplica estrictamente en las atracciones turísticas que han estado abiertas desde principios de junio (museos, monumentos, cruceros, jardines de restaurantes),

- las atracciones turísticas (museos, galerías) requieren reserva en línea de una fecha específica de visita, restricciones de movimiento en áreas (incluidos parques naturales, zoológicos, monumentos, etc.), lo que garantiza una distancia segura, también se implementa mediante rutas turísticas de un solo sentido, limitando el número de visitantes en un particular tiempo, limitación del número de personas en baños, etc.,

- Además de la reserva obligatoria (realizada con anticipación o al momento de la entrada) y la asignación de un asiento, los operadores de restaurantes están obligados a solicitar a los clientes nombres y datos de contacto. Las nuevas medidas se aplican tanto a las zonas interiores como exteriores (jardines). Aunque el cliente no está obligado a proporcionar esta información, el operador puede rechazar dicho cliente,

- en caso de brote de una epidemia en una instalación (restaurante, instalación cultural, parque de atracciones, etc.), la operación puede cerrarse hasta por 14 días,

- Se establecerán centros de prueba en los aeropuertos holandeses para pasajeros de zonas de riesgo. A la salida, se les pedirá a los pasajeros que realicen una prueba de COVID-19 y también se les instruirá sobre una fuerte recomendación para cumplir con la cuarentena (en caso de no tomar la prueba durante dos semanas), 

- los municipios pueden cerrar de forma permanente o temporal (fines de semana) aparcamientos, campings y hoteles y establecer normas detalladas sobre el "distanciamiento social" (ver más abajo),

- medidas de higiene (prohibición de dar la mano, prevención de la propagación del virus en público),

- aquellos que desarrollen problemas de salud asociados con los resfriados deben quedarse en casa, reducir los contactos sociales, llamar a un médico en caso de síntomas, 

- las personas que se encuentran entre las más vulnerables (personas mayores, personas con inmunidad reducida, etc.) deben evitar a más personas y no deben viajar en transporte público sin motivo fundamental, en general los contactos personales y las visitas deben limitarse para esta categoría de personas ,

- cuando se viaja en transporte público (trenes, autobuses, metro, transbordadores ...) la  obligación de llevar velo para las personas mayores de 13 años que no estén destinadas a fines médicos, 

- lo anterior también se aplica al transporte comercial ocasional, es decir, viajes en autobús desde el extranjero, taxis, transporte de empleados proporcionado por el empleador, etc.

- la violación de las reglas para el uso de velos puede ser sancionada con una multa de 95, -EUR (nuevamente, recomendamos tener una tarjeta de pago en lugar de efectivo),

- para los pasajeros en un automóvil (privado) de un pasajero que no viven en el mismo hogar, se recomienda usar velos mientras conducen ,

- recomendamos encarecidamente tener velos disponibles en el aeropuerto para el check-in, la inspección y el transporte aéreo,

- en caso de síntomas de COVID-19, es necesario informar a la compañía de seguros de salud y, si es necesario, solicitar una prueba en la sucursal local de GGD al número de teléfono 0800-1202. A continuación se proporciona información más detallada sobre el régimen de pruebas y los procedimientos holandeses en caso de infección o contacto con una persona infectada.

Medidas locales más allá de las nacionales

- a partir del 5 de agosto de 2020, se introdujo la obligación de llevar velo en público en partes de los centros de las ciudades de Ámsterdam y Rotterdam, donde un gran número de personas está preocupado por el cumplimiento de la regla de la distancia de 1,5 metros,

- la información detallada sobre las medidas, o su definición temporal y territorial, se publica en el sitio web oficial de los municipios holandeses (gemeente)

Por ejemplo:

Amsterdam

Wallengebied (Barrio Rojo), la calle comercial Kalverstraat y más.

https://www.amsterdam.nl/nieuws/nieuwsoverzicht/mondkapje-verplicht/

Rotterdam

Calles comerciales en el centro, mercados y centros comerciales Alexandrium y Zuidplein

https://www.rotterdam.nl/nieuws/mondkapjesplicht/

Mapa de ubicaciones en Rotterdam

https://www.rijnmondveilig.nl/algemeen/mondkapje-verplicht-op-drukke-plekken-in-rotterdam/

Recomendación permanente para los ciudadanos checos que están (serán) empleados en profesiones manuales durante un período de tiempo definido (generalmente a través de una agencia de empleo): considere más empleo (empleo) y la estadía relacionada  en  caso de que

- el contrato de trabajo no garantiza las horas de trabajo, es decir, el intervalo de tiempo de trabajo (los denominados “contratos de cero horas / nul-urencontract”), por lo que los empleadores no pueden utilizar la protección para un trabajo determinado bajo el programa de reducción de horas de trabajo (Kurzarbeit), resp. la naturaleza del trabajo no permite el uso del trabajo desde casa,

- el empleador no respeta las medidas RIVM establecidas, no garantiza un entorno de trabajo seguro, no proporciona protección contra infecciones en el lugar de trabajo, no se comunica con el empleado por escrito (es decir, de forma demostrable) en caso de problemas, etc.

- el trabajador de la agencia no dispone de recursos económicos suficientes en caso de interrupción del trabajo debido a la cuarentena recomendada o al aislamiento ordenado, resp. Enfermedad COVID-19; 

- el alojamiento (a menudo firmemente ligado al trabajo por agencia) no proporciona suficiente espacio y condiciones para el cumplimiento de las medidas de higiene establecidas de carácter general y podría suponer un riesgo para la salud del trabajador,

- el alojamiento no permite la realización de aislamiento, convalecencia en caso de infección; 

- las condiciones higiénicas inadecuadas, además de la inspección del trabajo (Inspectorate SZW), también pueden ser consultadas por el sindicato (si, no obstante, el trabajador cedido por agencia está protegido por un convenio colectivo) o por una rama de la GGD,

- todos deben respetar el aislamiento ordenado por el GGD. Estas personas tienen prohibido viajar al extranjero de forma arbitraria (sin permiso de GGD) durante el aislamiento y no importa de qué estado sean ciudadanos. La conducta ilegal puede ser una sanción severa debido a una amenaza para la salud pública.

 

Situación epidemiológica

En relación con la presencia continuada del coronavirus COVID-19, que se confirmó por primera vez en los Países Bajos el 27 de febrero de 2020, fue dirigido por el Instituto Nacional de Salud Pública y Medio Ambiente (RIVM,  https://www.rivm.nl). / ) Se ha creado un portal único de información para el público en general. 

Agregamos a los datos del RIVM sobre la propagación de la enfermedad que el número de personas curadas no se informa en los Países Bajos. Así, se publica el número con coronavirus comprobado (suma actual), el número de nuevas infecciones registradas y el número (desde el inicio de la epidemia) de muertes. 

 

Régimen holandés en caso de enfermedad o contacto detectado con una persona infectada

En casos justificados, primero se realiza una consulta telefónica con un médico de cabecera (huisarts) o una sucursal local competente de la GGD (estación de higiene local), por ejemplo, en el caso de un extranjero que no tiene un médico de cabecera en los Países Bajos. A nivel nacional, los problemas respiratorios y las temperaturas superiores a 38 ° C están justificados. A nivel regional en las áreas afectadas, puede ser diferente.

En base a la consulta con el cliente, el médico de cabecera preparará un informe para la GGD y luego decidirá si el paciente se someterá a la prueba de COVID-19. En un caso positivo, el GGD decidirá sobre nuevas medidas de acuerdo con la naturaleza del caso.

En las personas infectadas, la mayoría de ellas se encuentran en cuarentena domiciliaria o, si su condición médica así lo requiere, GGD gestionará la hospitalización en un hospital adecuado. Para los turistas, GGD puede ordenar el autoaislamiento en alojamientos existentes a expensas del viajero para pacientes con un curso leve de la enfermedad.

Una mera estancia en zonas de alto riesgo en el extranjero, cuando un individuo no presenta síntomas, no es, según la RIVM, necesariamente un motivo para llamar a un médico.

Para una consulta más cercana en casos individuales, recomendamos utilizar la línea de información permanente o el GGD local. La línea telefónica de información permanente está en funcionamiento de 8 a 20 h:  0800-1351, desde el extranjero o desde un número de teléfono extranjero: +31 0205-1351.

Hay 25 GGD - Servicio Municipal de Salud Pública en los Países Bajos. El contacto de la sucursal GGD más cercana se puede encontrar fácilmente en el sitio web de la asociación GGD  https://www.ggd.nl/  ingresando el código postal de la localidad donde se encuentra el cliente (en el formato de cuatro números y dos letras) en el motor de búsqueda. ). Los lugares de trabajo individuales también se muestran en el mapa interactivo y se ampliará la información de contacto del GGD relevante (dirección, número de teléfono y correo electrónico). El sitio web está solo en holandés, pero el buscador de sucursales de GGD es fácil de usar incluso sin conocimiento del idioma. GGD realiza una investigación sobre los contactos de una persona infectada. Las personas que hayan tenido contacto con una persona que se haya demostrado que está infectada con COVID-19 deben, por supuesto, comunicarse con un médico de cabecera o GGD.

Desde el 1 de junio de 2020, el acceso público a las pruebas estatales (pruebas de PCR) en COVID-19 se extendió al público Para las personas registradas en los Países Bajos con cualquiera de los síntomas de la infección, es posible solicitar la prueba por teléfono al GGD al número 0800-1202 . Se requiere un número de identificación personal holandés (número BSN).

El gobierno holandés publica aquí las instrucciones para realizar pedidos y las condiciones para restringir la libre circulación al resultado de la prueba.

https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/coronavirus-covid-19/testen/afspraak-maken

En la versión en inglés del portal RIVM aquí

https://www.rivm.nl/en/novel-coronavirus-covid-19

Régimen de cuarentena (autoaislamiento) en caso de prueba COVID-19 positiva, resp. en caso de contacto con una persona infectada, el portal RIVM proporciona aquí:

https://lci.rivm.nl/informationpatienthome